Новини
Посещение на резерват „Тисата“ за Международния ден на Земята
- Неделя, 28 Април 2013 23:00
Резерват „Тисата“ посетиха експерти от Регионална инспекция по околната среда и водите – Благоевград заедно с ученици и преподаватели от професионална гимназия по икономика «Иван Илиев» - гр. Благоевград. Инициативата бе с образователна цел и една от планираните дейности на инспекцията за отбелязване на Международния ден на Земята – 2013.
Групата от около 25 човека измина 6 километра в подножието на Малешевска планина по обозначената пътека в западния дял на резервата. Водачи при прехода бяха служители на Дирекция национален парк «Пирин», която е отговорна за охраната на защитената територия.
От общо 3800 растителни вида в България 1800 се срещат върху неголямата по площ територия на Струмската долина. Сред това многообразие с особена специфика се отличава групата на средиземноморските и субсредиземноморските видове. Един от най-типичните представители е дървовидната хвойна, наричана още “тиса”, което е дало името на един от най-интересните ни резервати – “Тисата” над гр. Кресна.
„Тисата“ е обявен с постановление № 6663 от 17. 10.1949 година на Министерство на горите като резерват “Тисова бърчина”. През 1977 със заповед на КОПС площта на резервата се увеличава и се именува “Тисата”. Границите и площта на резервата се изменят отново през 1985 г., когато се определя и буферна зона към резервата. Към настоящия момент «Тисата» има площ 574,5 хектара и е разположен на територията на община Кресна. Резерватът осигурява опазването на най-голямото у нас находище на дървовидна хвойна. С обявяването на резерват “Тисата” и разположената в непосредствена близост защитена местност “Моравска” се цели да се запази изключителното орнитологично богатство на района. В зоогеографско отношение притежава най-голям брой и най-висок процент на видове с южен произход. Голямо е и богатството на видовете от клас Влечуги, много от които са защитени от закона.
Като защитена територия с най-висока степен на защита, съгласно закона за защитените територии, в резервата е забранена всяка човешка дейност. Достъпът е ограничен, придвижването става по определени пътеки, като е задължително предварителното съгласуване на всяко посещение. Резервата се стопанисва и охранява от ДНП «Пирин .