Съдържание

Посетители

В момента има 430  гости и няма потребители и в сайта

Новини

РИОСВ – Благоевград и партньори ще отбележат Денят на Земята 2017 г. в Благоевград и Петрич

April 22 2017 Earth Day Clipart smallНа 21 март от 10:30ч. в района на въжен мост на река Благоевградска Бистрица в областния център, РИОСВ – Благоевград, Дирекция на Национален парк „Рила“ и Регионална лаборатория - Благоевград към ИАОС ще отбележат Деня на Земята с ученици от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ – Благоевград. Събитието включва демонстрация на пробовземане и бърз физико-химичен анализ на показатели на водата на р. Благоевградска Бистрица, екологична беседа с младежите и викторина с много награди.

От 21 до 23 април в гр. Петрич ще се проведе празнично - образователна програма под мотото „Мисли глобално, действай локално”. Инициативата е регистрирана на сайта на Деня на Земята http://www.earthday.org/ и е на Сдружение „Млад планинар” – гр. Петрич, в партньорство с ДПП „Беласица” - с. Коларово, Общинска администрация Петрич, РИОСВ – Благоевград, Българска Фондация „Биоразнообразие” – Благоевград и „Бела Екстрийм“ – гр. Петрич. На 22 април от 10 ч. на градския площад експерти на РИОСВ ще поздравят присъстващите с международния ден, а на всеки кръгъл час в градски исторически музей ще има презентация „Околна среда и климат – какво трябва да знаем“ за ученици от местни училища.

Всички инициативи на МОСВ, посветени на Деня на Земята

Денят на Земята се отбелязва всяка година на 22 април за привличане на вниманието върху опазването на планетата и съхраняването на живота върху нея. За първи път инициативата се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хора от цял свят в защита на околната среда.

През 2017 г. Международната мрежа за Деня на Земята стартира глобална кампания за повишаване на знанията и ограмотяване по въпросите за околната среда и климата, в периода до Деня на Земята 2020 г., под мотото „Повишаване на знанията за околната среда и климата“ (Environmental & Climate Literacy).

Застъпниците на Международната мрежа за Деня на Земята са се посветили на каузата всеки ученик по света да завърши средно образование като грамотен гражданин, с достатъчно знания по въпросите за околната среда и климата, готов да предприеме действия и да даде свой принос и подкрепа за положителна промяна. Тази цел не само дава възможност за огромен напредък, но е от критична важност и изключително навременна. Подписването на Споразумението в Париж е стъпка напред към смекчаване на последиците от изменението на климата, а образованието трябва да бъде ключов елемент в тези усилия.