Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Петък, 16 Юни 2023 15:40
Възложител: „НИДИМЕКС“ ООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на ново водохващане за МВЕЦ „Нидимекс“ на р. Осеновска в землището на с. Осеново, община Банско, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Инвестиционно предложение за изграждане на ново водохващане за МВЕЦ „Нидимекс“ на р. Осеновска в землището на с. Осеново, Община Банско, е част от вече изградени съоръжения и цялата схема на МВЕЦ „Нидимекс“, за което е издадено Решение № БД-111-ПР/2005 г. за преценяване на необходимостта от ОВОС на директора на РИОСВ-Благоевград, с което е преценено да не се извършва ОВОС, при следните параметри:
• Изграждане на МВЕЦ по класическа схема на течащи води, с инсталирана мощност 250 kW;
• Водохващане алпийски тип от р. Осеновска на кота 1154 м, със застроено водно количество 300 л/сек., от които 30 л/сек. ще се използват за напояване;
• Изравнител на десния бряг, с обем 2000 куб. м;
• Закрит напорен канал, с дължина 1200 м и диаметър 500 мм;
• Сграда на МВЕЦ на кота 1044 м;
• На 200 м под избраното водохващане има съществуващо водохващане за малък напоителен канал. На напорния тръбопровод ще се предвиди отклонение за напояване на площите на с. Осеново;
• Напорният тръбопровод с трасе покрай съществуващ четвъртокласен път за м . „Вищерица“.
Мястото на изграденото водохващане за МВЕЦ на к. 1154 м, с географски координати В 41° 46´ 44,1ʺ и L 23° 44ʹ 33ʺ, попада в зона за защита на водите 33 „Родопи-Западни", съгласно чл.119а, ал. 1, т. 5 от Закона за водите за опазване на природните местообитания и с настоящето инвестиционно предложение се предвижда изместването му извън границите на защитената зона.
Новото водохващане за МВЕЦ се предвижда на р. Осеновска за същото водно количество Q = 300 м³/сек., на к. 1141 м, със следните координати: N = 41°46'44.7" и Е = 23°44’18.6". Масивния яз с решетката ще бъде с височина Н = 2.0 м над дъно река, на левия бряг ще бъде рибния проход, а на десния бряг утайник ( в границите на реката). От новото водохващане ще се направи нова връзка - водопровод с дължина L = 45 м до изградени вече напорен тръбопровод за МВЕЦ „Нидимекс“. Сградата на МВЕЦ е изградена на десния бряг на р. Градинишка, със застроена мощност 260 кВт и географски координати N 41°46´ 39,4 ʺ и E 23°43ʹ 42,9ʺ, за Q = 0,300 м³/сек.
Така заявеното инвестиционно предложение е изменение, което самостоятелно попада в обхвата на т. 3, буква „з“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-377(5)/22.05.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2016 – 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
В хода на осигурения обществен достъп са постъпили възражения срещу реализацията на инвестиционното предложение от Сдружение „Балканка“ и от жители на с. Осеново, община Банско, копие със заличени лични данни от които изпращаме на Вашето внимание.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Банско и кметство с. Осеново, и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.