Съдържание

Посетители

В момента има 709  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2022 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: Д. Т.

документация за инвестиционно предложение: „Създаване на капкова система за напояване на насаждения от шипка на площ от 140 дка в поземлени имоти с идентификатори 47189.153.14, 47189.151.1, 47189.151.2 и 47189.152.3 по одобрени кадастрална карата и кадастрални регистри на с. Марикостиново, община Петрич, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация в поземлени имоти с идентификатори 47189.153.14, 47189.151.1, 47189.151.2 и 47189.152.3 по одобрени кадастрална карата и кадастрални регистри на с. Марикостиново на площ от 140 дка са създадени насаждения от култивирана шипка, което е съгласувано с Решение №54-ОС/2020 г. за преценяване на вероятната степен на значително отрицателно въздействие на директора на РИОСВ-Благоевград.
С инвестиционно предложение се предвижда изграждане на капкова система за напояване на насажденията, която ще включва:
- резервоар с обем 300 куб. м, който е предвиден като отворен съд с възможност да събира и дъждовна вода;
- основно трасе от маркучи ф50, което ще се положи в изкоп;
- капкови маркучи, които ще се разположат наземно прикрепени към фиксиращи колчета.
В поземлен имот с идентификатор 47189.152.3, ще бъдат поставени резервоара, фургон за стопански нужди и фотоволтаична централа за собствени нужди 10 kW, за което от Главния архитект е издадено Разрешение за поставяне №49/13.09.2021 г.
За нуждите на персонала, който ще осъществява поливането на насажденията, ще се ползва фургон, а върху покрива му ще се монтира фотоволтаичната система.
Резервоарът ще бъде запълван като се предвижда водовземане от повърхностни води от воден обект – река Мелнишка, чрез потопяема помпа. Предвидено е в периода на засушаване да се извършат до 4 поливки, като необходимото водно количество през целия летен период е до 1200 куб. м. Водата ще се доставя до резервоара посредством цистерна. За прехвърлянето на водата от цистерната до резервоара и подаването й към капковата система ще бъдат монтирани помпи, които ще се захранват от фотоволтаичната система.
За достъп до имотите се ползват съществуващи полски пътища
Инвестиционното предложение попада в обхвата на т. 1, буква “в” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-307(4)/15.04.2022 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
- инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
- инвестиционното предложение попада в границите на следната защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното ЗБР: защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Извършена към момента проверка за допустимост на основание 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на инвестиционното предложение е допустима спрямо режимите на горепосочената защитена зона, определени със заповедта за обявяването ѝ.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС. В същата следва да се съдържа конкретна информация за:
- предвиждания за извършване на изкопни работи и дейности, времетраене, с цел реализация на инвестиционното предложение;
- друга информация по преценка на възложителя.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Петрич, кметство с. Марикостиново и директора на БДЗБР.