Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Понеделник, 16 Януари 2023 16:09
Възложител: „ВИА КЪНСТРАКШЪН“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на кланица и предприятие за добив и преработка на месо в поземлени имот с идентификатор 49432.105.18, местност Хайрянето по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Мусомища, община Гоце Делчев , област Благоевград”
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлени имот с идентификатор 49432.105.18, местност Хайрянето по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Мусомища, община Гоце Делчев , област Благоевград е с трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ и начин на трайно ползване „За друг вид застрояване“.
С инвестиционното предложение се предвижда в имота да бъдат изградени:
- производствена сграда - едноетажна сграда със стоманена носеща конструкция – с три постройки: за производствени и складови дейности, санитарно-битов блок и за съхранение и експедиция на кланични отпадъци с размери 5 х 5 м;
- обори за животни - едноетажна сграда, със стоманена носеща конструкция;
- торозадържател за отделяне на тор от отпадъчните води от оборите, вкопан в терена, със стомано-бетонова конструкция с размери 1 х 2 м;
- пречиствателна станция за биологично пречистване на отпадъчните производствени води;
- торище за временно съхранение на тор и стомашно – чревно съдържание от животните, вкопано във земята , от стоманобетон , с размери 3 х 6 м;
- място за измиване и дезинфекция на транспортни средства за животни, с канализация, с размери 3 х 6 м;
- резервоар за вода за пожарогасене с вместимост 100 куб. м, с конструкция от стоманобетон, вкопан в терена, с размери 6 х 9;
- трансформаторен пост за електрозахранване на обекта;
- контролно - пропускателен пост за персонала и посетители;
- водомерна шахта, със стоманобетонна конструкция, вкопан в земята, с размери 2х2 м;
- паркинг за леки автомобили;
- вътрешни пътища и тротоари;
- ограда с механизиран портал;
- зелени площи;
- фотоволтаична автономна централа около 250 кв/ч. на покрива на производствената сграда.
Вода за питейни и технологични нужди ще бъде осигурявана от водопроводната мрежа на населеното място. Отпадъчните води ще бъдат зауствани в канализационнен колектор Бет. Ф500/РУС ф500 от канализационната мрежа на с. Мусомища.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 1 буква „д“ и т. 7, буква „е“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-421(4)/30.12.2022 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2016 – 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
- инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
- инвестиционното предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното ЗБР, в случая в границите на защитена зона BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.).
Извършена към момента проверка за допустимост на основание 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на инвестиционното предложение е допустима спрямо режимите на защитена зона BG0002076 „Места“, определени със заповедта за обявяването ѝ.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатата защитена зона на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС. В същата следва да се съдържа информация относно:
- вида и начина на ползване на имота към момента, включително и за налична дървесна растителност в имота и предвиждания за премахване и/или запазване на същата, ако е приложимо;
- намерения/предвиждания за изграждане на ограда, в т. ч. и за вида и начин на изграждане или за поддръжка на съществуваща такава.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Гоце Делчев и кметство с. Мусомища и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.