Съдържание

Посетители

В момента има 197  гости и няма потребители и в сайта

Новини

РИОСВ – Благоевград проведе образователни инициативи по повод Европейската седмица за намаляване на отпадъците

EWWR2024През 2024 г. Европейската седмица за намаляване на отпадъците се провежда в периода 16–24 ноември с водещата тема „Хранителни отпадъци“ (Food waste). Кампанията има за цел да повиши знанията на младите хора за правилното управление на ресурсите и отпадъците и да насърчи практически дейности за намаляване, разделно събиране, предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци, както и дейности по почистване.

 

 

 

 

 

 

EWWR KINDERGARTEN

РИОСВ – Благоевград отбеляза кампанията с образователни инициативи с деца и ученици от град Гоце Делчев. На 22 ноември експерти проведоха открити уроци с децата от трета група на Детска градина „Брезичка“ и с учениците от втори клас на Първо ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в населеното място. По време на уроците с децата е проведена дискусия за значителните количества храна, които се изхвърлят и какви са възможностите за тяхното намаляване. Обсъдени са различните начини за намаляване на отпадъците и ефективно използване на ресурсите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За хранителни отпадъци се считат всички храни (включително напитки) и свързаните с тях негодни за консумация части, които са отстранени от веригата за доставка на храни за хората в следните сектори: производство на хранителни продукти, търговия на дребно с хранителни стоки, хранителни услуги и домакинства.

 

EWWR SCHOOLВсяка година държавите от Европейския съюз произвеждат над 59,2 милиона тона хранителни отпадъци, което представлява 132 кг на жител. Проблемът, пред който страните членки на Европейския съюз сме изправени, има както икономически, така и екологични въздействия. Хранителните отпадъци в Европа сe оценяват на стойност от 132 млрд. евро. Хранителните отпадъци влияят върху емисиите на парникови газове, използването на обработваема земя, биоразнообразието, водните ресурси, консумацията на енергия.

 

 

 

 

 

В световен мащаб една трета от цялата храна, произведена за човешка консумация, се разхищава. По данни на Програмата на ООН за околна среда (ЮНЕП), през 2019 г. са били произведени около 931 млн. тона хранителни отпадъци, което представлява 17% от общото производство на храни в света. Но в кой момент тази храна се превръща в отпадък? По-голямата част от хранителните отпадъци се генерират в домакинствата (повече от половината от произведените хранителни отпадъци), в заведенията за обществено хранене (ресторанти, кетъринг) и в търговията на дребно (супермаркети, магазини).

Европейската седмица за намаляване на отпадъците насърчава за участие общините, училищата, неправителствените и бизнес организациите, като увлича хората в инициативи и практически дейности за намаляване, разделно събиране, предотвратяване на изхвърлянето на хранителни отпадъци.