Съдържание

Посетители

В момента има 424  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Кен съплай“ ООД - гр. Благоевград

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Кен съплай“ ООД, гр. Благоевград, обект „Цех за бутилиране на кенове и кегове“,с. Стоб, общ. Кочериново

 

На основание Заповед № РД-04-98/01.08.2024 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 12.08.2024 г. е извършена проверка на място на обект „Цех за бутилиране на кенове и кегове“, находящ се в с. Стоб, ул. „Божана и Васил Котеви“ №2, експлоатиран от „Кен Съплай“ ООД, гр. Благоевград.

1. Цел на проверка.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ бр. 53/2012 г., с изм. и доп.) и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Извършена е проверка на следните производствени помещения и инсталации:
- производствено хале;
- стационарно хладилно оборудване;
- склад и места за съхранение на опасни химични вещества и смеси;
- места за съхранение на отпадъци.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството – бутилиране на безалкохолни и нискоалкохолни напитки по заявка на клиенти. От 07.02.2024 г. производството е временно спряно. При проверката е съставен Констативен протокол №35-06/12.08.2024 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
3.1.1. Организирани източници на емисии от горивни процеси
В котелно помещение е инсталиран котел с топлинна мощност 2100 кW, предназначен да изгаря газообразно гориво (метан). Котелът не се ползва. При проверката е установено, че не са налични количества с природен газ. Съгласувана е точка за вземане на проби на изпускащото устройство (комин). До момента не са провеждани собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, с цел проверка спазване на нормите за допустими емисии, регламентирани в Приложение №7 към чл. 21, ал. 1 от Наредба №1/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ бр. 64/2005 г.). В случай на възобновяване на дейността на котела, дружеството има задължение да проведе собствени периодични измервания.
3.1.2. Контрол по Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г., с изм. и доп.) и Регламент (ЕС) №2024/573 за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕС) №517/2014.
За охлаждане на 3 бр. резервоара за съхранение на напитките преди бутилиране се експлоатира стационарно хладилно оборудване – охлаждаща система, съдържащата флуорсъдържащ парников газ R 410 А, в количество над 5 тона СО2 еквивалент, която подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573. При проверката се представя досие на системата, по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. При направения преглед на досието на системата е установено, че са отразени хронологични записи от извършени проверки за течове. Проверките за течове са извършени от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.
В законоустановения срок е подаден годишен отчет чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград.

3.2. Фактор „Отпадъци”
За образуваните отпадъци е проведена процедурата за класификация по реда на Наредба №2/2014 г. за класификация на отпадъците (ДВ, бр.66/2014 г., изм. и доп.). Отпадъците се съхраняват разделно на определените за целта места. При проверката не са установени количества - дружеството не извършва производствена дейност от 07.02.2024 г. Отчетността на отпадъците се води чрез Националната информационна система „Отпадъци“ (НИСО). Годишните отчети за 2023 г. са подадени чрез системата.
Дружеството е задължено лице по чл. 59 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО) (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.) и изпълнява задължението си чрез колективна система за оползотворяване на отпадъци от опаковки - „Екобулпак България“ АД. При проверката се представят документи, удостоверяващи начисляването и заплащането на дължимата продуктова такса за пуснатите на пазара опаковани стоки.
„Кен съплай“ ЕООД не е задължено лице по Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда (ДВ бр. 91/2021 г.)

3.3. Фактор „Опасни химични вещества”
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове. Съгласно Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP), дружеството се явява „потребител надолу по веригата“. Дружеството не извършва производствена дейност от февруари месец 2024 г. Създадено е досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), съдържащо информация за съхраняваните опасни химични вещества и смеси (ОХВС). Представя се информация по Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. Информационните листове за безопасност на съхраняваните вещества и смеси отговарят на изискванията на Приложение II на REACH с изм. и доп. Складовото помещение, в което се съхраняват ОХВС, отговаря на изискванията на чл. 6 на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с посл. изм. и доп.). Съхраняваните ОХВС са в оригинални, плътно затворени опаковки. Въглеродният диоксид се използва за създаване на инертна среда и се съхранява в цистерна, осигурена от доставчика. Към момента на проверката не се съхранява природен газ. Представени са документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г.), както и оценка на безопасността на съхранение на ОХВС, която е във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

Не са поставени предписания на дружеството.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

Не са констатирани несъответствия на обекта по Закона за чистотата на атмосферния въздух, Закона за управление на отпадъците и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси.