Съдържание

Посетители

В момента има 600  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

Възложител: МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА РИБАРСКА ГРУПА „НЕСТОС“

документация за Уведомление за „Проект на стратегия за Водено от общностите местно развитие на Местна инициативна рибарска група - НЕСТОС“ на територията на общините Хаджидимово, Гърмен, Банско и Разлог, област Благоевград“, финансирана от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 - 2027

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

 

І. По отношение на изискванията на глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) - НЕСТОС“ на територията на общините Хаджидимово, Гърмен, Банско и Разлог, област Благоевград“ е изготвен в изпълнение административен договор №МДР-ИП-01-160/09.09.2024 г. за изпълнение на дейностите по проект №BG14MFPR001-3.001-0025 за програмния период 2021 – 2027 г., финансиран от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури чрез Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА) 2021-2027 г.
Стратегията е с обхват територията на четири общини - Хаджидимово, Гърмен, Банско и Разлог, разположени в границите на област Благоевград с обща площ от 1698.61 кв. км и население 54 866 жители по данни на НСИ към 31.12.2023 г. В територията са обхванати общо 47 населени места, от които 4 градове и 43 села. Община Хаджидимово се състои от 15 населени места, един град общинския център гр. Хаджидимово и 14 села. Община Гърмен състои от 17 населени места. Община Банско от 8 населени места, а община Разлог включва общинския център гр. Разлог и 7 населени честа.
Въз основа на извършените анализи на територията, на идентифицираните силни и слаби страни, възможности и заплахи, на изводите за тенденциите на развитие и на потенциала на територията е определена следната стратегическа цел на СВОМР:
„Устойчиво развитие на територията на МИРГ „НЕСТОС”, основано на конкурентноспособна икономика, съхранено природно и културно наследство и привлекателна жизнена среда”.
Постигането на тази стратегическа цел ще се осъществи чрез реализирането на следните четири приоритета:
Приоритет 1: Насърчаване на устойчивото рибарство и опазването на водните биологични ресурси на територията на МИРГ „НЕСТОС”, който е насочен към запазване на заобикалящата ни околна среда и гарантиране на природосъобразно използване на ресурсите. Приоритетът включва две специфични цели:
1.1: Подкрепа за развитие на сектора на рибарството и аквакултурата, диверсификация на дейностите, въвеждане на щадящи околната среда производства и повишаване на доходите на заетите в сектора.;
1.2: Насърчаване на научно-изследователската работа, обученията и сътрудничеството между бизнеса и научните институти в сектора на рибарството и аквакултурите.
Приоритет 2: Насърчаване на устойчивите дейности, свързани с аквакултурите, и на преработването и предлагането на пазара на продукти от риболов и аквакултури, насочен към развитието на устойчива аквакултура и улесняване на достъпа до продуктите до пазара, което води до постигането на по-висока добавена стойност в сектор. Приоритетът включва две специфични цели:
2.1: Създаване на предпоставки за нови форми на доход, запазване на работните места и достойно заплащане на работещите в сектора;
2.2: Насърчаване на преработката и предлагането на пазара на качествени местни
продукти от риболов и аквакултури.
Приоритет 3: Създаване на предпоставки за растеж на устойчивата синя икономика и стимулиране на развитието на общностите, занимаващи се с рибарство и аквакултури, насочен към повишаване на културата на общността, свързана с отговорностите за опазване на рибните запаси и рибарството като поминък и инвестиции в човешкия капитал. Приоритетът включва две специфични цели:
3.1: Развитие и подобряване на публичната инфраструктура и разширяване на предлаганите услуги, свързани с рибарството и аквакултурите;
3.2: Съхраняване на идентичността на територията, опазване на околната среда и повишаване популяризиране на местното природно и културно наследство.

Приоритет 4: Придобиване на умения за успешното изпълнение на СВОМР и повишаване на административния капацитет на МИРГ. Приоритетът, включва две специфични цели:
4.1: Засилване ролята на МИРГ „Нестос” в процесите на децентрализация и местно самоуправление, подкрепа за дейностите по информиране, популяризиране и сътрудничество;
4.2: Насърчаване на сътрудничеството между заинтересованите лица и подпомагане на дейности, свързани с обучения и популяризиране, с цел постигане на приоритетите на ЕС за декарбонизация, опазване на околната среда, цифровизация, зелен пакт и синя икономика.
Заложени са следните мерки за постигане на посочените по-горе приоритети и специфични цели:
Мярка 1. „Създаване на малки рибовъдни стопанства и стимулиране на производството на аквакултура”, която включва създаване на рибовъдни стопанства на територията на МИРГ; производство на устойчиви и пазарно ориентирани аквакултури; подпомагане на малки и средни предприятия в рибовъдния сектор чрез модернизация на съоръжения и внедряване на иновации за по-ефективно и екологично производство; ефективно използване на ресурсите, в т. ч. намаляване потреблението на вода чрез стимулиране на производството в рециркулационни системи; внедряване на системи за контрол на качеството и др.
Мярка 2. „Диверсификация на икономическите дейности извън рибовъдните стопанства“, включваща дейности за насърчаване развитието на нови икономически възможности за местната общност извън основните рибовъдни дейности; създаването на нови форми на заетост и повишаване качеството на живота чрез развитие на занаяти; производство и маркетинг на местни храни и деликатеси от рибни продукти; развитие на устойчив риболовен туризъм и създаване на дребна по мащаби туристическа инфраструктура и атракциони; повишаването на енергийната ефективност и насърчаването на преминаването на предприятията към възобновяеми източници на енергия и др.
Мярка 3. „Подобряване на общинската инфраструктура в подкрепа на рибарските общности“, за която са заложени модернизиране на пътища, улици, паркове и градинки, информационни центрове, лодкостоянки, паркинги и санитарни съоръжения и др., свързани с повишаване на качеството на обществените пространства в рибарската територия повишаване привлекателността на района и др.
Мярка 4. „Опазване на околната среда и подобряване на екологичния статус на водоемите, включваща поддържане и подобряване на екологичното състояние на водоемите, в т.ч. залесяване на бреговете, премахване на замърсявания, контрол на инвазивни видове и възстановяване на местообитанията на рибите и другите водни организми; опазване на водните ресурси и развитие на водната флора и фауна чрез управлението, възстановяването и мониторинга на обекти по „Натура 2000“, включително на територии за размножаване и пътища на миграция за мигриращите видове и в т.ч. с участието на рибарите във вътрешни водоеми; дейности, насочени към постигане на по-добро управление, устойчивост и/или съхранение на природните ресурси и др.
Мярка 5. „Подкрепа за социалното и културното развитие на рибарските общности”, която предвижда организиране и провеждане на културни събития, фестивали и образователни програми, свързани с местните традиции, включително рибарските; популяризиране и опазване на културно-историческото наследство на територията с цел изграждане на по-силна и устойчива общности опазване на местната рибарска идентичност и др.
Предвиден е план за реализация на конкретни проекти, възможни източници за финансиране на планираните дейности, период на изпълнение и индикатори за изпълнението им.
Проектът на Стратегия за ВОМР на МИРГ - НЕСТОС включва приоритети и мерки, които попадат в обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 на ЗООС, като със същата се определя рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. В тази връзка стратегията попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.
Стратегия за ВОМР на МИРГ - НЕСТОС следва да се одобрява от Общото събрание на сдружението на МИРГ, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ - Благоевград.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Проект на Стратегия за водено от общностите местно развитие на Сдружение „Местна инициативна рибарска група - НЕСТОС“ финансирана от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.). Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Нестос” попада в обхвата на четири общини в Югозападна България – община Хаджидимово, община Гърмен, община Банско и община Разлог.
В териториалния обхват на община Хаджидимово, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- част от резерват „Али ботуш“, обявена с: постановление №1171/24.09.1951 г. на Министерски съвет, Постановление №14825/29.06.1952 г. на Министерство на горите, Заповед №27/13.01.1981 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет, Заповед №131/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет и Заповед №РД-206/04.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите;
- част от защитена местност „Славянка“, обявена за буферна зона на резерват „Али ботуш“ със Заповед №131/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет и прекатегоризирана със Заповед №РД-425/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Павльова падина“, обявена за природна забележителност със Заповед №763/14.08.1981 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет, разширена със Заповед №РД-417/14.11.1995 г. на министъра на околната среда и прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-651/26.05.2003 г. на министъра на околната среда, разширена със Заповед №РД-397/24.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Жингов бряст“, обявена със Заповед №РД-452/08.06.2012 г. на министъра на околната среда и водите;
- защитена местност „Пиринско лале“, обявена със Заповед №РД-234/11.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите.
В териториалния обхват на община Гърмен, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- поддържан резерват „Тъмната гора“, обявен за резерват с Постановление №1153/10.10.1948 г. на Министерски съвет и Заповед №4811/10.10.1962 г. на Главно управление на горите и прекатегоризиран в поддържан резерват със Заповед № РД-382/15.10.1999 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/1999 г.) и с граници съгласно Заповед № РД – 687/09.09.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 90/2013 г.). Подържан резерват „Тъмната гора“ е изключителна държавна собственост.
