Съдържание

Посетители

В момента има 317  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „СИЙУАЙНС“ АД

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на водоем за поливане на лозови насаждения в поземлени имоти с идентификатори 77565.28.6 и 77565.30.5, местност Суракево по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Хърсово, община Сандански, област Благоевград (КККР на с. Хърсово) и изграждане на отливен канал през поземлен имот с идентификатор 77565.28.1 по КККР на с. Хърсово за обслужване на водоема“

СЪОБЩЕНИЕ

 по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Предмет на инвестиционно предложение е изграждане на водоем за напояване на лозови насаждения, който ще бъде разположен непосредствено до лозовите масиви, в поземлени имоти с идентификатори 77565.28.6 и 77565.30.5, местност „Суракево“ по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Хърсово, община Сандански, област Благоевград (КККР на с. Хърсово). Предвижда се изграждане на вливен и отливаен канал за обслужване на водоема, през поземлен имот с идентификатор 77565.28.1 по КККР на с. Хърсово, вид собственост – Общинска публична, НТП – За селскостопански, горски ведомствен път.
Главното предназначение на водоемът е да изравнява разликите между консумираният дебит за напояване и постъпващият /пълнещият/ в него дебит, но също така и да служи за утаяване и затопляне на водата за напояване. При ситуирането му са избрани вдлъбнати естествени релефни форми, с цел минимизиране на земно-насипните работи, при максимална близост до лозовите насаждения и възможност за събиране и оползотворяване на естествения повърхностен отток.
Водоемът ще бъде изпълнен, като земно насипно съоръжение с площ на водната повърхност около 1800 м2 и обем около 2500 м3. Предвижда се изграждането на облекчителни съоръжения – основен изпускател и преливник.
Захранването на водоема с вода ще става по два начина:
• Основният приход ще бъде от естественият повърхностен отток на водосборната област на суходолието, разположена над водоема;
• Вторият начин на пълнене на водоема ще става посредством повдигателна помпена станция и довеждащ напорен тръбопровод. Помпената станция ще черпи вода от съществуващ сондажен кладенец, разположен в поземлен имот с идентификатор 77565.18.1 по КККР на с. Хрсово, за който е издадено Разрешително за водовземане от подземни води №41520094/24.10.2017 г. издадено от директора на БДЗБР. Необходимите водни количества за пълненето на водоема от ТК-1, ще бъдат 1 л/сек.
Подаването на поливна вода към лозовите масиви ще става посредством помпена станция, черпеща вода от отклонение на основния изпускател и директно нагнетяваща в тръбна мрежа на напоителната система за капково напояване.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10, буква „з“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-93-(3)/08.07.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2022 - 2027 г.) и ПУРН (2022 - 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение, спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони - част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР.
За инвестиционното предложение следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, ще се произнесем с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Сандански и кметство с. Хърсово, и директора на Басейнова дирекция “Западнобеломорски район“