Съдържание

Посетители

В момента има 716  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2022 г.

Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

Възложител:  ОБЩИНА ПЕТРИЧ

документация за Уведомление за „Проект на Подробен устройствен план - План за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ), част ПУП-ПЗ за селищни образувания „Гуровица“, „Свети Иван“, „Грамадето“, „Кошерината“, „Карантията“, „Средореко“, „Асаница“, „Герачни улици“ в землището на гр. Банско, община Банско, област Благоевград

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

I. По отношение на изискванията на Глава Шеста, Раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Изработването на горецитирания план е допуснато с Решение № 621 по Протокол № 34/28.11.2013 г. на Общински съвет - Банско.
Териториалният обхват на плана обхваща следните селищни образования: „Гуровица“ с площ 194.19 дка; „Свети Иван“ с площ 219.10 дка; „Грамадето“ с площ 425.00 дка; „Кошерината“ с площ 186.65 дка; „Карантията“ с площ 71.70 дка; „Средореко“ с площ 254.50 дка; „Асаница“ с площ 193.95 дка; „Герачени улици“ с площ 1894.09 дка.
Селищните образувания, предмет на настоящия ПУП-ПРЗ са разположени в южната, югозападната и западна територии, граничещи непосредствено до регулационната и строителна граници на гр. Банско.
Съгласно представената информация основната цел на плана е постигане на логична връзка между старата част на гр. Банско и териториите на новите селищни образувания.
Основните подцели са:
- Регулиране и балансиране на отделните елементи, съществуващи и нови, на територията с цел по-нататъшна урбанизация, съобразена с перспективното развитие на територия на града и Ски -зона с център гр. Банско;
- Създаване на условия за изграждане и повишаване качеството на средата и техническата инфраструктура на изградените части на територията на селищните образувания и на все още неизградените части от нея.
Във връзка с гореизложеното с плана се очертава рамката на бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда и на основание чл. 2, ал. 2, т. 1 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от екологична оценка.
Проектът на ПУП-ПРЗ, част ПУП-ПЗ за селищни образувания „Гуровица“, „Свети Иван“, „Грамадето“, „Кошерината“, „Карантията“, „Средореко“, „Асаница“, „Герачни улици“ в землището на гр. Банско, община Банско, област Благоевград, следва да се одобрява от Общински съвет – Банско, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ – Благоевград.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Проектът на ПУП - ПРЗ, част ПУП-ПЗ за селищни образувания „Гуровица“, „Свети Иван“, „Грамадето“, „Кошерината“, „Карантията“, „Средореко“, „Асаница“, „Герачини улици“ в землището на гр. Банско, община Банска, област Благоевград попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитени зони по чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие, която се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от екологична оценка (ЕО) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
Оценката за съвместимост се извършва в последователността съгласно чл. 7 от Наредбата за ОС, първоначалните етапи, които са:
1. уведомяване на компетентния орган от страна на възложителя на плана;
2. проверка за допустимост;
3. преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони
РИОСВ – Благоевград приема внесеното уведомление по Приложение 3 към чл. 8, ал. 1 от Наредба за ЕО като уведомление по реда на Наредбата за ОС.
Представената информация с уведомлението и приложената към него документацията не дава възможност за извършване на проверка за допустимост и преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на плана върху защитените зони. Предвид възможността разписана в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, проверката за допустимост и с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на предвижданията на проекта на ПУП с предмета и целите на опазване на защитените зони ще се произнесем на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ЕО. В същата следва да се приложи актуален графичен материал, включително и във формат ESRI shape file ESRI filegeodatabase в координатна система WGS 84, проекция UTM35N, който да визуализира местоположението и съответните предвиждания на плана в неговата цялост, в т. ч. и линейните обекти на техническата инфраструктура, спрямо защитените зони и защитените територии, с цел извършване на проверка за допустимост по реда на чл. 12, във връзка с чл. 36, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С настоящето обръщаме внимание за следното:
Подробна информация и публичен достъп до данните за защитените зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ и свързаните с тях документи са налични на интернет страницата на Информационната система за защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000 /natura2000.moew.government.bg/, където може да намерите данни и за видовете и местообитанията, предмет на опазване в защитените зони.
Подробна информация и публичен достъп до данните за защитените територии по смисъла на ЗЗТ и свързаните с тях документи са налични на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда, секция „Регистър на защитените територии и защитените зони в България“ /eea.government.bg/zpo/bg/.