Съдържание

Посетители

В момента има 798  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №594/2024

Изх. №1752(3)/19.04.2024 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на тръбопроводна връзка между ВЕЦ 2 (от каскада Ретиже) и съществуващ напоителен канал, захранващ яз. „Кремен“, в землището на с. Кремен, община Банско, област Благоевград“

възложител: „АВЕРС“ ЕООД

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №1752/05.04.2024 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на тръбопроводна връзка между ВЕЦ 2 (от каскада Ретиже) и съществуващ напоителен канал, захранващ яз. „Кремен“, в землището на с. Кремен, община Банско, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация в периода на експлоатация на хидротехническите съоръжения на каскада Ретиже състояща се от 3 броя малки водно-електрически централи (МВЕЦ) се констатира, че поради честите прекъсвания на електрозахранването или по други причини, независещи от работата на каскадата и когато изравнителят на ВЕЦ 3 е пълен се налага аварийно изпускане на водни маси в находящото се наблизо дере чрез съществуващ изпускателен кран. При изпускането на водите от ВЕЦ 2 в дерето се формира концентриран повърхностен отток, който причинява ерозия на бреговете и създава опасност от наводняване на земеделски и горски земи, разположени по двата бряга на дерето.
Целта на настоящото инвестиционно предложение е, при възникване на необходимост, енергийно преработена водна маса от ВЕЦ 2 да може от да бъде прехвърлена в съществуващия язовир „Кремен“. Такава необходимост възниква и когато изравнителят на ВЕЦ 3 не е в състояние да приеме цялото количество на отработените водни маси от ВЕЦ 2. Чрез изпускателните съоръжения постъпилите в яз. „Кремен“ водни маси ще могат планово, регулирано и по предназначение да бъдат изпускани в напоителни съоръжения или в р. Ретиже.
С настоящото инвестиционно предложение се предвижда изграждане на тръбопроводна връзка - подземен тръбопровод с обща дължина около 32 метра, от сградата на ВЕЦ 2 (от каскада Ретиже) до съществуващ подземен напоителен канал, захранващ яз. „Кремен“. В края на подземния тръбопровод за връзка с напоителния канал се предвижда изграждането на подземна водна камера. От водната камера водата ще постъпва в напоителния канал посредством къса тръбна връзка. Чрез изграждането на връзката между ВЕЦ 2 и съществуващия подземен напоителен канал, преработената енергийно водна маса ще се акумулира в язовир „Кремен“, когато изравнителят на ВЕЦ 3 не е в състояние да я приеме. По този начин ще се предотврати изпускането на водни маси в дерето и ще се предпазят от ерозия прилежащите терени.
Тръбопроводната връзка, обект на настоящото инвестиционно предложение, е предвидено да премине през следните поземлени имоти по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Кремен, община Банско, област Благоевград (КККР на с. Кремен):
- поземлен имот с идентификатор 39614.16.320 – вид собственост частна (АВЕРС ЕООД), вид територия: урбанизирана, НТП „За друг вид застрояване“, с площ 463 кв. м;
- поземлен имот с идентификатор 39614.16.360 – вид собственост частна (АВЕРС ЕООД), вид територия: земеделска, категория 10, НТП „Нива“, с площ 2185 кв. м;
- поземлен имот с идентификатор 39614.16.636 – вид собственост общинска публична, вид територия: земеделска, НТП „За селскостопански, горски, ведомствен път“, с площ 7262 кв. м;
- 39614.16.638 – вид собственост общинска публична, вид територия: земеделска, НТП „За селскостопански, горски, ведомствен път“, с площ 408 кв. м.
Правоъгълните проекционни UTM
Координатите на точките, определящи местоположението на тръбопровода „Българска геодезическа система 2005“, проекция UTM, зона 35N, са както следва:

 

X Y
1 4624422.795 341463.803
2 4624432.933 341445.802
3 4624438.610 341443.855
4 4624444.788 341441.740
5 4624453.947 341437.936

Реализацията на обекта на инвестиционното предложение е свързана с изпълнение на следните основни видове работи: направа на изкоп с дълбочина до 1,2 м; полагане на тръбопровода в изкопа; обратен насип. Същите е предвидено да се извършат механизирано.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).
Инвестиционното предложение попада частично (около 20 м от трасето на тръбопроводната връзка) в границите на защитената зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) – защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.).
Така заявеното изменение на инвестиционно предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), не следва да се счита за изменение или разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от същия закон, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо спрямо режима на дейностите на защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с горепосочената заповед за обявяването ѝ.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействие върху околната среда (Наредбата за ОВОС) установи, че настоящото инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР) (2016-2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2022-2027 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на БДЗБР с изх. №П-01-124(1)/17.04.2024 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с вх. №1752(2)/17.04.2024 г., копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се очаква да бъдат кумулирани значителни по-степен отрицателни въздействия върху защитената зона, тъй като: реализацията му предполага унищожаване, увреждане и трансформация на типовете природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в защитената зона; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, предмет на опазване в защитената зона или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в защитената зона и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000 – биокоридори на видове, елементи на ландшафта, които въз основа на своята линейна и непрекъсната структура или свързваща функция са значими за миграцията, географското разпространение и генетичния обмен в растителните и животинските популации и видове; реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху типовете природни местообитания, видове и техните местообитания, предмета на опазване на защитената зона; не се очаква реализацията на настоящото инвестиционно предложение да предизвика кумулативни въздействия в съвкупност с хидротехническите съоръжения на каскада Ретиже, както и във взаимодействие с други минали, настоящи и очаквани бъдещи планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, вкл. и такива със сходен характер в обхвата на зоната в землището на с. Кремен, при реализацията на настоящото инвестиционно предложение няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони.
С оглед гореизложеното и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на тръбопроводна връзка между ВЕЦ 2 (от каскада Ретиже) и съществуващ напоителен канал, захранващ яз. „Кремен“, в землището на с. Кремен, община Банско, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася само за заявените предвиждания и обхват за горепосоченото изменение на първоначалното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите и характеристиките на инвестиционното предложение или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-124(1)/17.04.2024 г. на БДЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград