Архив информация ИП/ПП - 2022 г.
Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
- Сряда, 18 Май 2022 16:07
Възложител: ОБЩИНА РАЗЛОГ
документация за Уведомление за проект на Програма за опазване на околната среда на община Разлог, област Благоевград за периода 2021 – 2026 г.
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
I. По отношение на изискванията на Глава Шеста, Раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Разлог се разработва на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на околната среда и е с период на действие 2021 - 2026 г. Визията за околната среда на община Разлог, която описва перспективите за развитие на общината в близките 5 години е:
Модерна и динамично развиваща се община с достъпна, привлекателна и благоустроена среда, предпочитана туристическа дестинация, осигуряваща добра жизнена среда и просперитет на жителите си.
За постигане на Визията са определени следните стратегически цели:
Стратегическа цел 1 – „Поддържане и подобряване качеството на живот на населението в общината, чрез създаване на условия за устойчиво управление на околната среда, запазване природните дадености в региона и създаване на възможности за развитие на устойчив туризъм”. За постигането й е предвидено да бъдат изпълнени следните специфични цели и приоритети:
Специфична цел 1.1. Редуциране на риска от замърсяване на околната среда чрез подобряване на инфраструктурата и осигуряване на други съпътстващи дейности
Приоритет 1.1.1. Поддържане качеството на атмосферния въздух. Предвижда се разработване и прилагане система за топлоизолация на сградите, намаляване на емисиите на вредни вещества от автомобилния транспорт и битовия сектор, оптимизиране на транспортната мрежа.
Приоритет 1.1.2. Изграждане, доизграждане и реконструкция на водопреносната и канализационна инфраструктура на територията на Община Разлог и изграждане на ЛПСОВ в малките населени места
Приоритет 1.1.3. Оптимизиране на системата за управление на отпадъците на територията на общината. Предвиждат се дейности с цел намаляване на общото ниво генерирани отпадъци, предварително третиране на битовите отпадъци преди депониране, рециклиране и подготовка за повторна употреба на едрогабаритните отпадъци от бита, по-добро ефективно функциониране на системата за разделно събиране, усъвършенстване на създадената система за събиране на битови и строителни отпадъци и прекратяване на практиките по нерегламентирано изхвърляне, оптимизиране на системата за контрол на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци.
Приоритет 1.1.4. Благоустрояване на населените места. Основните дейности, които се предвиждат са реконструкция и основен ремонт на пътища, тротоарни настилки, обновяване на сградния фонд на училищата от общината както и на обществени и административни сгради, благоустрояване на спортни комплекси в някои неселени места и др.
Приоритет 1.1.5. Повишаване на енергийната ефективност и използване на алтернативни източници на енергия чрез реализация на проекти за използване на възобновяеми и алтернативни източници на енергия.
Специфична цел 1.2. Опазване и поддържане на биологичното разнообразие, увеличаване на зелените площи в общината
Приоритет 1.2.1. Опазване и съхранение на биологичното разнообразие в защитените зони и територии намиращи се на територията на Община Разлог. Политиката на местно ниво е устойчивото управление и разумно използване на природните ресурси.
Приоритет 1.2.2. Развитие на зелените площи за широко обществено ползване в
общината и поддържане на наситена парковата среда. Предвиждат се дейности, които са насочени основно към поддръжка и обновяване на парковата среда, поддържане и увеличаване на зелените площи в общината.
Приоритет 1.2.3. Екологосъобразно използване на природните ресурси за развитие на устойчив туризъм. Дейностите включват опазване и популяризиране на природни и културни ценности на територията на общината, поддържане на изградените и създаване на нови еко-пътеки, изграждане и реконструкция на инфраструктурата за достъп до и около обектите на културното и природно наследство.
Специфична цел 1.3. Ефективно и ефикасно използване и управление на горските ресурси и осигуряване на превенция за справяне с климатичните промени и природни бедствия
Приоритет 1.3.1. Прилагане на превантивни мерки за справяне с климатичните промени, природни бедствия и екологични рискове. Предвидено е прилагането на мерки за приоритетно възстановяване и превенция на горските територии, засегнати и унищожени от пожари, съхнене, паша и незаконни сечи, с цел увеличаване площта на горите и повишаване тяхната устойчивост, производителност и капацитет за усвояване на въглероден диоксид, за да се адаптират към климатичните промени.
Стратегическа цел 2 – „Подобряване на административния капацитет за управление на околната среда, повишаване на екологичната култура, информираност и активно участие на гражданите при формулиране на политиките за опазването на околната среда решаване на екологични проблеми”
Изпълнението на тази Стратегическа цел се осъществява чрез следните специфични цели и приоритети:
Специфична цел 2.1. Повишаване на квалификацията на служителите от общинската администрация за прилагане на екологичното законодателство и синхронизиране на общинските нормативни документи с националните изисквания в областта
Приоритет 2.1.1. Създаване на възможности за повишаване на професионалната квалификация на служителите от местната администрация отговарящи за управлението и опазването на околната среда.
