Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Сряда, 07 Юни 2023 16:35
Възложител: „ВИ БИ ЕФ ПРО“ ООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на обект за производство, събиране, съхранение и/или обезвреждане на странични животински продукти и производни продукти, непредназначени за консумация от човека по чл. 229, 259 и 259а от Закона за ветеринарномедицинската дейност в УПИ І, кв. 25 по плана на с. Чучулигово, община Петрич, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
В УПИ І, кв. 25 по плана на с. Чучулигово, община Петрич, област Благоевград са изградени едноетажна масивна сграда - бивше училище със застроена площ от 565 кв. м и едноетажна масивна сграда - бивша работилница със застроен площ 115 кв. м.
И двете сгради са водоснабдени и захранени с ел.енергия. Формираните битови отпадъчни води се отвеждат във водоплътна изгребна яма.
В едноетажната масивна сграда - бивша работилница и в част от едноетажната масивна сграда - бивше училище се отглежа брашнен червей.
Отглеждането на червеи се извърша на вертикални стелажи в тави с размери 60/40/5 см. Хранителния субстракт който се използва при отглеждането на червеите са пшеничени трици.
Отглеждането на брашнения червей преминава през четири жизнени стадия: яйце 10 - 12 дни; ларва 12 - 54 дни; какавида 3 - 30 дни; имаго 60 - 90 дни.
Животновъдния обект е вписан в Областна дирекция по безопасност на храните. Благоевград с ветеринарен регистрационен номер 2865 0037.
С настоящото инвестиционно предложение се предвижда в останалата част от едноетажна масивна сграда - бивше училище да бъде изграден цех за изсушаване на брашнения червей и производство на брашно.
След достигане на определена възраст (60 - 70 дни) от цеха за отглеждане ларвите ще постъпват в цеха за изсушаване и производство на брашно. След постъпване в цеха ларвите се бланшират с гореща вода за 30 - 60 сек. Прехвърлят се в тави и след отцеждане за 2 - 5 минути се сушат в сушилни при температура 50 - 70° С за 4-6 часа. Целите изсушени ларви се изваждат от сушилните, охлаждат се при стайна температура и преминават през машина за смилане, след което се опаковат в чували.
Производствените отпадъчни води (водата след бланширане и водата от периодичното измиване на оборудването и помещенията) преди заустване във водоплътна изгребна яма ще преминават през пречиствателно съоръжение.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 1 буква „д“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-159(1)/31.05.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2016 – 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
• инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
• инвестиционно предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), в случая в границите на защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Извършена към момента проверка за допустимост на основание 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на инвестиционното предложение е допустима спрямо режимите на защитена зона „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определени със заповедта за обявяването ѝ.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатата защитена зона на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Петрич и кметство с. Чучулигово, и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.