Съдържание

Посетители

В момента има 313  гости и няма потребители и в сайта

Архив информация ИП/ПП - 2019 г.

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ГЕЙТ“ ЕООД

Инвестиционно предложение: „Добив и първична обработка на скалнооблицовъчни материали – гнайси и гнайсошисти от участък „Айселана – 2“ на находище „Айселана“, землище на с. Крушево, община Гърмен, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по - горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 3/05.01.2018 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

За инвестиционно предложение „Добив и първична обработка на скалнооблицовъчни материали от участък „Айселана-2“ на площ от 24,310 хектара от находище „Айселана“, землище на с. Крушево, община Гърмен, област Благоевград с възложител „ГЕЙТ“ ЕООД, ЕИК 101045501 е проведена процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействие върху околната среда, приключила с Решение № БД-48-ПР/2009 г. на директора на РИОСВ-Благоевград. Същото е загубило правно действие поради липса на акт за одобряване на цялостен работен проект за добив, издаден по реда на Закона за подземните богатства в срока по чл. 93, ал. 8 от ЗООС.
С инвестиционното предложение се предвижда добив на гнайси и гнайсошисти за облицовка и настилки от участък „Айселана-2“ от находище „Айселана“.Участъкът се характеризира със следните параметри:
- Площ на участъка – 243 102 кв. м;
- Количество на изчислените вероятни запаси от гнайси и гнайсошисти в категория (122) на дълбочина до 5 м от терена е 1 015 хил. куб.м;
- Запасите са утвърдени с обемен рандеман на блокове 50% и рандеман на плочи от 1 куб. м плътна скална маса – 25 кв.м;
- Откривката от почвено-земна маса и скални материал с дебелина до 0,80 е 193, 3 хил. куб.м.
Предвижда се от участък „Айселана-2“ средногодишно да се произвеждат 75 000 кв.м плочи от облицовки и настилки. За целта за срок на концесия от 25 години от участък „Айселана-2“ ще трябва да се обработи плош от 31,8 дка при следните параметри:
- Проектен годишен добив на скалните блокове – 6 000 куб.м;
- Обемен рандеман на скалните блокове на плочи – 50 % - 3 000 куб. м;
- Годишен добив на плочи, при рандеман 25 кв. м/1 куб. м. – 75 000 кв. м;
- Средногодишен обем на откривката за срока на концесията – 1 000 куб.м;
- Общ обем минна маса за изземване за срок 25 год. – 175,0 хил. куб.м, в т.ч.:
• Полезно изкопаемо – 150,0 хил. куб.м;
• Откривка – 25, 0 хил. куб.м.
Така заявеното инвестиционно предложение за „Добив и първична обработка на скалнооблицовъчни материали – гнайси и гнайсошисти от участък „Айселана-2“ на находище „Айселана“, землище на с. Крушево, община Гърмен, област Благоевград“ попада в обхвата на т. 2 буква „а“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-91(1)/04.04.2019 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2016 – 2021 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие:

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп. ДВ. бр. 94 от 2012 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони чрез процедурата по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
При извършената проверка по отношение местоположението на инвестиционното предложение, спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи, че инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР. Най-близо е разположена защитена зона BG0001030 „Родопи - Западни“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №661/16.10.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 85/2007 г., изм. и доп.).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено на кметовете на община Гърмен и кметство с. Крушево, и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.