Приоритет 2.1.2. Актуализация и допълване на общинските наредби и програми в областта на околната среда
Специфична цел 2.2. Привличане на обществеността при вземане на решения по въпроси свързани с околната среда и повишаване екологичната култура на населението
Приоритет 2.2.1. Насърчаването на гражданското участие при решаването на проблемите свързани с опазването на околната среда
Приоритет 2.2.2. Повишаване на общественото съзнание и културата за изграждането на нови модели на поведение на обществото, щадящи околната среда и съдействащи за устойчивото развитие
Към програмата е разработен е План за действие, в който са посочени конкретни мерки, срокове, отговорни институции, необходими ресурси и източници на финансиране.
Програмата за опазване на околната среда на община Разлог, област Благоевград за период 2021 - 2026 г. следва да се одобрява от Общински съвет – Разлог, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ – Благоевград.
Обръщаме Ви внимание, че неразделна част от ПООС е и Програмата за опазване, устойчиво ползване и възстановяване на почвите, разработена в изпълнение на чл. 26 от Закона за почвите, съдържаща цели и мерки за постигане на максимална ефективност при опазване на почвените ресурси, тяхното устойчиво ползване, както и прилагането на добри практики за предотвратяване увреждането на почвите и възстановяването на същите. Конкретните мерки следва да са относими и възможни за изпълнение, взаимствани и съобразени с петгодишния план за действие към Националната програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване на почвите 2020 -2030 г., публикувана на страницата на Министерство на околната среда и водите.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Във връзка с внесена информация, приета за уведомление по чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, ДВ, бр.73/2007 г., изм. и доп.) и след разглеждане на цялата административна преписка за горецитираната програма, изразявам следното становище:
На стр. 44 – 51, т. 3.4.1 в приложената Програма за опазване на околната среда на община Разлог за периода 2021 – 2026 г. са описани некоректно/неточно и непълно защитените територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и защитените зони по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), попадащи в териториалния обхват на община Разлог.
Предвид горното е необходимо в гореописаната програма възложителят коректно да опише защитените територии и зони, попадащи на територията на община Разлог, а именно:
В териториалния обхват на община Разлог попадат изцяло или частично следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и защитени зони по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
І. Защитени територии по смисъла на ЗЗТ, попадащи на територията на община Разлог:
Част от Национален парк „Пирин“, обявен за народен парк със Заповед № 3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр.43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед № РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ бр.44/2000 г.);
Част от Национален парк „Рила“, обявен със Заповед №114/24.02.1992 г. на МОС, чиято територия е намалена със Заповед №397/15.10.1999 г. на МОСВ. Със Заповед №397/15.10.1999 г. на МОСВ, Народен парк „Рила“ е прекатегоризиран в Национален парк;
Резерват „Баюви дупки – Джинджирица“, обявен с Постановление № 1388 на МЗДИ, разширен със Заповеди №300 на МГОПС от 1976 г. и №976 на КОПС;
Защитена местност „Находище на лазерпициум архангелика в местност Круше“ , обявена със Заповед №25/09.01.1989 г. на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет;
Природна забележителност „Кьошката“, обявена със Заповед №1635/27.051976 г. на Министерство на горите и горската промишленост.
ІІ. Защитени зони по смисъла на ЗБР, попадащи на територията на община Разлог:
Част от защитена зона BG0000495 „Рила”, за опазване на дивите птици, природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД – 764/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр.100/2008 г.), изм. и доп. със заповед № РД – 259/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 40/2021 г.).
Част от защитена зона BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици, природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със заповед № РД – 572/08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84/2008 г.), изм. и доп. със заповед № РД – 284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.).
Част от защитена зона BG0001021 „Река Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 58/13.07.2021 г.);
Част от защитена зона BG0000636 „Ниска Рила”, за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №177/03.04.2019 г. (обн. ДВ, бр. 29/2019 г.);
Част от защитена зона BG0002129 „Рила буфер“, за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 24/2020 г.).
Защитена зона BG0000626 „Круше” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед РД-379/ 15.05.2020 г. на министьра на околната среда и водите (ДВ бр. 50/02.06.2020 г.).
Защитена зона BG0000625 „Изворо” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед РД-378/ 15.05.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/02.06.2020 г.).
Програма за опазване на околната среда на община Разлог, област Благоевград за периода 2021 – 2026 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитени зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ бр. 73 от 2007г., изм. и доп.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, процедурата по ОС се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (ЕО) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
По изискуемата се процедурата по реда на чл. 31 от ЗБР ще се произнесем на етап внасяне на искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.