Съдържание

Посетители

В момента има 323  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2013

Съобщение №732/2013 г.

Горскостопански план на горските територии, собственост на община Белица, обл. Благоевград

Във връзка с внесено от Вас уведомление с Вх. №2993/26.07.2013 г. за горецитирания горскостопански план, на основание чл. 6а от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по нататък „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:

Горскостопанският план на горските територии, собственост на община Белица, обл. Благоевград попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.

Предмет на плана са горски територии, собственост на община Белица, разположени на територията на част от землищата на с. Краище, с. Горно Краище, с. Бабяк, с. Гълъбово, с. Кузьово, с. Черешово, с. Палатик, с. Златарица и с. Орцево с обща площ 1898.6 ха, от която:

  • залесена - 1811.7 ха, в т. ч. 1786.0 ха - иглолистни гори, 25.5 ха – широколистни гори и 0.2 ха – издънкови насаждения;
  • незалесена дървопроизводителна площ – 25.2 ха;
  • недървопроизводителна площ – 61.7 ха.

Територията на общинските гори, собственост на община Белица попада изцяло в планинския иглолистен район, което предполага едно много добро развитие на естествената иглолистна растителност настанена тук. Има слабо намаляване на процентното участие на боровите дървостои, за сметка на смърча и елата. Това се дължи на по-високото им участие в подраста както в смърчовите и елови насаждения, така и в боровите.

С горскостопнския план са предвидени следните горскостопански мероприятия за период от десет години:

І. Сечи:

Общо за десетилетието е предвидено да се изведе сеч на площ от 570.9 ха разпределена по вид на сечта така:

1. Възобновителни сечи - 181.0 ха - 31.7%

2. Отгледни сечи - 389.9 ха - 68.3%

Всичко - 570.9 ха - 100.0% 

Във възобновителните участъци са предвидени мероприятия - направа на прокари, за опазване на подраста и залесените фиданки, чрез ограничаване на пашата, ограждане и др.

В младите и средновъзрастни насаждения и култури са планирани отгледни сечи с интензивност и повторяемост съобразно пълнотата, бонитета и състоянието им. Когато определената в тези насаждения пълната по метода на Битерлих надхвърля 1.0, сечите ще се извършват двукратно през десетилетието, с еднаква интензивност.

Планираните осветления, осветления на подраста и изсичане на подлеса от нежелани дървесни и храстови видове ще се  извършват най-малко двукратно.

Отгледни сечи в гъстите групи са планирани само при неравномерност в пълнотата на насажденията.

Предвидени са възобновителни сечи на обща площ 181.0 ха, в това число:

- краткосрочно-постепенна възобновителна в следните стопански класове: Бялборов високобонитетен и Черборов средно и нискобонитетен на обща площ 11.4 ха (в това число окончателна на 3.6 ха).

- постепенно-котловинна - в следните стопански класове: Бялборов средно и нискобонитетен; Черборов високобонитетен; Смесен иглолистен средно и нискобонитетен; с обща площ 34.1 ха в групата гори със стопански функции.

- групово-постепенна сеч – в групата гори със стопански функции - на 135.5 ха в следните стопански класове: Бялборов средно и нискобонитетен; Черборов високобонитетен; Черборовия средно и нискобонитетен; Смърчов високобонитетен; Смърчов Средно и нискобонитетен.

Отгледни сечи на обща площ 389.9 ха.

ІІ. Възобновяване и планирано залесяване:

В зависимост от стопанския клас, типа месторастене, възобновителната способност, водени сечи в миналото и предвидените сечи за настоящето десетилетие, за всяко зряло насаждение е предвиден конкретен начин на възобновяване - естествен или изкуствен. В насажденията от групата гори със стопански функции залесяванията ще имат за цел повишаване на дървопроизводителността им, а в горите от групата гори със защитни и специални функции - подобряване на водохранните, здравно - украсни и санитарно - хигиенни функции.

На естествено възобновяване ще се разчита в насажденията от всички стопански класове, в които е предвидена възобновителна краткосрочно-постепенна сеч, възобновителна групово - постепенна и възобновителна постепенна-котловинна сеч. Това са насаждения на богати и среднобогати свежи месторастения, което предразполага успешен ход на естественото възобновяване с по - продължителен период. Подпомагане на естественото възобновяване чрез разрохкване на горния минерализован слой от почвата е предвидено в зрелите и презрелите насаждения с пълнота 0.5 и надолу и слабо възобновяване - наличие на естествен подраст до 30% покритие - това се отнася за насаждения, в които през предстоящия ревизионен период не е предвидена сеч (4 б; 87 п; 179 и; с обща площ 1.4 ха).

И занапред в зрелите насаждения ще се разчита на естественото възобновяване, поради това, че е икономически по-изгодна, здравословна и трайна форма на генетично онаследяване и продължение на видовото разнообразие в горите.