- защитена местност „Беслет“, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Тъмната гора“ със Заповед № 886/02.10.1986 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 83/1986 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-411/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.).
- част от защитена местност „Манастирището“, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Конски дол“ със Заповед № 886/02.10.1986 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 83/1986 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № 423 от 18.06.2007 г. на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) (ДВ, бр. 61 от 2007 г.). Със Заповед № РД-773 от 24.09.2020 г., бр. 89/2020 г. на Държавен вестник е актуализирана площта на защитената територия;
- природна забележителност „Скално образувание Козия камък“, обявена и в граници определени със Заповед №1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на околната среда (ДВ, бр. 44/1976 г.);
- природна забележителност „Каялийски скали“, обявена и в граници определени със Заповед № РД-418/14.11.1995 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 105/1995 г.).
В териториалния обхват на община Банско, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- част от национален парк „Пирин“ обявен за народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр.43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед № РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.);
- резерват „Юлен“ – обявен със Заповед № РД-223/26.08.1994 г. на МОС;
- част от резерват „Баюви дупки – Джинджирица“, обявен с Постановление №1388 на МЗДИ, разширен със Заповеди № 300 на МГОПС от 1976 г. и № 976 на КОПС;
- природна забележителност „Пиростията“, обявена със Заповед №1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на природната среда;
- природна забележителност „Сватбата“, обявена със Заповед №1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на природната среда;
- природна забележителност „Черната скала“ в местността „Кара кая“, обявена със Заповед №1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на природната среда.
В териториалния обхват на община Разлог, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- част от национален парк „Пирин“, обявен за народен парк със Заповед № 3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр.43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед № РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ бр.44/2000 г.);
- част от национален парк „Рила“, обявен със Заповед №114/24.02.1992 г. на МОС, чиято територия е намалена със Заповед №397/15.10.1999 г. на МОСВ. Със Заповед №397/15.10.1999 г. на МОСВ, Народен парк „Рила“ е прекатегоризиран в Национален парк;
- резерват „Баюви дупки - Джинджирица“, обявен с Постановление № 1388 на МЗДИ, разширен със Заповеди №300 на МГОПС от 1976 г. и №976 на КОПС;
- защитена местност „Находище на лазерпициум архангелика в местност Круше“ , обявена със Заповед №25/09.01.1989 г. на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет;
- природна забележителност „Кьошката“, обявена със Заповед №1635/27.051976 г. на Министерство на горите и горската промишленост.
В териториалния обхват на общините Хаджидимово, Гърмен, Банско и Разлог попадат следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие: BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.); BG0001030 „Родопи Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.); BG0000220 „Долна Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-86/26.01.2024 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 16/23.02.2024 г.); BG0002126 „Пирин Буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 48/2013 г.); BG0002078 „Славянка” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-751/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/2008 г.); BG0002076 „Места” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.); BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.); BG0002063 „Западни Родопи“ за опазване на дивите птици, обявена със заповед № РД – 835/17.11.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 108/2008 г.), изм. и доп. с със заповед № РД – 890/26.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.); BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици, природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявени със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.), изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 44/2021 г.); BG0000495 „Рила”, за опазване на дивите птици, природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД – 764/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр.100/2008 г.), изменена със Заповед № РД – 259/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 40/2021 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 131/17.02.2025 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 18/2025 г.); BG0002129 „Рила буфер”, за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 24/2020 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 132/17.02.2025 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 18/2025 г.), с която са определени специфични и подробни цели; BG0000636 „Ниска Рила”, за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-290/25.04.2025 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 38/09.05.2025 г.). Със Заповед № РД-289/25.04.2025 г. на министъра на околната среда и водите са утвърдени специфични и подробни цели на опазване на защитената зона; BG0000626 „Круше” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед РД-379/ 15.05.2020 г. на министьра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/02.06.2020 г.); BG0000625 „Изворо” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед РД-378/ 15.05.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/02.06.2020 г.).
При извършената проверка за допустимост на основание чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че Стратегия за водено от общностите местно развитие на Сдружение „Местна инициативна рибарска група - НЕСТОС“ финансирана от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с режимите на защитените територии, определени със Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и плановете за управление, и при спазване на режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите за обявяването им.
На основание и в съответствие с разпоредбата на чл. 37, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони, според която проекта на Стратегия за водено от общностите местно развитие на Сдружение „Местна инициативна рибарска група - НЕСТОС“ финансирана от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове и популации, вкл. птици, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“.