Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС
Съобщение №2228/2024 г.
- Четвъртък, 19 Декември 2024 15:16
Изх. №5101(3)/18.12.2024 г.
Уведомление за изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на рекреационен и балнеологичен комплекс с VIP зона и къщи за гости в УПИ IХ, пл. № 971, кв.16 А по плана на с. Баня (ПИ 02693.501.971 по КККР на с. Баня, община Разлог, област Благоевград) и водовземане на минерална вода от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог“
възложител:„ДЖИ БИ АЙ“ ЕООД
Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 5101/31.10.2024 г. на РИОСВ – Благоевград, за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам за следното:
Изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на рекреационен и балнеологичен комплекс с VIP зона и къщи за гости в УПИ IХ, пл. № 971, кв.16 А по плана на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
За инвестиционното предложение „Изграждане на рекреационен и балнеологичен комплекс с VIP зона и къщи за гости в УПИ IХ, пл. № 971, кв.16 А по плана на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог“ е проведена процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), в т. ч. и процедура по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони, приключила с Решение №БД-64-ПР/2018 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС на директора на РИОСВ – Благоевград. Към настоящия момент Решението е валидно, съгласно Констативен протокол № 65-26/28.10.2024 г. на РИОСВ – Благоевград.
Съгласно издаденото решение всички балнеолечебни и профилактични съоръжения, както и басейните на територията на обекта ще бъдат захранвани с минерална вода от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“. Необходимото водно количество е в размер на 78 949.60 куб. м/година.
С настоящото изменение се предвижда промяна в количеството на минералната вода за нуждите на обекта. Необходимите водни количества за водовземане от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“ е при следните експлоатационни параметри:
- 1.4 л/сек средноденонощен дебит за 365 дни
- до 122.33 куб. м средноденонощно водно количество
- до 44650.25 куб. м годишно водно количество.
Не е заявена промяна в останалите параметри, описани в Решение № БД-64-ПР/2018 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Така заявеното изменение на инвестиционното предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). При спазване на условията поставени в Решение № БД-64-ПР/2018 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС на директора на РИОСВ-Благоевград, същото не следва да се счита и за изменение и разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда спрямо въздействието, което е оценено и разгледано в проведената процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС и не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най-близо, на разстояние около 1290 м са разположени границите на защитена зона BG0001021 „Река Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 57/09.07.2021 г.).
При направената проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС се констатира, че инвестиционното предложение е допустимо с ПУРБ на ЗБР за БУ (2016-2021 г.) и ПУРН на ЗБР за БУ (2022-2027 г.) при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становище по чл. 155, ал. 1, т. 23 от ЗВ на БДЗБР с изх. № П-01-398(1)/17.12.2024 г.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението (извън границите на защитени зони от мрежата Натура 2000) и характера на заявеното ИП, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху близко разположени защитени зони от мрежата Натура 2000, по отношение на:
• Пряко или косвено унищожаване, увреждане или фрагментиране на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване;
• Трансформация на местообитания на видове, безпокойство или прогонване на видове, предмет на опазване;
• Нарушаване целостта и целите на опазване на защитената зона;
• Нарушаване кохерентността между съседни защитени зони;
• Въздействие на предложените дейности причинени поотделно или във взаимодействие с други ИП/ППП. В землището на с. Баня, в близост до границите на защитените зони, няма други реализирани, одобрени или в процедура ИП/ППП, които да предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното изменение на инвестиционно предложение „Изграждане на рекреационен и балнеологичен комплекс с VIP зона и къщи за гости в УПИ IХ, пл. № 971, кв.16 А по плана на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от Сондаж № 4 + КЕИ № 6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.
Приложение: писмо с изх. № П-01-398(1)/17.12.2024 г. на директора на БДЗБР
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград