Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Петък, 28 Юли 2023 16:27
Възложител: „ДУРИМЕКС“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на автомивка в поземлен имот с идентификатор 02676.501.4514 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
С инвестиционното предложение се предвижда в поземлен имот с идентификатор 02676.501.4514 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско с площ 709 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ и начин на трайно ползване „Ниско застрояване (до 10 м)“ да се изгради сграда с предназначение автомивка със застроена площ 120 кв. м. Предвидено е сградата да се раздели на четири отделни клетки за отделните видове дейности, санитарно помещение, офис помещение, складово помещение и стая за персноала. За автомивката е предвидено оборудване с пароструен апарат, водоструйка и прахосмукачка. Предвидено е автомивката да бъде с капацитет 10 - 12 автомобила.
Водоснабдяването на обекта за питейно - битови нужди е предвидено да се осъществи чрез водопроводно отклонение от съществуващ водопровод, преминаващ в сервитута на пътя. С цел осигуряване на необходимите водни количества за нуждите на авомивката в размер на 10 куб. м дневно е предвидено в рамките на имота да се изгради сондажен кладенец с прогнозна дълбочина 20 м.
Битовите отпадъчни води от обекта ще се заустват в съществуващата канализация, преминаваща в сервитута на пътя, чрез канализационно отклонение с дължина 10 м. отпадъчбите води от автомивката ще се приемат в канал с поцинкована решетка и след пречистване в каломаслоуловител ще се включат в предвиденото сградно канализационно отклонение.
За обекта ще се озгради нова КМрНН от ГЕТ+Рк на ТП Симул с мрежа САП БЛ_2178с приблизителна дължина на трасето 100 м в сервитута на пътя.
Транспортният достъп до имота ще се осигури по прилежаща улица.
Инвестиционното предложение за изграждане на сондажен кладенец с прогнозна дълбочина около 20 м с цел водоснабдяване на предвидената за изграждане явтомивка самостоятелно попада в обхвата на т. 2, буква „г“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-206(1)/25.07.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016 - 2021 г.) и ПУРН (2016 - 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Банско и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.