Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 13 Юли 2023 12:05
Възложител:„АГРО ИН“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на топлоелектрическа инсталация в поземлен имот с идентификатор 56126.452.22, местност Амушева лъка по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград”
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
С инвестиционното предложение се предвижда в поземлен имот с идентификатор 56126.452.22, местност Амушева лъка по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Петрич, община Петрич, област Благоевград е с площ 5337 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана” и начин на трайно ползване „Оранжерия с трайна конструкция” да бъде изградена топлоелектрическа инсталация. За целта ще бъде изградено хале със застроена площ 600 – 700 кв. м, в което ще бъде монтиран газов двигател за производство на електроенергия със следните характеристики
Модел на двигателя: 20V34SG – Wartsila;
Изходна мощност: 9,73 MW – за единица;
Напрежение и честота на генератора: 11000V и 50 Hz;
Разход на газ на база относително тегло – 33 т/денонощие.
Входящата топлинна мощност на предвидения за инсталиране двигател 20V34SG – Wartsila ще бъде 19,705 MW/h.
Предвижда се и инсталиране на котел утилизатор с мощност 3730 kWth и допълнителна парна турбина с мощност 800 kW за оползотворяване на топлината.
В халето ще бъдат обособени и административно, битово и складово помещение.
За производство на електрическата енергия ще се използва природен газ, който ще бъде доставян от газопровод, изграден до югоизточната част на имота.
Към газгенератора ще са свързани системи и автоматизация, регулиращи напрежението и мощността, както и системи за защита и сигнализация. Управлението ще се осъществява от автоматизирана система. Съоръжението ще бъде снабдено със заземителна и мълниезащитна уредби.
Ще бъде монтиран трансформатор 10,5/20 кV – маслен трансформатор повишаващ, с разширителен съд от който посредстов подземен кабел произведенета електрическа енергия ще отива до придвиден за изграждане в имота трафопост. От трафопоста електроенергията ще се пренася посредством, трасе с дължина на ел.провода 550 м.
Производствения процес включва съвместна работа на двигател, задвижван с природен газ и генератор на електрически ток. Горивото се подава към двигателя, задвижващ твърдо куплиран към него генератор на електрическа енергия. По този начин образуваната от въртенето механична енергия се преобразува в електрическа енергия, която посредством трасформатор се подава в енергийна мрежа.
При работата на инсталацията се генерира емисии на азотни окиси (NOx) и въглероден диоксид (CO2) и се отделя топлинна енергия като остатъчен продукт.
Коефициентът на полезно действие (КПД) на инсталацията е над 90%.
Двигателят ще се охлажда посредством затворена система с антифриз. Инсталацията ще бъде снабдена с катализаторен конвертор за намаляване на отработените вредни емисии и изпускателно устройство/комин с височина 16 до 30 метра, която ще бъде определена по време на проектирането.
Планира се използването на отделената остатъчна топлинна енергия да се използва за подгряването на водни резервоари за нуждите на съседните оранжерии.
Инсталацията ще има възможност да работи както в непрекъснат режим, така и в прекъснат режим на работа. Ще се обслужва от трима човека на смяна.
Необходимите водни количества за питейно-битови нужди ще се осигуряват от водопровод изграден до имота.
Формираните битови отпадъчни води ще се заустват в канализацията изградена до имота.
Достъпът до имота се осъществява през входен портал разположен на територията на оранжериите и вътрешен път свързващ имота с портала.
Предвид гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 3, буква „а“ на Приложение № 2 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-173(1)/30.06.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Петрич и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.