Съдържание

Посетители

В момента има 563  гости и няма потребители и в сайта

Новини

Актуализирана е Програмата за намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух

Благоевград е сред 30-те общини, които трябва да представят в МОСВ актуализирана общинска програма за качество на атмосферния въздух с набелязани мерки за спазване на нормите за фини прахови частици под 10 µm (ФПЧ10). В края на месец април Общинският съвет прие актуализирана Програма за намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух на територията на гр. Благоевград.

Актуализирането на съществуващата програма е продиктувано от факта, че в края на септември 2010 г. Европейската комисия стартира процедура за нарушаване на общностното право срещу България за наднормените нива на този замърсител.

Програмата е разработена съобразно изискванията на Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21.05.2008 г. относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа, която е въведена в българското законодателство чрез Наредба № 12/2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух.

Измерванията, които се правят на територията на гр. Благоевград с автоматична измервателна станция, показват че към момента единствено концентрациите на фини прахови частици под 10 µm, надвишават утвърдените с Наредба № 12 от 15.07.2010 г. норми.

Резултатите от дисперсионното моделиране показват, че битовото отопление има най-значителен дял при формирането на средногодишната концентрация на ФПЧ10. 90 % от средногодишната концентрация на ФПЧ10 са в резултат на локалните източници на емисии. На второ място се нарежда замърсяването от транспорта, и най- малък е делът на промишлеността.

Характерните за района на гр. Благоевград неблагоприятни фактори като топографски особености и климатични условия, влошаващи разсейването водят до регистрацията на наднормени нива на ФПЧ10.

Анализът на качеството на атмосферният въздух за периода 2008-2010 г., показва че замърсяването с ФПЧ10 има сезонен характер. С приключване на отоплителният сезон нивата на ФПЧ10 рязко спадат. Регистрираните наднормени концентрации през пролетните и летните месеци са единични- в резултат на транспортните дейности и вторичният унос на отложени вече прахови частици. Вторичният унос е причина и за високите фонови нива на ФПЧ10.

През 2010 година са регистрирани 58 превишения на средноденонощната норма на ФПЧ10 (50 µg/m3), която не може да бъде превишавана повече от 35 пъти в рамките на една календарна година.

Програмата може да бъде разгледана на интернет страницата на Община Благоевград, която има задължението да я публикува.