Съдържание

Посетители

В момента има 907  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„КВТ Констракшън“ ЕООД - гр. Симитли

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „КВТ Констракшън“ ЕООД - гр. Симитли
Обект: „Предприятие за монтаж на шлюзове, саваци и клапи, предназначени за съоръжения за управление на водите“, гр. Симитли

 

На основание Заповед №РД-04-149/18.10.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 31.10.2024 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Предприятие за монтаж на шлюзове, саваци и клапи, предназначени за съоръжения за управление на водите“, гр. Симитли, експлоатирано от „КВТ Констракшън“ ЕООД.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Извършен е обход на производствените помещения, където се извършват дейности пo огъване, рязане, заваряване и сглобяване на продукти от неръждаема стомана и пластмаса, използвани за производството на клапи, саваци и др. Извършен е оглед и на местата за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС).

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната дейност на дружеството е монтаж на шлюзове, клапи, саваци, предназначени за съоръжения за управление на водите. Работният режим на обекта е едносменен, пет дневна работна седмица. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда и факторите, които й въздействат е съставен Констативен протокол №26-08/31.10.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове.
В съответствие с изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), който касае регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на опасни химични вещества в свободен вид и в смеси и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP) дружеството се явява „потребител надолу по веригата“. В своята дейност дружеството не извършва внос/износ на опасни химични вещества и смеси (ОХВС). Използва ОХВС, категоризирани в категории на опасност „корозивни“ и „газове под налягане“. Същите се доставят от български дистрибутори.
На обекта се поддържа досие по чл. 36 от REACH, съдържащо актуални информационни листове за безопасност (ИЛБ), които отговарят на изискванията на чл. 31 и Приложение II на REACH и цялата необходима информация за химичните вещества и смеси. Представя се информация по Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите, което трябва да се актуализира, поради промяна на съхраняваните опасни химични вещества/смеси.
При направената проверка по отношение въведени забрани и ограничения, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1021, относно устойчиви органични замърсители (УОЗ), не е установено наличие и употреба на УОЗ вещества на обекта.
Всички налични ОХВС са в оригинални опаковки и се съхраняват съгласно изискванията заложени в ИЛБ. Към момента на проверката се представят документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.), както и оценка на безопасността на съхранение на ОХВС, съгласно формата заложен със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите.

3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
За отопление и охлаждане на производствените помещения е инсталирано и се експлоатира стационарно термопомпено оборудване, заредено с флуорсъдържащ парников газ R 410 А, в количество над 5 тона СО2 еквивалент. Оборудването подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573 – не по-малко от веднъж на всеки 12 месеца. При проверката се представят 3 бр. досиета на системите, по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г., с изм. и доп.). При направения преглед на досиетата на системите е установено, че са отразени хронологични записи от извършени проверки за течове. Проверките за течове са извършени от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.
В законоустановения срок е подаден годишен отчет по Приложение №9 чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници

На дружеството не са дадени предписания.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

Дружеството изпълнява изискванията на екологичното законодателство, които са обект на извършената проверка.