Съдържание

Посетители

В момента има 523  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2023 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: И. Г. И.

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на автомивка в поземлен имот с идентификатор 02693.501.583 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация с инвестиционното предложение се предвижда изграждане на автомивка в поземлен имот с идентификатор 02693.501.583 по КККР на с. Баня. Автомивката ще бъде разположена в южната част на имота и, ще се състои от две клетки – покрити площадки. Необходимите количества вода за нуждите на автомивката ще се осигуряват от изграден в имота сондажен кладенец, въз основа на Разрешение за строеж №191/10.11.2022 г. на главния архитект на община Разлог. Същият е вписан под №37353/11.05.2023 г. в Регистъра на водовземните съоръжения за подземни води задоволяване на собствени потребности на граждани на БДЗБР по чл. 118г, ал. 3, т. 5 от Закона за водите.
Съгласно извършени проверки от служители на БДЗБР, водовземното съоръжение е с дълбочина 11 м и изградено на място с географски координати N 41°52′39.94″ и Е 23°31′15.89″, измерена е температура от 15° С и водно ниво - 3.40 м.
Формираните отпадъчни води от автомивката след преминаване през каломаслоуловител, ще се включват в канализацията на с. Баня посредством съществуващото сградно канализационно отклонение.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-207(3)/15.08.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището. Направена е мотивирана оценка за значително въздействие върху водите и водните екосистеми, съгласно която:
1. Предвид дълбочината от 11 м на ТК, водовземането чрез него ще окаже натиск върху подземно водно тяло „Кватернер - Разлог“ с код BG4G000000Q008. Същото е оценено в добро химично и лошо количествено състояние, поради което общата оценка на състоянието е лошо. В пункт от националната мрежа на НИМХ за мониторинг на количественото състояние на ПВТ (ШК-Баня_НИМХ_585S1/497, с. Баня, община Разлог е установено въздействие и тенденция към понижаване на водните нива в периода 2010-2013 г. от 3.72 м средно водното ниво за периода 1980-1996 г. се е понижило на 4.33 м средно за 2010-2013 г. Общата екологична цел за подземното водно тяло е не влошаване на състоянието му, а именно не влошаване на количественото състояние и поддържане на доброто химично състояние. За подземното водно тяло е приложено изключение до 2021 г. за достигане на добро състояние, съгласно разпоредбите на чл. 156в, т. 1(а) от Закона за водите и чл. 4.4. от Рамкова директива за водите. Удължаването на срока за достигане на добро количествено състояние се налага поради по-дългото време необходимо за възстановяване на водното ниво в района на съответния рецептор (пункт за мониторинг на количественото състояние).
2. За ПВТ „Кватернер - Разлог“ с код BG4G000000Q008: общо разполагаемите ресурси са 327.99 л/сек; общо разрешено водовземане от него по издадени разрешителни - 97,218 л/сек; водовземане от кладенци за задоволяване на собствени потребности на гражданите - 9,43 л/сек; експлоатационен индекс - 32,52% и свободни водни количества - 221,342 л/сек.
3. Площ на землището на с. Баня, община Разлог, област Благоевград, попадаща в ПВТ „Кватернер - Разлог“ с код BG4G000000Q008 - 9.165181 км2; модул на ресурса - 3.18 л/сек/км2 и разполагаем ресурс на ПВТ в землището на с. Баня, община Разлог – 29.9 л/сек. Общо съществуващо и бъдещо водовземане от ПВТ „Кватернер - Разлог“ в землището на с. Баня, община Разлог, което включва разрешеното водовземане по реда на Закона за водите, както и водовземането по одобрени и/или съгласувани инвестиционни предложения по реда на ЗООС и ЗБР - 0.00 л/сек.
4. Критерии за добро количествено и химично състояние на подземното водно тяло, които може да бъдат засегнати, включително: надвишаване на разполагаемите ресурси, създаване на интрузия на солени или замърсени води, влошаване на състоянието на повърхностни водни тела и сухоземни екосистеми, понижаване на водното ниво в пунктове за мониторинг, по които се определят естествените ресурси и посоката на потока на подземните води и/или в съоръжения за питейно водоснабдяване – Съгласно ПУРБ на ЗБР (2016-2021) за ПВТ „Кватернер - Разлог“ с код BG4G000000Q008 е налице пункт от националната мрежа на НИМХ за мониторинг на количественото състояние на ПВТ, в който е установено въздействие и тенденция към понижаване на водните нива в периода 2010 – 2013 г. Описаното е в несъответствие с критериите за добро състояние, поради което водното тяло е оценено в лошо количествено състояние.
5. Мерки в ПУРБ на ЗБР за БУ (2016-2021) – В приложение 7.2.г. (Програма от мерки за повърхностни и подземни води в ЗБР) от Раздел VII – „Кратък преглед на програмата от мерки за постигане на целите за опазване на околната среда“ за цитираното подземно водно тяло са предвидени и разписани основни и допълващи мерки и действия към тях, с които се цели поддържане доброто състояние на водните тела, имащи отношение към ИП: Прилагане на ОВОС при водовземане от подземни водни тела; Забрана за издаване на разрешителни за водовземане когато общото водовземане надвишава разполагаемите ресурси на подземните водни тела и/или максимално допустимото експлоатационно понижение на водното ниво надвишава определеното за водното тяло допустимо понижение на водното ниво и др.
6. Реализацията на инвестиционното предложение предполага допълнителен натиск върху подземното водно тяло, което в съчетание с установеното засягане на критериите за добро количествено състояние на подземните води, създава риск от значително въздействие върху подземното водно тяло, водещ до влошаване на състоянието и не постигане на постановените цели.
Във връзка с гореизложеното за инвестиционното предложение е приложим чл. 93, ал. 9, т. 3 от ЗООС (за инвестиционни предложения може да се провежда задължителна ОВОС, без да се извършва преценка), тъй като инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 156е, ал. 3, т. 3, буква „б“ от Закона за водите, предвид установеното понижение на нивото на подземните води в пункт на НИМХ за определяне на количественото състояние на подземното водно тяло.
Предвид описаното в становището на БДЗБР, заявеното инвестиционно предложение, следва да се счита за изменение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), което може да доведе до значително въздействие върху околната среда и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, на основание чл. 93, ал. 1, т. 2 на ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Разлог и кметство с. Баня и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.