Съдържание

Посетители

В момента има 344  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2023 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: С. Б и И. Б.

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на логистична и складова база, и цех за пакетиране на хранителни стоки в поземлени имоти с идентификатори 04279.152.10 и 04279.152.18, местност Герено по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Поземлен имот с идентификатор 04279.152.10, местност Герено по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, област Благоевград е с площ 7975 кв. м, трайно предназначение на територията „Земеделска“, начин на трайно ползване „Нива“.
Поземлен имот с идентификатор 04279.152.18, местност Герено по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, област Благоевград е с площ 11988 кв. м, трайно предназначение на територията „Земеделска“, начин на трайно ползване „Нива“.
С инвестиционното предложение се предвижда в имотите да се изградят няколко едноетажни или двуетажни сгради със застроена площ около 100-150 кв.м.
В една от сградите ще се обособят складови помещения за съхранение на пакетирани хранителни стоки. Основната част на складовите пространства ще бъдат хладилни складови зони.
В друга сграда е предвидено да бъде изградена поточна линия, на която ще се подготвят, разпределят и пакетират различни хранителни продукти.
Логистичната и складовата база ще бъде разделена на хладилни площи за дълбоко замразени продукти /-18°С/, хладилни складове с плюсов режим на съхранение (от 0 до 6°С/, както и сухи зони за нетемперирани продукти, производствена зала (чиста зона) и пакетаж, склад за опаковъчни материали, офиси, съблекални, зала за почивка, санитарни помещения и зона за обработка на поръчки и спедиция.
Захранването на имотите с вода за питейно-битови нужди е предвидено да се осъществи, чрез изграждане на собствен водоизточник с прогнозна дълбочина около 8-10 м в поземлен имот с иденитификатор. Необходимите водни количества ще са в размер на 0,6 л/сек. средногодишно.
Образуваните отпадъчните води от имотите е посочено, че ще се заустват в предвидена за изграждане водоплътна изгребна яма в границите на поземлен имот с идентификатор 04279.152.10.
Захранването на имотите с ел.енергия ще се осъществи чрез изграждане на нов трансформаторен пост в единия от имотите, който ще бъде свързан ъм мрежа ВЕЛ 20 кV „Кладенци“, „П/ст „Джумая, гр. Благоевград
Предвид гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10 буква „б“ на Приложение № 2 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-200-(3)/28.08.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
При извършената проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.