Доклади от комплексни проверки
„Примо Трейд“ ЕООД - гр. Сандански
- Петък, 07 Март 2025 12:05
Д О К Л А Д
за извършена проверка на „Примо Трейд“ ЕООД - гр. Сандански
Обект: „Производствена база за месни разфасовки и замразени заготовки от птиче месо“, гр. Сандански
На основание Заповед №РД-04-16/14.02.2025 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 20.02.2025 г. е извършена проверка на място и по документи на обект: „Производствена база за месни разфасовки и замразени заготовки от птиче месо“, находящ се в гр. Сандански, гл. път Е 79, местност „Друма“, експлоатирана от “Примо Трейд“ ЕООД, гр. Сандански.
1. Цел на проверката.
Проверката на дружеството се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
На място е извършен оглед на складовото помещение за съхранение на опасни химични вещества и смеси, агрегатите на експлоатираното стационарно хладилно и климатично оборудване.
3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.
Основната дейност на дружеството е производство на месни разфасовки и заготовки от птиче месо. Работният режим е едносменен, петдневна работна седмица. При проверката е съставен Констативен протокол №07-08/20.02.2025 г., в който са отразени следните констатации и факти:
3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва във връзка с изпълнение изискванията на ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове, произтичащи от него.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP)
По смисъла на Регламенти REACH и CLP, дружеството изпълнява задълженията си на „потребител надолу по веригата“. В своята дейност употребява и съхранява почистващи и дезинфекциращи препарати, които се класифицират като опасни, в категория на опасност „корозивни“ съгласно Регламент CLP. Дружеството не извършва директен внос/износ на опасни химични вещества и смеси (ОХВС). Създаденото досие, съгласно чл. 36 от REACH, съдържа информацията съгласно Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Представят се информационни листове за безопасност (ИЛБ), които отговарят на изискванията на Регламент (EC) 2020/878 на Комисията от 18 юни 2020 година за изменение на Приложение II на REACH. Доставчик на ОХВС е в рамките на ЕС.
3.1.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
Употребяваните ОХВС се съхраняват в обособен склад, който отговаря на изискванията на чл. 6 от горецитираната наредба. Складовото помещение е с ограничен достъп, налична указателна табела. Към момента на проверката всички ОХВС се съхраняват в оригинални, плътно затворени опаковки, етикетирани съгласно Регламент CLP. Не се наблюдават разливи. За технологични нужди, с цел удължаване срока на годност на готовите месни продукти, се използва газова смес класифицирана като „компресиран газ под налягане“. На площадката не се извършва съхранение на газови бутилки под налягане. Използва се една бутилка, която е оборотна. При проверката се представя оценка на безопасността на съхранението на ОХВС. Същата е изготвена в съответствие с формата към Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Представя се документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.
3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
На обекта се експлоатира стационарно хладилно и климатично оборудване, попадащо в обхвата на Регламент (ЕС) №2024/573 за флуорсъдържащите парникови газове, съдържащи флуорсъдържащ парников газ (ФПГ) R 404 A в количества от 6 кг до 135 кг. Две от системите са със заряд над 500 тона CO2 еквивалент и в изпълнение на изискванията на чл. 6 от регламента всяка от тях е снабдена със система за откриване на течове.
При преглед на всички представени при проверката досиета на системите се установи, че проверките за течове се извършват с необходимата честота, съобразно заряда на оборудването в тона CO2 еквивалент, като няма регистрирани течове на R 404 A. Същите се извършват от лице, притежаващо документи за правоспособност, издадени от Българската браншова камара по машиностроене.
Водят се досиета на системите и за експлоатираните от дружеството хладилни камиони с маса над 3,5 тона, оборудвани с хладилни устройства, съдържащи ФПГ R 404 A със заряд от 8,236 до 19,610 тона CO2 еквивалент.
4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.
Няма дадени предписания.
5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.
Не са констатирани несъответствия на обекта с изискванията на ЗЗВВХВС и ЗЧАВ.