Съдържание

Посетители

В момента има 1065  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Бистрица 2002“ ЕООД - гр. Гоце Делчев

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на обект „Производствена база на Бистрица 2002”,

експлоатиран от „Бистрица 2002“ ЕООД - гр. Гоце Делчев

 

На основание Заповед №РД-04-143/10.10.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 24.10.2024 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Производствена база на „Бистрица 2002“, находящ се в местност Мочура, землището на гр. Гоце Делчев, експлоатиран от „Бистрица 2002“ ЕООД, гр. Гоце Делчев.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по компоненти, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията, заложени в Закона за водите (ЗВ – ДВ, бр.67/1999 г. с изм. и доп.) и Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ - ДВ, бр. 45/28.05.1996 г. с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Проверени са:
- ТМСИ;
- ТСИ;
- асфалтосмесителна инсталация;
- бетонов център (БЦ);
- депа за строителни материали;
- локални пречиствателни съоръжения за отпадъчни води (2 бр. утаители).

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната производствена дейност е свързана с добив и преработка на инертни материали, производство на бетон и асфалт. За извършения контрол е съставен Констативен протокол №75-10/24.10.2024 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Компонент “Води”
За ползване на воден обект река Места, с цел заустване на пречистени (утаени) промишлени отпадъчни води от дейността на обект ТМСИ „Бистрица – 2002“, местност Мочура, землище на гр. Гоце Делчев, дружеството е титуляр на издадено от директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР) Разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностни води (РЗ) №43120050/10.08.2011 г., продължено с Решение №ПО-01-130/20.11.2017 г. и продължено и изменено с Решение №ПО-01-130/19.07.2024 г. Отпадъчните води се пречистват в 2 бр. локални пречиствателни съоръжения (утаители), които се ползват поотделно, спрямо запълването на капацитета им – единият е в работен режим, а другият е в процес на почистване, и посредством открити канали, гравитачно се заустват в река Места.
По време на проверката ТМСИ работи, а формираните отпадъчни води постъпват за утаяване в утаител №1, който е с незапълнен обем. В пункта за мониторинг няма формиране на отток отпадъчни води и не е извършено пробовземане от Регионална лаборатория – Благоевград за последващо изпитване по показателите за контрол, заложени в РЗ. Утаител №2 е със запълнен капацитет, като предстои неговото почистване.
Дружеството изпълнява следните условията и изискванията на издаденото Разрешително:
- изпълнява задължението за провеждане на собствен мониторинг на заустваните отпадъчни води за 2024 г., съгласно заложената честота в РЗ. Протоколите от изпитване се представят своевременно в РИОСВ – Благоевград, а резултатите показват спазване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО) по показателите за контрол;
- в законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представен Доклад за изпълнение на условията в издаденото Разрешително за заустване за предходната 2023 г., изготвен съгласно изискванията на чл. 48, ал. 1, т. 12 от ЗВ;
- монтирано е измервателно устройство за отчитане количеството на заустваните отпадъчни води, което е пломбирано от БДЗБР. Води се дневник, в който се правят ежемесечни записи на показанията на устройството;
- трайно е сигнализиран пунктът за собствен мониторинг на отпадъчни води – на изход от утаителите, преди заустване в р. Места.
При проверката БЦ работи. Посредством монтирания бетонрециклер на площадката се използва безотпадна технология по производство на бетонови разтвори. В него постъпват отпадъчните води от измиване на бетоновозите и съоръжения на БЦ, както и утаените производствени и дъждовни, площадкови отпадъчни води.
От дейността на асфалтова база не се формират промишлени отпадъчни води.

3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
3.2.1. Организирани източници на емисии от производствена дейност
Асфалтосмесителната инсталация „BENNINGHOVEN ЕСО 2000“ е с производителност 60 т/час и е съоръжена с пречиствателно съоръжение – ръкавна филтърна батерия с импулсно изтръскване, като отделеният прах се влага в производството на асфалтови смеси и е предназначена да изгаря природен газ. Спазват се изискванията относно провеждане на собствени периодични измервания (СПИ) на емисиите вредни вещества изпускани в атмосферния въздух, съгласно чл. 31, ал. 1, т. 2 от Наредба № 6 от 26.03.1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (ДВ, бр. 31/1999 г., посл. изм. ДВ бр.61/2017 г.). Последните СПИ са проведени през 2023 г. и са относими за периода 11.10.2023 г. – 11.10.2025 г. Резултатите от проведените измервания са представени с доклад в РИОСВ – Благоевград и показват спазване на нормите за допустими емисии на вредни вещества по показателите въглероден оксид и канцерогенни вещества, прахообразни вещества и неорганични газообразни вещества, регламентирани в Наредба №1/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ бр. 64/2005 г.). В момента на проверката инсталацията не работи – работила е в ранните часове на деня. Представена е справка за работния режим на инсталацията от началото на 2024 г.
3.2.2. Неорганизирани източници на емисии
На площадката е разположена ТМСИ, която по време на проверката работи. Добитите фракции с различни размери се съхраняват на открито в отделни секции. При необходимост площадката се оросява с цел недопускане на неорганизирани прахови емисии в атмосферния въздух. По време на проверката не са констатирани неорганизирани прахови емисии.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

Не са дадени предписания при извършената проверка.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

По време на текущия контрол не са констатирани несъответствия на обекта с изискванията на екологичното законодателство.