Доклади от комплексни проверки
„Еко-Ботълс“ ЕООД – гр. Благоевград
- Петък, 12 Юли 2024 11:43
Д О К Л А Д
за извършена проверка на „Еко-Ботълс“ ЕООД – гр. Благоевград
Обект: „Производство на трапезна вода и безалкохолни напитки“
На основание Заповед №РД-04-82/26.06.20224 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 05.07.2024 г. е извършена проверка на място и по документи на обект: „Производство на трапезна вода и безалкохолни напитки“, находящ се в гр. Благоевград, стопанисвана от „Еко-Ботълс“ ЕООД, гр. Благоевград, със седалище и адрес: ж.к. „Еленово“, гр. Благоевград
1. Цел на проверката.
Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси /ЗЗВВХВС/ (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ (ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закон за управление на отпадъците /ЗУО/ (ДВ, бр. 53/2012 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
Извършена е проверка на следните помещения и съоръжения:
- склад готова продукция;
- склад изходни материали – 2 бр.;
- складово помещение за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС);
- места за съхранение на отпадъци;
- термопомпена система.
3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.
Основна дейност на дружеството е бутилиране на трапезна вода и производство на безалкохолни напитки. Режим на работа – двусменен (от 6:00 до 22:00 часа), пет дни в седмицата. Проверката е извършена на място и по документи, като е съставен Констативен протокол №14-08/05.07.2024 г., в който са отразени следните констатации и факти:
3.1. Направление „Опасни химични вещества“
Проверката се извършва на основание ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и свързаните подзаконови нормативни актове.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Съгласно Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP), дружеството се явява „потребител надолу по веригата“. В своята дейност употребява и съхранява опасни химични вещества и смеси (дезинфектанти и почистващи вещества и смеси и въглероден диоксид). Същите се доставят от дистрибутори/доставчици от България. Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), съдържа информация за съхраняваните и използвани химични вещества и смеси, както и за техните доставчици. Към момента на проверката не се представя информация по Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Информационните листове за безопасност (ИЛБ) на използваните вещества и смеси отговарят на изискванията на Приложение II към Регламент REACH с изм. и доп.
3.1.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г., с изм. и доп.)
На място е извършена проверка на складовото помещение за съхранение на ОХВС, което отговаря на изискванията на чл. 6 на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.). Въглеродният диоксид, който се използва за газиране на безалкохолните напитки се съхранява в цистерна, съгласно указанията в ИЛБ. Към момента на проверката не се представят документи по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г.) и оценка на безопасността на съхранение на ОХВС за складовото помещение.
3.1.3. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 648/2004, относно детергентите
В своята дейност дружеството употребява и съхранява почистващи препарати за професионална употреба и за бита. В представените при проверката ИЛБ в раздел 12 е налична информация за биоразградимост на повърхностно активни вещества, съдържащи се в продуктите, съгласно чл. 9, т. 1 на Регламента.
3.2. Компонент “Атмосферен въздух”
„Еко ботълс“ ЕООД се проверява за първи път по ЗЧАВ (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове.
В цеха за производство на безалкохолни напитки и бутилиране на минерална вода са инсталирани две раздувни машини за РЕТ форми. Изградена е смукателно-нагнетателна аспирационна система. Над раздувната машина за РЕТ форми от 0.33 л до 2.5 л е монтиран чадър, който улавя отделената топлина. През летния сезон топлият въздух се извежда извън цеха, а през зимния сезон се връща за отопление в цеха посредством клапи.
За отопление и охлаждане на административната сграда се експлоатира термопомпа, заредена с флуорсъдържащ парников газ в количество над 5 тона СО2 еквивалент (R 410 А), която подлежи на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573 на Европейския парламент и на съвета за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕС) №517/2014 – не по-малко от веднъж на всеки 12 месеца. До момента не е въведено и не се води досие на системата, по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г., с изм. и доп.). Проверките за течове е необходимо да се извършват от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.
Дружеството има задължение да представя годишен отчет в срок до 31.03. на текущата година за предходната календарна година чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове.
3.3. Фактор „Управление на отпадъци”
При проверката е установено, че от дейността извършвана на обекта се образуват отпадъци, като за част от тях, дружеството има утвърдени работни листове съгласно изискванията на Наредба № 2 за класификация на отпадъците (ДВ бр. 66/2014 г., с изм. и доп.). За някои от класифицираните отпадъци пък липсват източници на образуване.
На обекта не е обособено място и съдове за разделното съхранение на образуваните отпадъците.
Предаването на отпадъците се извършва въз основа на писмени договори с лица, притежаващи документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците, като се представят документи, удостоверяващи предаването.
Съгласно изискванията на Наредба № 1 от 4 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (обн. ДВ, бр. 51/2014 г., изм. и доп.), отчетността за отпадъците се води чрез Националната информационна система за отпадъците (НИСО). Чрез системата е подаден годишният отчет за отпадъци за календарната 2023 г.
„Еко-Ботълс“ ЕООД се явява задължено лице по реда на чл. 59, ал. 1 от ЗУО, относно пуснатите на пазара опаковани стоки. Дружеството изпълнява задълженията си чрез организация по оползотворяване. По време на проверката са представени договор и анекс към него, сключени между „Еко-Ботълс“ ЕООД и организацията, оформени месечни справки – декларации, както и фактури удостоверяващи заплащането на дължимата продуктова такса.
4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.
За констатираните несъответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси /ЗЗВВХВС/ (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ (ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закон за управление на отпадъците /ЗУО/ (ДВ, бр. 53/2012 г., с изм. и доп.) са направени съответните предписания и поставени срокове за тяхното отстраняване.
5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.
За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административнонаказателни действия.