Архив информация ИП/ПП - 2021 г.
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 01 Юли 2021 14:00
Възложител: ОБЩИНА ГЪРМЕН
документация за инвестиционно предложение: „Реконструкция на външни водопроводни мрежи, изграждане на съоръжения за селата Лещен, Горно Дряново и Ковачевица, и реконструкция на вътрешни водопроводни мрежи в с. Лещен, с. Горно Дряново и с. Ковачевица, община Гърмен, област Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената информация предмет на инвестиционното предложение е реконструкция на външни водопроводи и резервоари за селата Лещен, Горно Дряново и Ковачевица, включващо:
1. За село Ковачевица - предвижда се изграждане на външен водопровод от водохващането до съществуващия резервоар с дължина 10 000 м и тръби полиетиленови с висока плътност ф 110 - 116 атм. По трасето ще се изградят облекчителни шахти, автоматичен въздушния и изпразнителна шахта. Трасето минава покрай съществуващ път.
Предвижда се и изграждане на резервоар с обем 300 м3, който да акумулира вода през нощта и да обезпечи селото с вода. Строителството на резервоара ще бъде монолитно. Резервоарът ще бъде двукамерен. От резервоара по тръби с ф150 мм водата се насочва към съществуващ водопровод. Преливната и изпразнителната тръба след излизане от сухата камера па резервоара се заустват в близкото дере. Тръбата ще бъде с ф 150 мм.
2. За село Горно Дряново - селото е водоснабдено от река Църна, приток на река Дряновска, като водохващането е строено през 1980 г. с дебит с 10 л/c и се намира на около 3.3 км. от с. Горно Дряново. Над селото има изграден резервоар с V=300 м3, до резервоар е изграден стоманен водопровод ф 80мм и около 2 км водопровод от полиетиленови тръби ф 90 мм.
Предвижда се изграждане на ново водохващане на Черешово дере - приток на река Дряновска. Същото ще бъде построено на около 400 м от съществуващото и ще се оразмерява водохващенито за 10 л/с. След водохващането се предвижда изграждане на преливен яз. Дъното пред и след яза ще бъде облицовано с камък върху бетонова подложка. На около два метра от водовземните отвори е предвидено да се подредят ж. п. релси с височина 1.50 м на разстояние около 10 см една от друга, а пред релсите да се монтира мрежа с отвори 2 см. За почистване на решетките се предвижда пасарелка от рифелова ламарина монтирана зад релсите. Непосредствено да масивния яз се предвижда пясъкозадържател. Над преливника се предвижда пасарелка (стомано-бетонова плоча). За спиране, пускане и пренасочване на водата са предвидени савачни уредби. От новото водохващане ше се изгради външен водопровод с полиетиленови тръби с висока плътност (ф 110 -160 атм.). Дължината на трасето ще бъде 3000 м и ще минава покрай съществуващ път.
3. За село Лещен - предвижда се реконструкция на съществуващото водохващане на кота 1240 м. на река Църна, приток на река Дряновска. Успоредно на външен водопровод за село Горно Дряново ще се положи външен водопровод за село Лещен. Разстоянието между двата водопровода ще бъде 0.70 м. Пред резервоара за село Горно Дряново ще се направи връзка с водопроводите на двете села. След водохващането се предвижда изграждане на преливен яз, ааа непосредствено до него пясъкозадържател. Дъното пред и след яза ще бъде облицовано с камък върху бетонова подложка. На около два метра от водовземните отвори се предвижда да се подредят ж. п. релси с височина 1.50 м, на разстояние около 10 см една от друга, а пред тях ще се монтира мрежа с отвори 2 см. Предвидена е и пасарелка от рифелова ламарина монтирана зад релсите за почистване на решетките. Над преливника ще се изпълни а пасарелка (стомано-бетонова плоча). Предвидени са савачни уредби за спиране, пускане и пренасочване на водата.
Община Гърмен е титуляр на разрешително за водовземане от повърхностен воден обект р. Църна с №41110031/13.08.2009 г., с цел питейно-битово водоснабдяване на с. Лещен, и разрешено водно количество 2.11 л/сек и 180 000 м3/год. С решение № ПО-0185/13.06.2017 г. е променено водовземането - за питейно-битово водоснабдяване на с. Лещен и с. Горно Дряново. Община Гърмен има издадено разрешително за водовземане от подземни води №41510342/20.01.2012 г. с титуляр „ВиК” ЕООД-Благоевград, изменено и продължено с Решение ПО-01-96/12.09.2016 г. за питейно-битово водоснабдяване на с. Ковачевица, годишен обем 64500 м3/год., с краен срок на действие 12.09.2036 г., от ВС „Горно ливаде”, ВС ”Рударя” и ВС ”Паласовото”..
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10, буква „3“ от Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-146(3)/15.06.2021 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2016 – 2021 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената към момента проверка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
- инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ;
- инвестиционното предложение попада частично в в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното ЗБР, а именно: в границите на защитена зона BG0001030 „Родопи - Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.).
Извършена към момента проверка за допустимост на основание 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че реализацията на инвестиционното предложение е допустима спрямо режимите на защитена зона BG0001030 „Родопи - Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определени с гореописаната заповед за обявяването ѝ.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС. В същата следва да се съдържа конкретна информация за всеки един засегнат от инвестиционното предложение имот.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на селата Лещен, Горно Дряново и Ковачевица и директора на БДЗБР.