Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 27 Юли 2023 14:07
Възложител: „КИБОР 2013“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на селскостопански сгради за интензивно отглеждане на 200 бр. крави в поземлен имот с идентификатор 39116.144.446, местност Пради бука по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Кочериново, община Кочериново, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлен имот с идентификатор 39116.144.446, местност Пради бука по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Кочериново, община Кочериново, област Благоевград е с площ 10537 кв. м, трайно предназначение на територията „Земеделска“, начин на трайно ползване „Нива“.
С инвестиционното предложение се предвижда в имота селскостопански сгради за отглеждане на 200 броя крави, без промяна на предназначението на имота.
Животните ще бъдат отглеждани по интензивен начин на отглеждане в специално изградено помещение, с предвидени необходимите съоръжения за хранене, поене и почистване. Технологията на извършваната дейност включва: доставка на фураж; хранене на кравите; сухо почистване на тора. Ще бъде изграден обор със застроена площ до 2000 м². Между боксовете ще има технологична и торова пътека, по която ще се движи скреперна инсталация за събиране и транспортиране на тора. Торовите пътеки ще бъдат бетонови с улеи, по които ще се движат скрепери, които ще транспортират тора до напречен канал, свързан директно с бетоново, водоплътно торохранилище. Обемът на торохранилището се предвижда да бъде с капацитет позовяващ съхранение на тора в продължение на минимум 120 дни ,с вместимост около 1600 м³.
Съгласно становище изх. № 15/21.02.2023 г. на „Кюстендилска вода“ ЕООД водоснабдяването на имота може да се осъществи от преминаващ в близост до имота водопровод РЕ ф250. Образуваните отпадъчни води ще бъдат отведени до водоплътна изгребна яма.
Захранването с ел.енергия ще се осъществи чрез изграждане на електропроводно отклонение 20 кV от стоманорешетъчен стълб на ВЕЛ 20 кV“Вапцаром“, извод от МВЕЦ Рила до предвиден за изграждане в имота трафопост.
Предвид гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 1, буква „д“ на Приложение № 2 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-210(1)/18.07.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС. Копие от писмото е изпратено до кмета на община Петрич и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.