Архив информация ИП/ПП - 2022 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Вторник, 31 Май 2022 16:05
Възложител: „СТОМИ – 99“ ООД
документация за инвестиционно предложение: “Преустройство и промяна на предназначението на склад, разположен на подземния етаж на съществуваща сграда - Магазин за хранителни стоки, изградена в имот с идентификатор 66460.225.15, местност Бангееви тополи по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград в предприятие за млекопреработка“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената документация имот с идентификатор 66460.225.15 и площ 1584 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Симитли, представлява урбанизирана територия с начин на трайно ползване „За друг вид застрояване”. В имота е изградена страда със застроена площ 544 кв. м и предназначение „за търговия”.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда преустройство и промяна предназначението на склада, разположен в източната част на ниво – 3.35 м (подземен етаж) в предприятие за млекопреработка с дневен капацитет 2000 литра овче мляко. За нуждите на предприятието ще бъдат обособени следните помещения: приемно и пастьоризационно; работно; за камери за зреене на сирене, за обдухване и зреене на кашкавал; за кисело мляко; за опаковане; за съхранение на готовите продукти; санитарно-битови за персонала; складови; централна измиваща станция; лаборатория и котелно. В предприятието ще се произвеждат годишно до 100 т бяло саламурено сирене, 50 т кашкавал, 100 т кисело мляко, 5 т извара и 10 т меки сирена. Технологичният на процес на производство ще включва:
1. Производство на бяло саламурено сирене – млякото се пастьоризира и след охлаждане да определена температура се подсирва. Получената сиренина се обработва, парчетата сирене се нареждат в кутии, осоляват и оставят за зреене.
2. Производство на кашкавал - след топлинна обработка млякото се подсирва, получената сиренина се обработва, след което питите кашкавал се оставят за зреене.
3. Производство на кисело мляко – млякото се пастьоризира, охлажда, подквасва и се разфасова в кофички.
4. Производство на извара - чрез коагулация на съдържащите се белтъци в получената суроватка при производството на сирене и кашкавал.
Сградата е с изградена техническа инфраструктура - захранена с ел. енергия, водоснабдена, свързана с канализационната мрежа на населеното място и достъпна от улица.
Заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 7, буква “в” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-362(3)/26.05.2022 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
II. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-348/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.) и защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 41/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние над 3100 м.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
След прегледа на представената информация и документация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони, според която горепосоченото инвестиционно предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху типове природни местообитания, видове и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“.
Копие от писмото е изпратено до кмета на гр. Симитли и директора на БДЗБР.