За насажденията и културите от първите три класа на възраст при пълнота 0.4 до 0.6 е предвидено попълване на редини с донасищане до 0.8 пълнота в следните подотдели №№ 3 с; 19 с; 22 д; 42 ж; 46 щ; 47 с; 57 ц; 65 п; 67 г; 85 в; 116 с; 119 в1; 122 и; 126 е; 138 ч;ч47 м; 149 з1; 177 л; 181 к; 183 е; 196 о2;  с площ 10.9 ха.

С насока ново залесяване са предвидени сечищата, пожарищата и изредените култури и насаждения (с пълнота 0.1 до 0.3) от първите три класа на възраст - подотдели №№ 18 д; 25 у; 37 г; 43 л; 84 л; 95 и; 125 ж; 130 т; 200 м;с обща площ 24.9 ха.

ІІІ. Паша:

Пашата на селскостопански животни се допуска във всички гори и земи от горския фонд, независимо от тяхната собственост.

ІV. Ползване на дървесни горски продукти:

4.1. Добив на вършина: Предвидено е да се добиват ежегодно по 7 куб.м вършина.

4.2. Добив на коледни елхи и зеленина:

Предвижда се да се добиват коледни елхи и зеленина от самозалесили се просеки без определено количество, което ще зависи от конкретните условия за дадена година.

V. Съоръжения, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите, противопожарни мероприятия:

С цел подобряване работата и охраната през настоящия ревизионен период се предвижда построяване на нов камионен горски път  в отдели №№ 60-64, с дължина около 4 км.

За предотвратяване на пожарите и улесняване на борбата с тях, съгласно “Инструкцията за противопожарно устройство на горите” от 1993 година и Наредбата за условията и реда на извършване на противопожарни мероприятия в горския фонд и опазване на горите от пожари са извършени и предвидени за извършване следните мероприятия:

а) Лесокултурни прегради - това са просеки, почистени от суха растителност с ширина от 5-10 м, които се прокарват през 400 м до 500 м в големите комплекси млади иглолистни горски култури и възобновителни участъци, както и в широколистните такива, които са затревени или са от I или от II зона на пожарна опасност, с цел да ги разделят на клетки по 20 до 40 ха. Използуват се естествени прегради  - коларски и автомобилни пътища. Наличните лесокултурни прегради са 30.4 км. Планирани  са 10.3 км по билата.

б) Защитни минерализовани ивици - това са незалесени ивици с ширина от 3 м до 5 м, където горската покривка е отстранена до минералния почвен слой. Планират се по средата на незалесените прегради, по периферията на пожарозащитните пояси, както и за отделяне от вилни и работни земи, стопански и жилищни сгради, промишлени предприятия, сметища, пътища, жп - линии и др. Съществуват 1.5 км минерализовани ивици, които ще се поддържат ежегодно.

в) Места за почивка, паркиране на коли и палене на огън - планирани са през 10 км до 20 км по пътищата минаващи през горите, но се разполагат извън обсега на горските култури и други силно застрашени от пожар площи.

г) Санитарни мероприятия - покрай пътища, минаващи през горите: 

- Окосяване (ежегодно преди настъпването на пожароопасния сезон) и изнасяне на тревата и почистване на лесногоримите отпадъци върху ивица с широчина 10 до 20 метра от двете страни на пътя.

Териториите, предмет на горскостопанския план, не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, представляваща част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000”. Най-близо са разположени следните защитени зони:

  • защитена зона BG0001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна включена в списъка от защитени зони, приет с Решение на Mинистерски съвет № 802/04.12.2007 г. (обн. ДВ бр. 107/2007 г.), изменено и допълнено с Решение № 52 на МС от 2008 г. (ДВ, бр. 14/2008 г.), Решение №811/16.10.2010 г. и с Решение № 335 на МС от 2011 г. (ДВ, бр. 41/2011 г.);
  • защитена зона BG0001030 „Родопи - Западни“ за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/16.10.2007 г. на Mинистерски съвет, (обн. ДВ бр. 85/2007 г.), изм. и доп. с Решение № 811/16.11.2010 г. на Mинистерски съвет ( обн. ДВ бр. 96/2010 г.)

Дейностите, заложени за реализиране с така разработения горскостопански план, не попадат в обхвата на някоя от позициите на Приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежат на регламентираните по реда на глава шеста от него процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).

С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението и характера на предвидените в горскостопанския план дейности, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, включително и върху най-близо разположените защитени зони BG0001021 „Река Места“ и BG0001030 „Родопи - Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС, Ви уведомявам, че за „Горскостопански план на горските територии, собственост на община Белица, обл. Благоевград“, преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на глава втора от Наредбата за ОС.

Настоящето произнасяне се отнася само за заявените параметри на гореупоменатия план и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.

При всички случаи на промяна в параметрите на плана или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящето, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.