Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Вторник, 25 Март 2025 10:30
Възложител: „ГАЛБА“ ООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на рекреационен център с хотел, къщи, сграда с апартаменти и търговски обекти, къмпинг зона, спортни площадки, подземен гараж, спа център, басейни, трафопост и допълващо застрояване в УПИ IV, кв. 16 по плана на с. Баня, община Разлог (поземлен имот с идентификатор 02693.501.302 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
За инвестиционното предложение „Изграждане на хотел, ресторант и рекреационен център в УПИ IV, пл. № 302, кв. 16 по плана на с. Баня, община Разлог, област Благоевград и водовземане на минерална вода от Сондаж №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог“ от РИОСВ - Благоевград е издадено Решение №БД-73-ПР/2018 г. за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) с характер „да не извършва ОВОС“. Същото е загубило правно действие, съгласно разпоредбите на чл. 93, ал. 8 от ЗООС.
Съгласно представената информация и документация поземлен имот с идентификатор 02693.501.302 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Баня, община Разлог, област Благоевград е с площ 5491 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“ с начин на трайно ползване „За друг вид застрояване“.
С настоящото инвестиционно предложение е предвидено в гореописания имот да се изгради рекреационен център включващ:
- Хотел с капацитет около 70 стаи, заедно с обслужващи зони – ресторант, лоби бар, складове, помещения за персонала и др.;
- СПА център състоящ се от: термална зона (вътрешен топъл и контрастен басейн, контрастни душове, топли легла, финландска сауна, инфраред сауна, кнайп пътека, парна баня, леден фонтан, ароматна парна баня), платена зона (фризьорски салон и козметик) и медицински център (солна стая, СПА капсула, душ Виши, масаж и тангенторна вана);
- 3 броя къщи с височина до 10 м;
- Сграда с апартаменти и търговски обекти;
- Къмпинг зона за рекреация и отдих.
На външната площадка ще бъдат разположени зони за рекреация, както и различни видове външни басейни – акваторичен басейн, плувен басейн, развлекателен басейн, както и топила, всяко с обем около 20 м3 и с различна температура. Рекреационните съоръжения се предвижда да бъдат захранени с минерална вода от Сондаж №6 + КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог.
Необходимите количества минерална вода за водовземане от Сондаж №6 + КЕИ №6 от находище на минерална вода „Гулийна баня“, с. Баня, община Разлог, са със следните експлоатационни параметри:
- До 2,34 л/сек. - средногодишен дебит за 365 дни;
- Денонощно водно количество до 202 м3/d за 365 дни;
- Годишно водно количество – 73731.20 м3/y в категория „Водоползване за профилактика, когато минералните води се ползват, чрез лечебни и рехабилитационни съоръженияв обект, който не е регистриран за Закона за лечебни заведения“.
Електрозахранването ще се осъществи от електроразпределителната мрежа в района.
Захранването с вода за питейно – битови нужди ще се осигури от водопроводната мрежа на с. Баня, чрез изграждане на ново сградно водопроводно отклонение.
Формираните отпадъчни води от дейността на обектите ще бъдат зауствани в канализационната мрежа на населеното място.
Достъпът до имота се осъществява от граничещи с него улици.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10, буква „б” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС, предвид което инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. №П-01-61(1)/20.03.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2022 – 2027 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на разстояние около 1500 м е разположена границата на защитена зона BG0001021 „Река Места” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 57/09.07.2021 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
На основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони, според която горепосоченото инвестиционно предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху типове природни местообитания, видове, включително и птици и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Разлог, кмета на с. Баня и до директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.