Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС
Съобщение №787/2024
- Вторник, 21 Май 2024 14:08
Изх. №2118(1)/17.05.2024 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Възстановяване на вертикален габарит ВЛ 60 кV Калин – Каменица, находящ се в землището на с. Пастра, община Рила, Област Кюстендил“
възложител: ЕСО ЕАД
Във връзка с препратеното от Регионална инспекция по околната среда и водите – София представено от упълномощеното от Вас лице уведомление с вх. №2118/25.04.2024 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Възстановяване на вертикален габарит ВЛ 60 кV Калин – Каменица, находящ се в землището на с. Пастра, община Рила, Област Кюстендил“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Настоящото инвестиционно предложение е инициирано с цел възстановяване на вертикален габарит над асфалтов път от републиканската пътна мрежа - път ІІІ-107 Кочериново – Рилски манастир при км 17+385 в землището на с. Пастра, община Рила, област Кюстендил. При рутинни измервания е констатирана липса на вертикален габарит спрямо асфалтовия път, с оглед на което е предвидено привеждане на съоръжението и габарита спрямо нормативните изисквания.
Въздушна електропроводна линия (ВЛ) 60 kV „Калин-Каменица“ осъществява връзка между ВЕЦ „Калин“, ВЕЦ „Каменица“ и ВЕЦ „Пастра“. Изградена е около 1947 г.
ВЛ 60 kV „Калин“ от ВЕЦ „Калин“ до ВЕЦ „Каменица“ е изградена, както следва:
От ВЕЦ „Калин“ до стълб №9 (с изключение на стълб №1) ВЛ е изградена със стоманобетонови стълбове, портален тип, със стоманорешетъчни конзоли, за една тройка стоманени проводници С-120, без мълниезащитни въжета, с хоризонтално разположение на фазовите проводници. От стълб №9 до стълб №13 (срещу ВЕЦ „Каменица“) ВЛ е изградена със стоманорешетъчни стълбове нитова конструкция, с блок-фундаменти, за една тройка проводници АС-95 и едно мълниезащитно въже С-35, с триъгълно разположение на фазовите проводници.
ВЛ 60 60 kV „Каменица” от ВЕЦ „Каменица“ (стълб № 14) до ВЕЦ „Пастра“ е изградена, както следва:
От стълб №14 ВЛ продължава със стоманорешетъчни стълбове нитова конструкция, с блок-фундаменти, за две тройки проводници АС-95 и едно мълниезащитно въже С-35, с разположение на фазовите проводници тип „бъчва“.
От стълб №14 до стълб №21 ВЛ 60kV „Калин” и ВЛ 60kV „Каменица” са на обща стълбовна линия, като лявата тройка е „Каменица”, а дясната - „Калин” в посока от ВЕЦ „Каменица” към ВЕЦ „ Пастра”.
Стълб №21 е разположен значително по-високо спрямо портала на п/ст на ВЕЦ „Пастра“, като мястото спрямо което е нарушен нормативния габарит е асфалтовия път, разположен в близост до портала на ВЕЦ. Поради техническа невъзможност да се изпълни удължение на стълба или на портала на ВЕЦ с инвестиционното предложение се предвижда подмяна на стълб №21 с нов за ниво на напрежение 110kV.
За целта е разработен нов тип стълб, болтова конструкция, за две тройки фазови проводници, за 2х3хАС-95 и едно м.з. въже и ниво на напрежение 60kV. Фундирането на стълба ще е плоско. Типа на стълба ще е 19.СНЕ-60kV.
При подмяната на стълба се предвиждат следните дейности:
- демонтаж на съществуващ стълб и фундамент;
- монтаж на нов стоманобетонен фундамент;
- монтаж на нов стоманорешетъчен стълб;
- повторен монтаж на проводници и изолаторни вериги.
Предвижданията на настоящото инвестиционно предложение са свързани основно с подмяна на съществуващия стълб №21 от съществуващата ВЛ 60 kV Калин-Каменица с нов за напрежение 110 60 kV, без да се предвижда, респективно изгражда нов електропорвод.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG0000636 „Ниска Рила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №177/03.04.2019 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 29/2019 г.), на най-близко геодезично разстояние около 700 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда. Не следва да се счита за изменение и разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда и не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, вкл. и най-близко разположената защитена зона, предвид следното:
Инвестиционното предложение е предвидено да бъде реализирано извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, предвид което няма да има загуба на площи на типове природни местообитания и местообитания на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони. Реализацията му няма вероятност да се създаде трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на животинските видове или безпокойство, което да доведе до прогонването им и последващи промени в структурата и функциите на популациите им. С реализацията на инвестиционното предложение не се предполага генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии и отпадъци, които да доведат до увреждане на местообитания и/или видове, вкл. и птици, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона. С реализацията на инвестиционното предложение не се създава предпоставки за нарушаване на целостта и целите на защитените зони, както и нарушаване на кохерентността между тях. Не се очаква реализацията и експлоатацията на обекта на настоящото инвестиционно предложение да доведе до натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, включително и птици, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона в съвкупност с други реализирани, одобрени или в процедура планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в землището на населеното място.
Въз основа на изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Възстановяване на вертикален габарит ВЛ 60 кV Калин – Каменица, находящ се в землището на с. Пастра, община Рила, Област Кюстендил“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград