Архив информация ИП/ПП - 2021 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС (2)
- Сряда, 14 Юли 2021 10:50
Възложител: Д. Ф.
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на нови сгради за обор, фуражна кухня и склад в поземлен имот с идентификатор 48578.20.2, местност Тополите, по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Михнево, община Петрич, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената информация и документация в поземлен имот с идентификатор 48578.20.2, местност Тополите, по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Михнево, община Петрич, област Благоевград с площ 25610 кв. м и начин на трайно ползване „за селскостопански двор“ са изградени четири селскостопански сгради и две складови бази.
Имотът е с изградена техническа инфраструктура - електроснабден, водоснабден и свързан към селищната канализационна мрежа.
Към момента в имота се отглеждат 90 бр. крави и 59 юници и телета. Капацитетът на съществущите сгради е за 120 дойни крави.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда:
- Премахване на съществуващите в имота сгради;
- Изграждане на:
• нов обор за крави и подрастващи животни с въведено оборудване за отглеждане на телета;
• сграда за фуражна кухня и склад с въведено оборудване за подготовка на концентриран фураж;
• приемно торохранилище.
Предвижда се след разширението в сградата да се отглеждат 224 крави, юници и телета.
Фермата е насочена основно към производство на качествено краве мляко, като е заложен среден млеконадой от 25 л на крава на годишна база от 300 дни, взимайки предвид и приблизително 2 месеца сухостоен период за всяка крава.
Помещенията за отглеждане на животни ще се покриват със сламена постелка. Сламата системно ще се подменя с нова. Сместа от слама и фекалии ще се почиства механично и се изнася в приемно торохранилище в двора. Приемното торохранилище ще се състои от две стоманобетонови вани с „П” образна бетонна стена. Ваните ще са с обща площ от около 400 кв.м. и общ прогнозен обем около 1100 куб.м. Дъното на всяка вана е с наклон към стоманобетонна шахта с обем от 15 куб.м., в която ще се отцежда течната маса. Ваните и шахтата ще са облицовани с модерни хидроизолационни покрития, за да се предотврати просмукване на отпадъчни води в почвените слоеве. Торта ще престоява до 6 месеца, като есен и пролет преди сеитба ще се разпръсква по посевните площи.
Така заявеното инвестиционно предложение е разширение, което самостоятелно попада в обхвата на т. 1 буква „д“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-185(1)/08.07.2021 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016 - 2021 г.) и ПУРН (2016- 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени следните защитени зони:
- защитена зона BG0000224 „Огражден - Малешево” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-310/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/2021 г.);
- защитена зона BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №802/04.12.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 107/2007 г., изм. и доп.).
След анализ на представената информация и документация, на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони, според която инвестиционното предложение „Изграждане на нови сгради за обор, за фуражна кухня и склад в поземлен имот с идентификатор 48578.20.2, местност Тополите по одобрените кадастрална карта и кадастралните регистри на с. Михнево, община Петрич, област Благоевград“ няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху типове природни местообитания, видове и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Петрич и кметство с. Михнево, и директора на БДЗБР