Архив информация ИП/ПП - 2022 г.
Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
- Сряда, 18 Май 2022 11:13
Възложител: ОБЩИНА БАНСКО
документация за Уведомление за изготвяне на Проект на Програма за опазване на околната среда на община Банско, област Благоевград за периода 2021 – 2028 г.
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
I. По отношение на изискванията на Глава Шеста, Раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Банско за периода 2021 – 2028 г. се разработва на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на околната среда. В програмата е отчетено настоящето състояние на околната среда на територията на Общината, анализирани са проблемите в областта на околната среда и са предложени мерки за тяхното преодоляване.
Визията за околната среда на община Банско, която описва перспективите за развитие на общината за периода 2021 – 2028 г. е:
Община Банско – предпочитана дестинация на Балканите с чиста околна среда, съхранено биоразнообразие с устойчиво икономическо развитие, предоставяща отлични условия и възможност за бизнес и инвестиции.
За постигането на тази визия са определени следните стратегически и специфични цели:
Стратегическа специфична цел 1: Поддържане и подобряване качеството на живот на населението в общината, посредством устойчиво управление на околната среда
Специфична цел 1.1: Поддържане доброто качество на атмосферния въздух.
Предвидени са проекти за реконструкция и рехабилитация на улична мрежа, между жилищни пространства, създаване на нови зони за обществен отдих, нови паркинги, разширяване на мрежата за доставяне на природен газ на територията на Общината.
Специфична цел 1.2: Подобряване качеството на повърхностните и подземните води.
Предвидени са проекти за реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на гр. Добринище, изграждане на нови довеждащи водопроводи и напорни резервоари, доизграждане на канализационната мрежа и изграждане на ПСОВ за гр. Добринище и малките населени места.
Специфична цел 1.3: Ефективно управление на отпадъците.
Предвидени са дейности за увеличаване обхвата за разделно събиране на отпадъци, оптимизиране на системата за управление на масово разпространените отпадъци с цел осигуряване на тяхното рециклиране, въвеждане на система за разделно събиране на хранителни отпадъци, закриване и рекултивация на депото за битови отпадъци в гр. Добринище.
Специфична цел 1.4: Благоустрояване на населените места.
Предвижда се реконструкция и основен ремонт на пътища, тротоарни настилки, обновяване на сградния фонд на училищата и др. административни сгради.
Специфична цел 1.5: Превенция и риск от природни бедствия и екологични рискове.
Предвижда се поддържане и укрепване на коритата на реките в Общината, на язовирите и съоръженията към тях, изграждане на нови подпорни стени, изграждане на система за наблюдение на водните обекти и хидротехническите съоръжения за ранно предупреждение и оповестяване от възникване на наводнения, дейности за овладяване на ерозионни и свлачищни процеси.
Специфична цел 1.6: Прилагане на мерки за енергийна ефективност и използване на алтернативни източници на енергия.
Предвидени са проекти за повишаване на енергийната ефективност на публични и жилищни сгради, за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.
Стратегическа цел 2: Опазване на биологичното разнообразие и културно-историческото наследство в Общината, поддържане и увеличаване на зелените площи и развитие на различни форми на туризъм.
Специфична цел 2.1: Опазване на биоразнообразието в защитените територии и зони от Екологичната мрежа НАТУРА 2000 намиращи се на територията на Общината.
Специфична цел 2.2: Поддържане и увеличаване на зелените площи в Общината.
Специфична цел 2.3: Съхраняване на културно-историческото наследство в Общината
Специфична цел 2.4: Опазване на горските ресурси
Специфична цел 2.5: Развитие на различни форми на туризъм
Предвидени са дейности за изграждане и поддържане на инфраструктурата към защитените територии, опазване и подобряване на биоразнообразието, създаване на програма за ново залесяване, изграждане на нови екопътеки, поддържане на обслужващата техническа инфраструктура обслужваща туризма в Общината, създаване на нови зелени площи.
Стратегическа цел 3: Повишаване на институционалния капацитет и обществената ангажираност в опазване на околната среда.
Специфична цел 3.1: Повишаване на професионалната квалификация на кадрите компетентни по управление на околната среда в общинската администрация.
Специфична цел 3.2: Привличане на местната общност в реализацията на мерки, насочени към опазване на околната среда и повишаване на екологичната култура.
Програмата за опазване на околната среда на община Банско 2021 - 2028 г. очертава рамката на бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО програмата подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
ПООС на община Банско следва да се одобрява от Общински съвет – Банско, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ – Благоевград.
Обръщаме Ви внимание, че в Проекта на ПООС следва да бъдат отразени следните бележки по компонент почви:
- Неправилно е направено заключението, че вкисляването на почвите е проблем само за обработваемите почви;
- Не е правилен изводът, че на територията на община Банско не са констатирани процеси на вкисляване и засоляване на почвите. Следва да имате предвид, че обследваните пунктове от мониторинга за вкисляване на почвите са представителни за характерни преобладаващи почвени типове. Липсата на такъв пункт на територията на Общината не означава че липсват процеси на вкисляване;
- В програмата липсва информация за предвидени мерки за нарушени терени в района на ПСОВ – Банско в размер на 160 дка;
- В мярка 1.5.7 от Специфична цел 1.5: Превенция и риск от природни бедствия и екологични рискове – не е изяснено идентифицирани ли са териториите, на които ще се прилага мярката или същата се отнася за последващи действие при аварийни ситуации.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Във връзка с представеното уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредба за ЕО за горепосочения проект на ПООС на Община Банско, същото прието като уведомление по чл. 10 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) за същия проект на ПООС на Община Банско, Ви информираме за следното по отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Проектът на Програма за опазване на околната среда на Община Банско, за периода 2012 - 2028 г. попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитени зони по чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие, която се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от екологична оценка (ЕО) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
Предвид възможността разписана в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на предвижданията на ПООС на Община Банско с предмета и целите на опазване на защитените зони ще се произнесем на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ЕО.
С настоящето обръщаме внимание за следното:
Залегналите с плана за действие към програмата мерки/дейности са допустими с режимите на защитените територии по смисъла на ЗЗТ и защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, при съобразяване с:
режимите на защитените територии по смисъла на Закона за защитените територии в обхвата на плана, определени със ЗЗТ, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управление, ако има такива;
режимите на защитените зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ в обхвата на плана, определени със заповедите за обявяването им и с плановете им за управление, ако има такива.