Съдържание

Посетители

В момента има 189  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Рила мес“ ЕООД - гр. Рила

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Рила мес“ ЕООД - гр. Рила
Обект: Цех за производство на месни продукти“, гр. Рила

 

На основание Заповед №РД-04-130/01.10.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград на 01.10.2024 г. е извършена проверка на място на обект: „Цех за производство на месни продукти“, находящ се в гр. Рила, обл. Кюстендил, ул. „Крайречна“ №59, експлоатиран от „Рила мес“ ЕООД, гр. Рила.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Основна дейност на дружеството е преработка на червени меса. При проверката е извършен оглед на следните обособени производствени помещения и инсталации:
- машинна зала;
- варилно помещение;
- опаковане на суровини;
- миални помещения;
- стационарно климатично и хладилно оборудване;
- складово помещение за съхранение на опасни химични вещества и смеси.

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

При проверката е съставен Констативен протокол №04-08/16.03.2022 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Направление „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове свързани с него.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Съгласно Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP), дружеството се явява „потребител надолу по веригата“. В своята дейност използва опасни химични вещества и смеси (ОХВС) – почистващи и дезинфекциращи препарати. Същите се доставят от дистрибутори/доставчици от ЕС. Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) съдържа информация по Приложение №2 към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Досието съдържа и цялата информация за съхраняваните ОХВС, техните доставчици, които са от РБългария. Представят се всички информационни листове за безопасност на съхраняваните вещества и смеси, отговарящи на изискванията на Регламент (ЕС) 2020/878. Представят се Разрешения за предоставяне на пазара на използваните от дружеството биоцидни продукти.
3.1.2. Контрол по изпълнение изискванията на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
На място се извърши проверка на складовото помещение за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС). Складът е с ограничен достъп и обозначен с указателна табела. Към момента на проверката всички ОХВС са в оригинални, плътно затворени опаковки и не се наблюдават разливи. Складовото помещение няма връзка с канализационната мрежа. Представени са документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.), няма промяна в лицето отговорно за съхранение на ОХВС. Оценката на безопасността на съхранение на ОХВС е във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите.
3.1.3. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 648/2004, относно детергентите
В своята дейност дружеството употребява и съхранява почистващи препарати за професионална употреба. В представените при проверката ИЛБ, в раздел 12 е налична информация за биоразградимост на повърхностно активни вещества, съдържащи се в продуктите, съгласно чл. 9, т. 1 на Регламента.

3.2. Компонент “Атмосферен въздух”
За съхранение на месо и готова продукция, и за сушене на произведената продукция се експлоатира стационарно хладилно и климатично оборудване заредено с флуорсъдържащи парникови газове в количество над 5 тона СО2 еквивалент (2 бр. хладилни камери с 448 А и 6 бр. сушилни камери с R 407 С), което подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573. При проверката се представят досиета на системите за сушилните камери по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр. 20/2017 г., с изм. и доп). При направения преглед на досиетата на системите е установено, че са налични записи от извършени проверки за течове за 2023 г. и 2024 г. Проверките за течове са извършени от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене. Досиетата на системите за стационарното хладилно оборудване не са налични на обекта (представят се протоколи от извършени проверки за течове). Съгл. чл. 29, ал. 5 от Наредба №1/2017 г. операторът има задължение да съхранява досиетата на системите на мястото, където е монтирано оборудването.
Представен е годишни отчет в законоустановения срок по Приложение №9 чрез информационната система за ФПГ, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград. В годишния отчет и в досиетата на системите не е отразено допълване с ФПГ.

3.3. Фактор „Отпадъци“
За образуваните на обекта производствени отпадъци е проведена процедура за класификация на отпадък с некоректен код от подгрупа 02 01 от Наредбата за класификация на отпадъци (ДВ, бр. 6/2014 г. с изм. и доп.). Към момента на проверката не се установява наличие на производствени и/или опасни отпадъци. Отчетността за образуваните отпадъци се води в Националната информационна система „Отпадъци“ /НИСО/. Годишният отчет за календарната 2023 г. е подаден чрез системата. През 2024 г. отчетността се води чрез НИСО, като в Отчетната книга за образувани производствени и/или опасни отпадъци са отбелязани нулеви количества. Представя се договор за предаване на странични животински продукти, както и документи, удостоверяващи транспортирането им за 2023 г.
За опаковане на готовата продукция се използва вакуумна и фолираща опаковка, като продукцията се реализира на територията на Р България. За пуснатите на пазара опаковани стоки, дружеството се явява задължено лице по чл. 59 от ЗУО. Представят се месечни справки-декларации за пуснатите на пазара опаковани стоки по Приложение № 15 от Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса (ДВ, бр. 30/2016 г. с изм. и доп.), както и платежни нареждания за платена продуктова такса към ПУДООС.
Не се установи наличие на производствени отпадъци в контейнера за смесен битов отпадък.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

За констатираните несъответствие на обекта с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.) са направени съответните предписания и поставени срокове за тяхното отстраняване.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

До изготвянето на доклада от извършената проверка предписанията във връзка с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.) са изпълнени.
За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административно – наказателни действия.