Съдържание

Посетители

В момента има 431  гости и няма потребители и в сайта

Архив доклади - 2021 г.

ЕТ “Иван Кондев“ - гр. Разлог

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на ЕТ “Иван Кондев“ - гр. Разлог
Обект: Млекопреработвателно предприятие, м. „Предел“, 5 – ти километър, землище на гр. Разлог

 

На основание Заповед № 56/24.03.2021 г. на Директора на РИОСВ – Благоевград, на 13.04.2021г. беше извършена проверка на място на обект „Млекопреработвателно предприятие“, находящо се в м. „Предел“, 5 – ти километър, землище на гр. Разлог, експлоатирано от ЕТ “Иван Кондев“, гр. Разлог.

1. Цел на проверка

Проверката на дружеството се извършва от екип експерти по отделните компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел установяване спазване на нормативните изисквания заложени в Закона за опазване на околната среда, другите специални закони и подзаконовите актове от екологичното законодателство.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Извършена е проверка на следните инсталации и дейности:
- производствени цехове;
- котелно помещение;
- агрегати на хладилно оборудване;
- склад за съхранение на опасни химични вещества (ОХВ).

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството е производство на мляко и млечни продукти - кисело мляко, кашкавал и сирене от краве мляко. Работният режим на обекта е едносменен - 8 часа дневно. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на факторите и компонентите, които въздействат върху околната среда беше съставен Констативен протокол №21-20/13.04.2021 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
За технологични нужди се експлоатира котел, предназначен за изгаряне на твърдо гориво (дърва), с топлинна мощност под 500 kW, неподлежащ на контрол чрез измервания, съгласно нормативните изисквания.
За съхранение на готовата продукция се експлоатират 2 бр. хладилни камери, със заряд под 50 тона CO2 еквивалент, съдържащи флуорсъдържащ парников газ R 404A, и подлежащи на контрол чрез проверки за течове с честота, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) №517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове - най-малко на всеки 12 месеца.
При проверката са представени водените „Досиета на системите“ -2бр., от записите в които е видно, че се спазва нормативно изискуемата честота за извършване на проверките за течове, както и че такива не са установени в периода от 2017 г. до края на 2020 г. Проверките за течове се извършват от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от ББКМ.
Оборудването е етикетирано, съгласно изискванията на чл. 12 от Регламента.
В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представена информация (годишен отчет за 2020 г.), съгласно чл. 35, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. (ДВ бр. 20/2017 г., с изм. и доп.).

3.2. Направление „Опасни химични вещества и контрол на риска от големи аварии”

Проверката се извършва на основание Закона за защита от вредното въздействие на опасни химични вещества и смеси (накр. ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г. с изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове.
Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Дружеството се явява „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси. Употребяваните ОХВС за дезинфекция и почистване на оборудването и помещенията се доставят от български дистрибутори и/или доставчици. Предоставените ИЛБ на употребяваните ОХВС са актуални и отговарят на Регламент (ЕС) 2015/830.
Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH) не съдържа информация по Приложение 2 към Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на МОСВ.
Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с посл. изм. и доп.)
Съхранението на ОХВС се осъществява в складово помещение, отговарящо на изискванията на чл.6 от Наредбата. Съхраняваните ОХВС са в малки количества. Същите са в оригинални опаковки, плътно затворени и не се наблюдават разливи.
Предоставени са документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата, както и оценка на безопасността на съхранение на ОХВС. Оценката следва да бъде актуализирана, поради промяна в използваните ОХВС, като бъде изготвена във формат, съгласно Заповед № РД-184/09.03.2021 г. на министъра на ОСВ.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници

На дружеството са дадени предписания по ЗЗВВХВС със съответните срокове за изпълнението им.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За изпълнение на предписанията по ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г. с изм. и доп.) ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи и в случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административно – наказателни действия.