Съдържание

Посетители

В момента има 653  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2023 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ“ ЕООД - БЛАГОЕВГРАД

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на МВЕЦ „Ковачица“ на река Ковачица в землището на с. Бистрица, община Благоевград, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Предмет на инвестиционното предложение е производство на електроенергия чрез изграждане на МВЕЦ „Ковачица“. Съгласно представената информация водохващането на р. Ковачица, за водно количество Q=200 л/сек е съществуващо и представлява масивен яз с утайник на к. 734 м, с координати N=42°3'37,5" E=23°12'57,5" и се ползва за водоснабдяване на Благоевград. От водохващането на р. Ковачица водата се довежда до облекчителна шахта № 9 по подземен тръбопровод ф 400 мм с дължина 2200 м. От шахтата започва водопровода за гр. Благоевград. Шахтата има и преливник, след който излишните води се заустват по тръба ф 1000 мм в р. Благоевградска Бистрица. За МВЕЦ водата се отклонява от водопровода от р. Ковачица непосредствено пред облекчителна шахта № 9, като се предвижда и СК ф 400 мм, който се отваря при ремонт на турбината. До сградата за МВЕЦ водата се довежда по тръба ф 400 мм и се включва на турбината на 1 м по-високо спрямо облекчителната шахта, позволявайки изтичащата вода под турбината да се върне по тръба ф 400 мм и се включи в облекчителна шахта № 9. Сградоцентралата е на к. 614 м в съществуваща сграда, собственост на възложителя - хлораторно, което не се ползва поради налична нова ПСПВ - Благоевград.
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Благоевград е титуляр на Разрешително № 400500/19.06.2006 г. за водовземане от речно водохващане на р. Ковачица, на кота 734 м, с краен срок на действие 19.06.2026 г. и разрешено водно количество Q пр. мах = 200 л/сек. Според представената информация заявеното водно количество, предвидено да постъпва в МВЕЦ е в размер на Q пр. мах = 200 л/сек и съответства на разрешеното съгласно горе посоченото разрешително.
За нуждите на МВЕЦ ще бъдат изградени ел. провд 20 V и напорен тръбопровод.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 3 буква “з” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-371(5)/04.01.2023 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното (ЗБР).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград и кметство с. Бистрица и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.