Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 25 Януари 2024 11:22
Възложител: „КРУМТЕХ“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на цех за производство на автокозметика, перилни и почистващи препарати в сграда с идентификатор 04279.618.137.1, находяща се в поземлен имот с идентификатор 04279.618.137 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, община Благоевград“
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлен имот с идентификатор 04279.618.137 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Благоевград, община Благоевград е с площ 56656 кв. м, трайно предназначение на територията „Урбанизирана“, начин на трайно ползване „За машиностроителна и металообработваща промишленост“.
С инвестиционното предложение се предвижда промяна на предназначението на самостоятелен обект - работилница и склад за метални изделия в сграда с идентификатор 04279.618.137.1 с площ 2217 кв. м и предназначение „Промишлена сграда“, находяща се в поземлен имот с идентификатор 04279.618.137, в цех за производство на автокозметика и почистващи препарати на площ 432 м2, в който ще бъдат обособени производствено помещение 108 м2, склад 216 м2, лаборатория 20 м2, офиси, битови помещения и коридор 88 м2.
В цеха ще бъде монтирано следното оборудване:
- Реактор за разбъркване на натриева основа - работен обем 2000 л - 2 броя;
- Реактор за разбъркване на натриева основа - работен обем - 191 л - 1 брой;
- Омекотителна инсталация 4 м3/час - 1 брой;
- Инсталация за обратна осмоза - 1 брой.
Технологичния процес в цеха ще протича в две фази:
Фаза І: Изготвяне на технологична карта;
В зависимост какъв продукт ще се произвежда, количествата и рецептурата за този продукт се изготвя технологична карта.
Фаза ІІ: Приготвяне на насипен продукт:
Етап 1: Подготовка на смес от ПАВ
1. В реактора за разбъркване на натриева основа - 2000 л се дозират: анионни ПАВ; нейонни ПАВ; амфотерни ПАВ; емулгатори; разтворители.
2. Сместа се разбърква до получаване на хомогенна смес.
Етап 2: Изготвяне на водна фаза
1. В ректор за разбъркване на натриева основа - 230 л и при непрекъснато бъркане по рецептура се дозира количеството разтвор на натриева основа и хелатиращ агент.
2. Добавя се необходимото количество деминерализирана вода.
Етап 3: Смесване на ПАВ и водна основа
1. Бавно на порции се прибавя водната фаза към ПАВ.
2. Бърка се до получаване на хомогенен разтвор.
3. Охлажда се.
Етап: 4: Добавки
1. Прибавят се: стабилизатори; консерванти; парфюм; оцветители.
2. Бърка се до хомогенизиране на разтвора.
3. Охлажда се до стайна темтература.
Следва пълнене на течния продукт в туби от 1 кг, 5 кг, 10 кг или 20 кг.
За разтворите се ползва омекотена и деминерализирана вода, които се получават в модулите за омекотяване и модула за деминерализиране.
Производствения капацитет на цеха е максимално количество от 60 тона автокозметика за един месец или 3 тона на ден.
Сградата е с изградена техническа инфраструктура - водопровод, канализация, ел. провод.
При реализирането на инвестиционното предложение няма да се заустват производствени отпадъчни води. Същите ще бъдат използвани оборотно в производствените цикли.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 6 буква „а“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-380-(3)/22.01.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2022 – 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Предвид, че инвестиционното предложение подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС, за него следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР. Най-близо е разположена BG0002099 „Кочериново” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-770/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 102/2008 г.), на най-близко геодезично разстояние 3700 м.
След прегледа на представената информация и документация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони, според която горепосоченото инвестиционно предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху типове природни местообитания, видове и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Благоевград и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.