Доклади от комплексни проверки
„БОНАНА“ ООД – гр. Петрич
- Понеделник, 18 Ноември 2024 09:52
Д О К Л А Д
от извършена проверка на „БОНАНА“ ООД – гр. Петрич;
Обект: Фабрика за производство на мебели, гр. Петрич
На основание Заповед №РД-04-152/28.10.2024 г. на директора на РИОСВ - Благоевград, на 23.06.2020 г. беше извършена проверка на място и по документи на обект „Фабрика за производство на мебели“ с адрес: гр. Петрич, ул. „Марица“ № 5, стопанисвана от „Бонана“ ООД, гр. Петрич, област Благоевград.
1. Цел на проверката.
Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
Основната дейност на дружеството е производство на мебели от ПДЧ и метал. При проверката е извършен оглед на следните обособени производствени помещения и инсталации:
- цех металообработване;
- цех ръчни операции;
- дърводелски цех;
- помещение за лепене на шперплат;
- пещ за обгаряне на подвески;
- инсталация за прахово боядисване (покрития върху метал);
- инсталация за нанасяне на покрития върху дървени повърхности;
- котелни помещения – 2 бр.;
- цех „Опаковъчен“;
- складово помещение за метал;
- склад опаковка;
- складови помещения и места за съхранение на опасни химични вещества.
3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.
По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда и факторите, които й въздействат беше съставен Констативен протокол №27-08/07.11.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:
3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове свързани с него.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Дружеството е „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси, съгласно чл. 3 на Регламент (ЕО) № 1907/2006 REACH.
Представено е досие по чл. 36 от Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), което съдържа информация по Приложение 2 към Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на МОСВ.
Производствената дейност включва използването на вещества и смеси с определена категория на опасност, съгласно Регламент (ЕС) 1272/2008 (CLP): лакове, бои, почистващи препарати и газове под налягане (старгон С-8, азот, аргон и кислород). В своята дейност дружеството използва прахови бои, които съгласно CLP не се категоризират като опасни. За използваните химични вещества и смеси са предоставени на информационни листове за безопасност (ИЛБ), които отговарят на изискванията на чл. 31 и Приложение II от REACH с изм. и доп.
3.1.2. Контрол по изпълнение изискванията на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
Складовите помещения за съхранение на ОХВС отговарят на изискванията на чл. 6 от Наредбата. Не са установени разливи. Газовите бутилки се съхраняват на определени за целта места, съгласно условията заложени в ИЛБ.
Оценката на безопасността на съхранение на ОХВС е във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Заповедта по чл. 4, т. 7 от Наредбата е актуализирана, поради промяна на лицата отговорни за съхранение на ОХВС.
3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
3.2.1. Организирани източници от горивни процеси
За отопление на административната сграда, „Цех за нанасяне на покрития върху дървени повърхности и „Цех опаковъчен“ се ползва природен газ от газопреносната мрежа на гр. Петрич. Останалите производствени цехове се отопляват с два котела на твърдо гориво (дървени изрезки), за което има издаден регистрационен документ по реда на ЗУО. Котлите са с топлинна мощност под 500 kW и не подлежат на контрол чрез измервания, съгласно Наредба №1/2005 .
3.2.2. Организирани източници на емисии от производствена дейност
- линия за прахово боядисване на метални изделия, включваща камера за нанасяне на прахова боя и камера за изпичане на прахови покрития с три броя изпускащи устройства - ИУ К1 след блок за боядисване и ИУ К2 и К3 от горна и долна точка на сушене към линия за прахово боядисване. Към момента на проверката линията не работи, поради липса на поръчки.
- инсталация за нанасяне на грунд и лак върху дървени повърхности, съоръжена с пречиствателно съоръжение тип „текстилни филтри“, с едно изпускащо устройство К4 – в момента не работи;
През 2023 г. е инсталирана пещ за почистване на боя по подвески и дефектно боядисани детайли. Пещта е с две камери, две горелки, с общо изпускащо устройство и подлежи на контрол чрез измервания. С РИОСВ – Благоевград е съгласувана точка за вземане на проби и са проведени собствени периодични измервания. Към момента на проверката пещта не работи.
През 2023 г. е инсталирана още една инсталация за нанасяне на мокри покрития (грунд и лак) върху дървени повърхности, съоръжена с пречиствателно съоръжение (текстилни филтри). До момента не е съгласувана точка за вземане на проби и не са провеждани собствени периодични измервания (СПИ) на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух. В момента на проверката работи.
Инсталацията за UV-лакиране не работи от 2020 г.
Дружеството спазва изискванията за провеждане на СПИ на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, съгласно чл. 31, ал. 1, т. 2 (за обекти в експлоатация) от Наредба № 6/1999 г. за реда и начина на измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници на емисии (ДВ бр. 31/1999 г., с изм. и доп.). Последните СПИ, проведени през 2023 г. и са относими за периода 23.11.2023 г. до 23.11.2025 г. Резултатите от тях показват спазване на нормите за допустими емисии по измерените показатели.
За слепване на фурнира се ползва лепило, което не съдържа органични разтворители. Дружеството спазва изискванията на чл. 20, ал. 8 от Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединение, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (ДВ, бр. 96/2003 г., изм.и доп.), относно предоставяне на информация за употребените количества органични разтворители. В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представена декларация за изразходваните през 2024 г. количества органични разтворители, от която е видно, че не се превишава праговата стойност за консумация на разтворители за дейността.
3.2.3. Относно спазване изискванията на чл. 70 от Наредба № 1/2005 г.(ДВ, бр. 64/2005г.) относно ограничаване емисиите на прахообразни вещества при обработка на дървени повърхности.
Машините за обработка на дървесните повърхности са обхванати от аспирационна система, като емисиите от прахообразни вещества постъпват в 3 бр. бункери, посредством 6 броя циклони. Площадките под бункерите се поддържат чисти.
3.3. Фактор „Шум“
По време на проверката са проведени контролни измервания на шума в околната среда по измерителен контур (8 бр. ИТ). До изготвянето на доклада не е постъпил Протокол от изпитване от РЛ – Благоевград - 02 към ИАОС – София. След получаване на резултатите, същите ще бъдат публикувани на интернет страницата на РИОСВ – Благоевград.
4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.
Дадено е предписание по ЗЧАВ със съответния срок за изпълнение.
5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство.
За изпълнение на предписанието ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административнонаказателни действия.