Съдържание

Посетители

В момента има 201  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №1063/2025 г.

Изх. №3069(5)/05.05.2025 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изменение на разрешително за водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения - три тръбни кладенци, водата от които се ползва за напояване за земеделски земи в землището на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград“

възложител: „ЛИБЕРА ЕСТЕЙТ“ ООД

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №3069/24.06.2024 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г. наричана по-долу „Наредбата за ОС”), Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Изменение на разрешително за водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения - три тръбни кладенци, водата от които се ползва за напояване за земеделски земи в землището на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Настоящото инвестиционно предложение е инициирано с цел изменение на разрешителното за водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения - три тръбни кладенци (ТК), водата от които се ползва за напояване на земеделски земи в землището на с. Хотово, община Сандански, стопанисвани от възложителя.
За напояване на земеделски земи в землището на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград, възложителят е ползвал вода от три съществуващи тръбни кладенеца, изградени 1998 г. Кладенците са регистрирани от бившия собственик на земеделските земи – КОНТРАКТ ХОЛДИНГ ООД през 2006 г. Тръбните кладенци са с дълбочини 60 м и 100 м.
За водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения, е издадено разрешително №41520066/07.07.2016 г. от директора на БД ЗБР, с краен срок на действие 07.07.2026 г. с цел напояване на земеделски земи с лозови насаждения, трайни насаждения от овощни видове, насаждения от годжи бери, зелени площи и декоративна растителност.
Параметрите на разрешеното водовземане са:
• Разрешен средноденонощен дебит - общо 0.96 l/s;
ТК 1 = 0.32 1/s;
ТК 2 = 0.33 l/s;
ТК 3-Оср.дн. = 0.31 l/s.
• Разрешен годишен воден обем - Qгод.= 30307 куб. м/год.
ТК 1 - 10000 куб. м/год.;
ТК2 - 10307 куб. м/год;
ТКЗ - 10000 куб. м/год.
Поради авария, при опит за изваждане на помпата монтирана в ТК 3, от същия няма да се ползва вода и този кладенец ще бъде консервиран, спазвайки изискванията на Закона за водите.
С вх. №КД-03-83(13)/28.08.2024 г. е представен проект за ликвидиране на водовземно съоръжение - ТК-3, одобрен от БД ЗБР с писмо с изх. № КД-0383(15)/17.09.2024 г. Ликвидирането е извършено съгласно одобрения проект на 03.10.2024 г. В тази връзка е заявено предвиждане водовземането да се осъществява само от два тръбни кладенеца, в случая ТК 1, изграден в поземлен имот (ПИ) с идентификатор 77361.77.16 в местността Падарката по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Хотово, община Сандански (КККР на с. Хотово) и ТК2 изграден в ПИ с идентификатор 77361.77.12 в местността Падарката по КККР на с. Хотово.
Посочва се необходимост от изменение и целите на водовземането, тъй като водата от тези кладенци е предвидено да се ползва за напояване на земеделски култури, за водопой на животни от личното стопанство на възложителя – 5 крави, 1 кобила, 2 агнета и 2 пауна и за измиване на селскостопанска техника. В тази връзка ще се изменят и параметрите на исканото водовземане, както следва:
Водата от ТК 1 ще се ползва за:
- напояване на зеленчуци в оранжерията с площ 3000 кв. м, разположена в ПИ с идентификатор 77361.38.6 по КККР на с. Хотово. В оранжерията се отглеждат зеленчуци, които ще се напояват капково;
- водопой на животни от личното стопанство на възложителя – 5 крави, 1 кобила, 2 агнета и 2 пауна;
- измиване на селскостопанска техника – 4 бр. трактори, през активния сезон (април-октомври) или 7 месеца.
Необходимото годишно водно количество, което ще се ползва от ТК 1 за напояване на земеделски култури, за водопой на животни и за измиване на селскостопанска техника е Qгод. = 6135 куб. м/годишно. Необходимият средноденонощен дебит е Qср.дн. = 0.19 l/s.
Водата от ТК 2 се ползва за напояване на зеленчукова градина - за лични нужди, с площ 900 кв. м, разположена в имот ПИ 77361.77.13 по КККР на с. Хотово. В личното стопанство ще се отглеждат различни зеленчуци, които ще се напояват гравитачно. Напояването ще се извършва в периода 01.04. - 31.10. (7 месеца) през годината.
Необходимото годишно водно количество, което ще се ползва от ТК 2 за напояване на земеделски култури в землището на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград ще бъде Qгод. = 603 куб. м/год. Необходимият средноденонощен дебит е Qср.дн.= 0.019 l/s.
Общото годишно водно количество, което ще се ползва от двата тръбни кладенеца за нуждите на възложителя е Qгод. = 6738 куб. м/год., което е намаляване на количествата на водовземане, определени в издаденото разрешително.
За инвестиционни предложения на възложителя, свързани с настоящото инвестиционно предложение, са проведени процедури по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда, в т. ч. и процедура по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони, както следва:
- за инвестиционно предложение „Монтиране на хидромелиоративна система за капково напояване на лозови насаждения в землищата на с. Хотово, с. Лозеница и с. Зорница, община Сандански, област Благоевград“ е проведено производство, приключило с Решение № БД-16-ПР/2015 г. на директора на РИОСВ – Благоевград за преценяване на преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда;
