Съдържание

Посетители

В момента има 361  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №715/2025 г.

Изх. №491(3)/24.03.2025 г.

Уведомление за „Бизнес план, разработен във връзка с кандидатстване за подпомагане по Интервенция II.Д.2 „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. за земеделско стопанство на ЗП Аспарух Емилов Шопов“

възложител: ЗП Аспарух Емилов Шопов

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №491/28.01.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосочения бизнес план и съобразено с писмо с изх. №ЕО-307-001/13.03.2025 г. на Община Гоце Делчев, постъпило с вх. №491(2)/18.03.2025 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последващи изм. и доп.), Ви уведомяваме за следното:
Бизнес плана, разработен във връзка с кандидатстване за подпомагане по Интервенция II.Д.2 „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. за земеделско стопанство на ЗП Аспарух Емилов Шопов попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, текущото състояние на земеделското стопанството към датата на кандидатстване за подпомагане по Интервенция II.Д.2 „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР), е както следва:
Наличната (използвана) в стопанството земя е в сектор „Животновъдство“. Земеделският стопанин е собственик на животновъден обект – ферма за отглеждане на говеда с капацитет 36 бр. крави и 10 бр. телета, технология на отглеждане – оборно-пасищно, вписан в Регистъра на Областна дирекция по безопасност на храните – Благоевград с ветеринарен регистрационен номер 2920-0355, съгласно Удостоверение №3785/22.10.2020 г. на ОДБХ – Благоевград. Към момента в животновъдния обект се отглеждат 8 крави месодайни.
Съгласно представената информация и документация, обектът е с местоположение сграда с идентификатор 49432.30.38.1 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Мосомище, община Гоце Делчев, област Благоевград (КККР на с. Мосомище), със застроена площ от 106 кв. м, функционално предназначение: Сграда за водоснабдяване и/или канализация, в която се отглеждат 8 бр. крави от месодайни породи.
Съгласно писмо с изх. №ЕО-307-001/13.03.2025 г. на кмета на община Гоце Делчев, сграда с идентификатор 49432.30.38.1 по КККР на с. Мосомище е селскостопанска постройка и за същата е издадено Удостоверение за търпимост №37/15.03.2017 г. при отчитане на условията за търпимост съгласно разпоредбите на §124, ал. 1 от ПСР на Закона за устройство на територията.
Сградата е разположена в поземлен имот с идентификатор 49432.30.38 в местността Краището по КККР на с. Мосомище, с площ 2808 кв. м, вид територия „Земеделска“, НТП „Лозе“.
С програмата за развитие на стопанството към бизнес плана са планирани инвестиции и дейности, които е предвидено да бъдат извършени в рамките на периода за изпълнение на бизнес плана (пет годишен период), както следва:
- планирано е увеличаване на броя на отглежданите крави с 6 бр. или до достигане на 114 бр. крави от месодайна порода в регистрирания животновъден обект;
- закупуване на камери за видеонаблюдение, хранилки и челен товарач.
За реализацията на предвижданията на бизнес плана не е заявено осъществяване на дейности за: промяна предназначението и/или начина на трайно ползване на стопанисваната територия; изграждане на техническа и пътна инфраструктура и ползване на природни ресурси; осъществяване на строителни и/или строително-ремонтни дейности; премахване на характеристики на ландшафта (синори, жизнени единични и групи дървета и др. подобни) и за промяна на характеристиките на терена; употреба на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества, хранителни субстрати и продукти за растителна защита, които не отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.
При извършената проверка по отношение местоположението на животновъдния обект и на стопанисваните територии за пасища спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообрази (ЗБР) се установи следното:
Регистрираният животновъден обект в обхвата на поземлен имот с идентификатор 49432.30.38 в местността Краището по КККР на с. Мосомище, не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, но попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР – защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Към настоящия момент, режима на дейностите в защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш ” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна е определен със заповедта за обявяването ѝ. Съгласно същите, релевантните режими за земеделските територии са както следва:
Съгласно Заповед № РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите за обявяване на защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш ” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна в сила от 09.07.2021 г., в границите на защитената зона се забранява:
„… 8.4. промяна на начина на трайно ползване, разораване, залесяване и превръщане в трайни насаждения на ливади, пасища и мери, при ползването на земеделските земи като такива;…
8.6. премахване на характеристики на ландшафта (синори, жизнени единични и групи дървета, традиционни ивици заети с храстово-дървесна растителност сред обработваеми земи, защитни горски пояси, каменни огради и живи плетове), при ползването на земеделските земи като такива, освен в случаите на премахване на инвазивни чужди видове дървета и храсти;
8.7. употреба на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества, хранителни субстрати и продукти за растителна защита, които не отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията;
8.8. употреба на минерални торове в ливади, пасища, мери и изоставени орни земи, както и на продукти за растителна защита и биоциди от професионална категория на употреба в тези територии, освен при каламитет, епифитотия, епизоотия, епидемия или при прилагане на селективни методи за борба с инвазивни чужди видове;
8.9. използване на органични утайки от промишлени и други води и битови отпадъци за внасяне в земеделските земи, без разрешение от специализираните органи на министерство на земеделието, храните и горите и когато концентрацията на тежки метали, металоиди и устойчиви органични замърсители в утайките превишава фоновите концентрации съгласно приложение № 1 от Наредба № 3 от 2008 г. за нормите за допустимо съдържание на вредни вещества в почвите (ДВ, бр. 71 от 2008 г.);
8.10. използване на води за напояване, които съдържат вредни вещества и отпадъци над допустимите норми;
8.11. палене на стърнища, слогове, крайпътни ивици и площи със суха и влаголюбива растителност; …“.

С предвижданията на бизнес плана не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените дейности не попадат в обхвата на чл. 85. ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2. ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с плана дейности в обхвата на поземлен имот с идентификатор 49432.30.38 по КККР на с. Мосомище са допустими спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш“, при спазване горепосочените режими на дейностите съгласно заповедта за обявяването ѝ.
Предвидените с бизнес плана дейности в обхвата поземлен имот с идентификатор 49432.30.38 по КККР на с. Мосомище са допустими, при изпълнение на релевантните мерките и условията, съгласно част Б „Биоразнообразие, ЗТ и Натура 2000“, раздел І „Общи мерки и условия за всички интервенции“ от Становище по екологична оценка № 5-4/2023 г., с което се съгласува СПРЗСР.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с бизнес плана дейности, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, вкл. върху защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш“, предвид следното:
С реализирането на предвидените дейности не се не се създава предпоставка за унищожаване, увреждане и/или трансформация на територии съставляващи типове природни местообитания и естествени местообитания на видове, предмет на опазване в зоните – засягат се косвено незначителна площ от защитената зона, без да се създават условия за трайна загуба на територия – предвидените дейности не са свързани с извършване на строителни дейности, както и с дейности, които да доведат до трайна промяна на ландшафта и на биотични и абиотични фактори на средата. Не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, предмет на опазване в защитените зони, или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видовете, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури. Не се създава предпоставка за генериране на емисии и отпадъци, които да доведат до влошаване в състоянието на типовете природни местообитания и местообитания и видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони. Няма вероятност и от нарушаване на кохерентността на защитените зони, както и от кумулиране на отрицателно въздействие върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, предмет на опазване в защитените зони в съвкупност с други процедирани планове, програми, проекти и инвестиционни предложения със сходен характер.
Въз основа на изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявения „Бизнес план, разработен във връзка с кандидатстване за подпомагане по Интервенция II.Д.2 „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. за земеделско стопанство на ЗП Аспарух Емилов Шопов“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася само за заявените предвиждания и обхват на настоящия бизнес план и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград