Архив информация ИП/ПП - 2023 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 12 Януари 2023 15:50
Възложител: В. М.
документация за инвестиционно предложение: „Поставяне на преместваем обект – мандра за производство на кисело мляко, сирене и кашкавал в поземлен имот с идентификатор 07168.54.11 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Бучино, община Благоевград, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлен имот с идентификатор 07168.54.11 и площ 5320 кв. м е земеделска земя с НТП нива. С инвестиционното предложение се предвижда в имота да се постави мандра, в която дневно да се преработват до 300 л овче мляко, добивано от фермата. Мандрата ще бъде от модулен тип с метална конструкция и термопанели, и застроена площ 86 кв. м.
Технологичният процес на производство ще включва следните основни процеси:
- приемане и окачествяване на суровото мляко;
- производство на бяло саламурено сирене - загряване до определена температура, охлаждане, подсирване обработване на подсирката, пресоване, отцеждане, осоляване, зреене и опаковане;
- производство на кашкавал - загряване до определена температура, подсирване, пресоване на сиренината, чедеризация, изпарване омесване, обдухване, опаковане и зреене;
- производство на кисело мляко - млякото се пастьоризира, охлажда се до определена температура и се добавя закваската, след което се разфасова и запечатва;
- производство на прясно мляко - млякото се пастьоризира охлажда и се бутилира;
- измиване на технологичното оборудване;
- съхранение и експедиция на готовата продукция.
Електрозахранването ще се осъществи от електроразпределителната мрежа в района. Водоснабдяването на бъдещата мандра ще се осъществи чрез изграждане на собствен водоизточник в границите на имота с дълбочина 9 м. Необходимото водно количество за питейно-битови водоснабдяване е определено в размер на 1261.44 куб. м/год. (0.04 л/сек). От дейността на мандрата ще се формират два потока отпадъчни води – битови и производствени, които ще се заустват в две отделни изгребни ями, които периодично ще се почистват от лицензиран оператор. Производствените отпадъчни води е предвидено да преминават през локално пречиствателно съоръжение преди отвеждането им в изгребната яма.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на т. 7, буква “в” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становища с изх. №П-01-251(3)/31.10.2022 г. и №П-01-433(1)/30.12.2022 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
- инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
- инвестиционното предложение попада в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното ЗБР, в случая в границите на защитена зона BG0002107 „Бобошево” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-781/29.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 104/2008 г.).
Извършена към момента проверка за допустимост на основание 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на инвестиционното предложение е допустима спрямо режимите на горепосочените защитени зони, определени със заповедта за обявяването им.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатата защитена зона на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград и кметство с. Бучино и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.