Съдържание

Посетители

В момента има 276  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2013

Съобщение №767/2013 г.

Инвестиционно предложение “Градска баня с разширение на дейностите на комплекса в поземлен имот с идентификатор 65334.300.3212 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“

Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 3272 от 19.08.2013 г. на РИОСВ - Благоевград за гореописаното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73/11.09.2007 г., изм. и доп., бр. 81/15.10.2010 г., изм. ДВ, бр. 3/2011 г., изм. и доп. ДВ, бр. 94 /2012 г.), Ви уведомяваме за следното:

Инвестиционно “Градска баня с разширение на дейностите на комплекса в поземлен имот с идентификатор 65334.300.3212 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.

С инвестиционното предложение е предвидено основен ремонт на хигиенната баня на гр. Сандански. Поради настъпилите през годините изменения на функционалните и техническите изисквания към една такава сграда, след ремонта ще бъдат освободени някои площи, които е предвидено да бъдат използвани за други дейности, което от своя страна ще даде възможност за повишаване на цялостната икономическа ефективност от използването на сградата.

Основната функция на сградата, като хигиенна баня ще бъде запазено. Освен това във връзка с пълноценното използване на оздравителните качества на минералната вода, необходимостта от повишаване на икономическата ефективност и освобождаването на площи при реорганизацията на дейностите с реализиране на инвестиционното предложение ще бъде дадена възможност за организиране на някои нови функции, а именно:

  1. На първия етаж при входа ще бъдат разположени малко кафене и фризьорски салон. Към основното фоайе ще бъде развито стълбище и ще бъде ситуиран асансьор към сутерена. Асансьорът ще бъде хидравличен подемник без машинно помещение и шахта. Към фоайето ще бъдат организирани стая за медицинско лице, стая на управителя и гише за регистратура и билети. На този етаж бъдат запазени мъжкото и женско отделение на хигиенната баня, като се предвижда основен ремонт.
  2. От съблекалните на двете отделения е предвидено изграждане на вертикални връзки към долния етаж, като ще бъдат използвани съществуващите стълби. Ще бъдат реконструирани санитарните възли към двете съблекални. В помещението за душове ще бъде предвидено затоплена лежанка за масаж.
  3. В полуподземния етаж ще бъдат развити две зони - едната за извършване на СПА услуги на клиентите на банята и външни клиенти, а втората със стопански и обслужващи помещения за цялата сграда.

Фасадите на сградата ще бъдат оформени с естествени материали и силиконови мазилки, които ще бъдат положени върху изискващата се топлоизолация. Главната западна фасада ще бъде запазена, като ще бъде извършен необходимия ремонт и ще се подмени част от мраморната облицовка. Предвидено е извършването на основен ремонт на хидро и топлоизолацията на покрива на сградата. Вратите и прозорците ще бъдат изпълнени от PVC дограма със стъклопакет за по-добра изолация. Сградните водопроводни и канализационни инсталации в банята ще бъдат изцяло подменени. Сградните ВиК отклонения ще бъдат реконструирани, като връзките с градската ВиК мрежа е предвидено да бъдат запазени.

Електроинсталацията ще бъде изцяло подменена, като ще бъде запазено мястото на главното елтабло и ще бъде възстановена съществуващата мълниезащита. Съществуващата отоплителна инсталация ще бъде демонтирана и на нейно място ще бъде изградена нова отоплителна инсталация. За топлоносител е предвидено да бъде използвана вода 70/55°С. Температурата на топлоносителя се постига индиректно от горещата минерална вода с температура 80°С чрез топлообменник. Необходимата температура в помещенията ще бъде постигана чрез отоплителни тела от алуминиеви глидери.

Градските бани са обекти с обществено предназначение, които попадат в обхвата на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 по смисъла на §1, т. 29в от Допълнителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

Описаните по - горе дейности не попадат самостоятелно в обхвата на Приложение № 1 и 2 от ЗООС и не следва да се считат за разширение или изменение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2, което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда, тъй като:

  • е предвидено използване на съществуваща техническа инфраструктура на града - сградата е захранена с вода за питейно-битови нужди и ел.енергия, има осигурен транспортен достъп посредством съществуващи улици, граничещи с имота, а отпадъчните води са отведени в канализационната мрежа на града;
  • градската баня използва минерална вода от КЕИ № 8 на находище на минерални води „Сандански” в количества 15768 м3/годишно чрез съществуващи съоръжения, за което има издадено Разрешително № 01610186 от 11.05.2009 г. от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, гр. Благоевград;
  • предвижданите дейности ще бъдат извършвани само в посочения имот и няма да се засягат съседни имоти;
  • предвидените строително-монтажни дейности не се очаква да доведат до увеличаване на въздействието върху компонентите на околната среда.

Предвид горното, така заявеното инвестиционното предложение не подлежи на задължителна оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.

Имотът, предмет на инвестиционното предложение, не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони от мрежата „Натура 2000“. Най-близо до местоположението на предвиденото за реализиране инвестиционно предложение са разположени следните защитени зони:

  • BG0002098 „Рупите“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД - 282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда (обн. ДВ, бр. 28/13.04.2010 г.)
  • BG0000224 „Огражден - Малешево“ за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/16.10.2007 г. на Министерски съвет (обн. ДВ бр. 85/2007 г.), изменено и допълнено с Решение №802 на МС от 2007 г. (ДВ, бр. 107/2007 г.), с Решение № 52 на МС от 2008 г. (ДВ, бр. 14/2008 г.), Решение №811/16.10.2010 г. и с Решение № 335 на МС от 2011 г. (ДВ, бр. 41/2011 г.).

С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението и характера на заявеното инвестиционно предложение, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитени зони от мрежата „Натура 2000“, включително и върху най - близко разположените защитени зони BG0002098 „Рупите“ и BG0000224 „Огражден - Малешево“. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение “Градска баня с разширение на дейностите на комплекса в поземлен имот с идентификатор 65334.300.3212 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.

Настоящето произнасяне се отнася само за инвестиционното предложение в заявените параметри и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.

При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение, или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.