Съдържание

Посетители

В момента има 366  гости и няма потребители и в сайта

Архив първо уведомяване - 2013 г.

Съобщение №60/2013 г.

Инвестиционно предложение: “Реконструкция на съществуващата ВЕЦ „Лешница“ с нов напорен тръбопровод, отклонение от поливен тръбопровод ГТ-1 от НС „Санданска Бистрица“, община Сандански, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 

по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр.94/30.11.2012 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда:

Съгласно представената информация се предвижда изменение в схемата на МВЕЦ „Лешница“, състояща се в доизграждане и използване трасето на напоителен тръбопровод ГТ-1, отклонение от Магистрален тръбопровод М-1 с диаметър Ф 1200 мм, захранващ се от долен изравнител на ВЕЦ „Сандански“. Предвижданата дължина на тръбопровода с диаметър Ф 400 мм от имот №000199 в землището на с. Поленица до сградата на МВЕЦ „Лешница“ в землището на с. Лешница е 1490 м. Изменението на трасето се налага поради лошото състояние на ГНК „Ляв Сандански“ и невъзможност за доставяне на разрешените водни количества в размер на 1100 л/сек.

Предвиденото изменение на схемата на МВЕЦ „Лешница“ изразяващо се в изграждане на ново трасе на напорния тръбопровод, промяна на ползваните водни количества от 1100 л/сек на 650 л/сек и промяна на мощността на централата се явява ново инвестиционно предложение, което попада в обхвата на т. 3, буква „з“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.

Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на Регионалната инспекция по околна среда и води, гр. Благоевград.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие:

Съгласно информацията в приложената документация и от направената справка относно местоположението водовземането (долен изравнител на ВЕЦ „Сандански“), магистрален водопровод М-1, МТ-1, ГТ-1, предвиденото за изграждане трасе на напорния тръбопровод се установи, че същите не попадат в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ пи смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близо са разположени следните защитени зони: 

  • ?защитена зона BG0002198 „Рупите” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн., ДВ бр. 28 от 2010 г.);
  • ?защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн., ДВ бр. 28 от 2010 г.);
  • ?защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включени в списъка от защитени зони, приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (обн. ДВ бр. 107 от 2007 г., изм. и доп.).

Инвестиционното предложение, като предмет на  преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), попада под разпоредбите на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по нататък „Наредбата за ОС”, поради което за него следва да бъде извършена оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на най-близо разположените защитени зони по реда на глава трета от същата.

Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе по вероятността на значително отрицателно въздействие върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, предмет на опазване най-близо разположените защитени зони на етапа на внесена от възложителя информация за преценяване на необходимостта от ОВОС.

Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Сандански, кметства с. Поленица и с. Лешница и до директора на БДЗБР-Благоевград.