Архив информация ИП/ПП - 2021 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Петък, 20 Август 2021 16:06
Възложител:„РИГ ТРЕЙДИНГ“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение:“Добив на подземни води, чрез изграждане на тръбен кладенец в поземлен имот с идентификатор 04279.20.34 в местността Под грамада - Ш.13 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, община Благоевград, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената информация и документация поземлен имот с идентификатор 04279.20.34 в местността Под грамада - Ш.13 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград е урбанизирана територия с площ 3498 м2 и начин на трайно ползване „за складова база“.
От наличната в РИОСВ - Благоевград информация и документация е видно, че:
За „Подробен устройствен план (ПУП) - план за застрояване (ПЗ) за промяна предназначението на поземлен имот 04279.20.34 в местността Под грамада - Ш.13 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, община Благоевград, област Благоевград от „нива“ за „складова база за промишлени стоки и търговски обект за ремонт и поддръжка на транспортни средства““ с възложител г-га Петя Александрова Симонска е издадено писмо с изх. № 1792(1)/11.06.2020 г., съгласно което планът не попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за извършване на оценка за съвемстимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите за опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, ДВ, бр. 77/2007 г., изм и доп.) и за същия не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба;
От директорът на РИОСВ - Благоевград е издадено писмо с изх. № 1792(3)/12.02.2021 г. за промяна на възложителя на горепосочения Подробен устройствен план (ПУП) - план за застрояване (ПЗ).
В имота е предвидено изграждане на едноетажна сграда, която ще се състои от две самостоятелни помещения. В едното помещение ще се съхраняватпромишлени стоки - пакетирани автоаксесоари, инструменти за поддръжка на автомобили и други промишлени стоки, а във второто помещение ще се извършва ремонт на автомобили (без автобояджийски и автотенекиджийски дейности), диагностика и подмяна на амортизирали части от ходовата част на автомобила, монтаж и демонтаж на гуми и др.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда промяна в начина на водоснабдяване на имота от „изграждане на водопроводно отклонениес дължина около 180 м от съществуващ водопровод в близост до имота“ в „изграждане на ново водовземно съоръжение (тръбен кладенец) с прогнозна дълбочина до 20 м за добив на подземни води“. Останалите параметри на съгласуваното с писма изх. № 1792(1)/11.06.2020 г. и изх. № 1792(3)/12.02.2021 г. на РИОСВ - Благоевград остават непроменени.
Предвидено е добиваното водно количесто от сондажния кладенец да бъде 1500 м3/годишно. Същата ще бъде използвана за задоволяване ниждите на обекта с вода за поливане на зелени и тревни площи, за питейно - битови нужди и противопожарни нужди.
Предвид гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение за добив на подземни води чрез изграждане на тръбен кладенец самостоятелно попада в т. 2, буква „г“ на Приложение № 2 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ - Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-222(1)/16.08.2021 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 - 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 - 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в граници на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най - близо e разположена границата на защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД - 348/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (обн. ДВ бр. 57/2021 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
След анализ на представената информация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие е, че инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Благоевград и директора на БДЗБР