- за инвестиционно предложение за „Изграждане на оранжериен комплекс за отглеждане на зеленчуци в имот №038006 с площ 6.901 дка в местността „Падарката“, землище на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград“ е проведено производство, приключило с Решение № БД-60-ПР/2015 г. на директора на РИОСВ – Благоевград за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда;
- за инвестиционно предложение „Създаване на насаждения от билки в имоти №№ 039017, 000206, местност „Пилит“ и №№ 040026, 040025, 040021, 040016, 040013, 041008, 041011, 040014, 041014, местност „Малката копаня“, землище на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград и изграждане на два броя тръбни кладенци за напояването им“ е проведено производство, приключило с Решение № БД-69-ПР/2016 г. на директора на РИОСВ – Благоевград преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда.
На основание чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) е изискано становище от БД ЗБР относно допустимостта на инвестиционното предложение спрямо режимите, определени в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и планове за управление на риска от наводнение (ПУРН).
Съгласно постъпило с вх. №3069(4)/25.04.2025 г. на РИОСВ – Благоевград писмено становище с изх. №П-01-225(2)/25.04.2025 г. на БД ЗБР, административният орган се е произнесъл, че инвестиционното предложение е допустимо с ПУРБ на ЗБР (2022-2027 г.) и ПУРН на ЗБР (2022-2027 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището. Съгласно същото, реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже негативно влияние върху състоянието на водните тела, при условие, че бъдат спазени разпоредбите на Закона за водите, нормативната база и условията, описани в настоящото становище, копие от което прилагаме за сведение и съобразяване.
Така заявеното инвестиционно предложение не следва да се счита за изменение и разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната, тъй като съгласно становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ с изх. № П-01-225-(2)/25.04.2025 г.: имотите, предмет на инвестиционното предложение попадат в обхвата на подземно водно тяло с код BG4G000000N012 – „Порови води в Неоген - Сандански”; същите не попадат в границите на зони за защита на водите по чл.119а, ал.1 от Закона за водите. Към настоящия момент, имотите попадат в санитарно-охранителни зони по смисъла на чл. 119, ал. 4 от Закона за водите, а именно проектни пояси II и III на санитарно-охранителна зона около находище на минерални води „Хотово“, за които към днешна дата в БДЗБР се води процедура по определянето ѝ; не са регистрирани превишения на СКОС (стандарт за качество за околната среда) и ПЗ (праг на замърсяване); в резултат от реализиране на инвестиционното предложение не се очакват замърсявания и превишения на СКОС и ПЗ за нито едно от замърсяващите вещества; реализирането на предвидените в инвестиционното предложение дейности няма да окажат въздействие върху химичното състояние и количествено състояние на подземното водно тяло; в резултат от реализиране на инвестиционното предложение не съществува опасност от пряко или непряко отвеждане на замърсители в подземните води на ПВТ с код BG4G000000N012 – „Порови води в Неоген - Сандански”, предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитените зони BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 29/2010 г.) и BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние съответно около 790 м и 852 м.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с настоящото инвестиционно предложение дейности, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, вкл. и най-близко разположените защитени зони, предвид следното:
Инвестиционното предложение е предвидено да бъде реализирано извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, предвид което няма да има загуба на площи на типове природни местообитания и местообитания на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони. Реализацията му няма вероятност да се създаде трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на животинските видове или безпокойство, което да доведе до прогонването им и последващи промени в структурата и функциите на популациите им. С реализацията му не се предполага генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии и отпадъци, които да доведат до увреждане на местообитания и/или видове, вкл. и птици, предмет на опазване в най-близо разположените защитени зони. Не се създава предпоставки за нарушаване на целостта и целите на защитените зони, както и нарушаване на кохерентността между тях. Не се очаква натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, включително и птици, предмет на опазване в най-близо разположените защитени зони в съвкупност с други реализирани и процедирани планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в землището на населеното място.
Предвид изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изменение на разрешително за водовземане от подземни води, чрез съществуващи водовземни съоръжения - три тръбни кладенци, водата от които се ползва за напояване за земеделски земи в землището на с. Хотово, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите и характеристиките на инвестиционното предложение или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с изх. №П-01-225(2)/25.04.2025 г. на БД ЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА - ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград