Съдържание

Посетители

В момента има 570  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ПИРИН ЕСТЕЙТ“ ООД

документация за инвестиционно предложение: „Жилищно ваканционно строителство в поземлен имот с идентификатор 02676.160.212, местност Овиначе по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Със Заповед № 01-342/08.10.2007 г. на кмета на община Банско е одобрен Подробен устройствен план – план за застрояване за смяна на предназначението на земеделска земя за жилищно – ваканционно строителство в имот № 160212, местност Овиначе по плана на гр. Банско, община Банско, област Благоевград.
С Решение № ОД-11/04.12.2007 г. на Областна дирекция „Земеделие и гори“ – Благоевград е променено предназначението на 6190 кв. м земеделска земя за изграждане на обект „Жилищно-ваканционно строителство в имот № 160212, местност Овиначе, землище на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“.
Предвид това, че в имота не е реализирано строителство на основание чл. 24, ал. 5 от Закона за опазване на земеделските земи решението на Областна дирекция „Земеделие и гори“ – Благоевград е загубило правно действие и към настоящия момент имотът представлява земеделска земя.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда в поземлен имот с идентификатор 02676.160.212, местност Овиначе по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград с площ 6191 кв. м да бъдат изградени:
- Четири броя едноетажни къщи със ЗП 185 кв. м всяка;
- Седем броя двуетажни къщи с РЗП от 150 кв. м;
- Три броя двуетажни къщи – близнак с РЗП 180 кв. м.
Захранването с вода за питейно-битови нужди ще се осъществява посредством собствен водоизточник с прогнозна дълбочина 20 м. Необходимите води количества ще бъдат в размер на 0,033 л/сек., 2 л/мин., 120 л/час.
Отпадъчните води ще се заустват във водоплътна изгребна яма, изградена в границите на имота. Почистването й ще се извършва от специализирана фирма, след сключване на договор.
Захранването с ел. енергия ще се осъществи чрез изграждане в имота на трафопост, който ще се присъедини към ВЕЛ 20 кV Еделвайс, п/ст /в/ст/ Банско, 20 кV.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10, буква „б“ и т. 2, буква „г на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-130-(1)/09.05.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2022 – 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Предвид, че за инвестиционното предложение е определено да бъде проведена процедура по ОВОС, за него следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР. Най-близо са разположени защитените зони BG0000209 „Пирин”, обявена със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, на най-близко геодезично разстояние съответно 630 м.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатата защитена зона на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Банско и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.