Съдържание

Посетители

В момента има 351  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2015

Съобщение №803/2015

Горскостопанска програма за имот с номер 092016 по картата на възстановената собственост за землището на с. Фролош, община Кочериново, област Кюстендил в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“ – собственост на физически лица

Във връзка с внесеното от Вас уведомление с Вх. №3543/15.10.2015 г. на РИОСВ - Благоевград за горецитираната горскостопанска програма в качеството Ви на представляващ наследниците на Георги Велинов Обознички - собственик на имота, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп., бр.81 от 15.10.2010 г. изм. ДВ, бр.3 /2011 г., ДВ, бр.94 /2012 г.), Ви уведомяваме за следното:
Горскостопанската програма за имот с номер 092016 по картата на възстановената собственост за землището на с. Фролош, община Кочериново, област Кюстендил в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“ – собственост на физически лица попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на горскостопанската програма е имот с номер 092016 по картата на възстановената собственост за землището на с. Фролош, община Кочериново, област Кюстендил с обща площ 35.497 дка. Горскостопанската програма е изработена на основата на горскостопанските карти, картата на възстановената собственост и/или КККР и извършената през 2010/2011 г. инвентаризация на горите на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“, съгласно която в имота попадат части от насажденията обособяващи отдел, подотдели 1249 „ф“ и „т“.
При извършените теренно-проучвателни работи са установени следните таксационни характеристики за горепосочените насаждения:
• за отдел, подотдел 1249 „ф“: състава на основния дървостой е от изкуствен бял бор на 40 години, с единично участие на зимен дъб, бук, мъждрян и габър; пълнота 1.0; височина – 15 м; бонитете – 3; ср. диаметър – 16 см. Насаждението е с неравномерен строеж и средно санитарно състояние. Наблюдават се единични паднали и пречупени дървета, както и нападение от върхов корояд на площ от 1.5 ха. Не е наличен надежден подраст;
• за отдел, подотдел 1249 „т“: състава на основния дървостой е издънков благун и зимен дъб на 50 години, с единично участие на цер, бял бор и габър; пълнота 0.8; височина – 13 м; бонитете – 4; ср. диаметър – 26 см. Насаждението е с неравномерен строеж и лошо санитарно състояние. Наблюдават се гнилоти и суховършие при голяма част от дървостоя. Има неравномерен, разновъзрастен подраст от бук, благун, бял бор и мъждрян.
Съобразено с функцията на насажденията, актуализираните таксационни показатели, възприетия турнус за сеч (за отдел, подотдел 1249 „ф“ – 100 г. и за отдел, подотдел 1249 „т“ – 50 г.), с цел подобряване функционалното предназначение, санитарното състояние и създаване на оптимални условия за постигане на поставените стопански цели, с горскостопанската програма се предвижда да бъдат изпълнени следните горскостапански дейности:
- направа на просека за временни извозни пътища (ВИП) с обща дължина 300 м и ширина до 3м;
- в частта от отдел, подотдел 1149 „ф“ на площ от 1.5 ха ха да се изведе санитарна сеч с процент на ползване 100%, а на площ от 1.55 ха да се изведе отгледна сеч – прореждане с процент на ползване 20%. Прогнозния обем на ползване е 444 куб. м (без клони) от санитарната сеч и 92 куб. м от отгледната сеч;
- в частта от отдел, подотдел 1249 „т“ на площ от 0.3 ха да се изведе възобновителна сеч – постепенно-котловинна с процент на ползване 20% и прогнозен обем за ползване – 8 куб. м (без клони).
С горскостопанската програма не се предвижда предприемане на мерки за подпомагане на естественото възобновяване или извършване на залесяване.
Имотът, предмет на настоящата горскостопанска програма, не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.
Част (около 0.709 ха) от имота попада в границата на една защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, а именно: защитена зона BG0001013 „Скрино“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №661/16.10.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 85/2007 г., изм. и доп.). Засяга 0.0056% от площта на защитената зона.
Така заявената програма и предвидените в нея дейности не попадат/не могат да бъдат отнесени към някоя от позициите на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежат на регламентираните по реда на глава шеста от него процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с програмата дейности, както и обстоятелството, че при реализацията им не се засягат природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитена зона BG0001013 „Скрино“, няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявената „Горскостопанска програма за имот с номер 092016 по картата на възстановената собственост за землището на с. Фролош, община Кочериново, област Кюстендил в териториалния обхват на ТП „Държавно горско стопанство Рилски манастир“ – собственост на физически лица“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото произнасяне се отнася само за заявените параметри на програмата и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на програмата или на някои от обстоятелствата, при които е изготвено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.