Изх. №2667(4)/11.07.2025 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Преустройство на съществуващи или изграждане на нови рибни проходи на група ВЕЦ Сандански по поречието на р. Пиринска Бистрица за водохващане №3“
възложител: „ЕНЕРГО-ПРО БЪЛГАРИЯ“ ЕАД
Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №2667/14.05.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Преустройство на съществуващи или изграждане на нови рибни проходи на група ВЕЦ Сандански по поречието на р. Пиринска Бистрица за водохващане №3“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, с настоящото инвестиционно предложение се предвижда изграждане на рибен проход на съществуващо водохващане №3, изградено на ляв приток на река Пиринска Бистрица на кота 1260 м, землище на на с. Пирин, община Сандански, област Благоевград. Водохващане №3 е обикновено водохващане от язов тип. Подприщващото съоръжение е преливаем яз с дължина 1,5 м, като в лявата част е разположен промивен отвор със савак с ширина 1,0 м. На левия бряг (скат) е ситуиран утайникът и входът към събирателна деривация. Водохващането е част от хидроенергийна система, каскада Пиринска Бистрица, която се състои от две енергийни стъпала ВЕЦ Пирин и ВЕЦ Спанчево. ВЕЦ Пирин е въведен в експлоатация през 1981 г. и е първо стъпало на каскадата. Тя е с дневно изравняване на оттока с изравнител Пирин, в които чрез деривация постъпват водите от р. Пиринска Бистрица и нейните притоци посредством 5 бр. водохващания. ВЕЦ Спанчево е въведена в експлоатация от 1992г., с инсталирана мощност 22 МW.
Основните технически параметри на съществуващото водохващането са:
- тип на съоръжението „обикновено водохващане “;
- височина на яза 1,10 м. кота на твърдия преливник 126 0м.
Новия рибен проход е предвидено да бъде от басейнов тип с преливаема стеничка. За преодоляване на денивелацията ще бъдат изградени 8 броя басейни с приблизителен размер на басейните дължина 1=0,90 м, ширина b=0,50 м, средна дълбочина hm=0,50 м.
Съоръжението ще се състои от дънна тръба в дясната крилна стена и оформяне на технически рибен проход с призматично легло с ширина 0,40 м, като водата ще преминава през призматичното легло. Каналът е предвидено да бъде с обща дължина 8,70 м. Денивелацията между преливния ръб на челния преливник до ненарушената река 1260,50 м с 1,15 м. Между басейни с №№ 6 и 7 е предвидено да се монтира ламаринена планка с дебелина 5 мм и височина на дъното на отвора, която оформя триъгълен мерителен преливник „остър ръб” от тип „изцяло стеснен”. На стената до него е посочено, че ще се монтира и мерителната рейка за отчитане на преливната височина. Зададеното оводнително водно количество 5 л/сек (като 10% от нормата на оттока) съответства на преливна височина 0,11 м.
Конструктивните работи се състоят в прорязване на съществуваща конструкция на яза на водохващането до проектната кота и оформяне на отвор. Отворът ще се оформи чрез нова стоманобетонна конструкция, която се изпълнява в съществуващата и се анкерира. Изкопите ще се извършват механизирано с компактна техника и ще се дооформят ръчно. Изкопаният материал е скален. Същият ще се натоварва на транспорт и ще се депонира извън обсега на изпълняваните работи на депо. Уплътняването става механизирано. Предвижда се използване на инвертарна модулна кофражна система. Бетоновите и армировъчните работи ще се извършват на етапи.
През рибния проход ще се пропуска и измерва екологичния отток след водохващането в размер на 5 л/сек. съгласно Разрешително за водовземане №41140224/18.02.2024 г. за водовземане от повърхностен воден обект „р. Пиринска Бистрица и притоци (поречие р. Струма), в землищата на с. Пирин, и с. Горно Спанчево, община Сандански“, с цел „Производство на електроенергия посредством ВЕЦ „Пирин“ и ВЕЦ „Спанчево“.
Не е заявена необходимост за изграждане на нова или промяна на пътната инфраструктура.
Настоящото инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попада в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) – защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 48/2013 г.) и защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Така заявеното инвестиционно предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), не следва да се счита и за изменение или разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от същия закон, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
На основание чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) е изискано становище от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР) относно допустимостта на инвестиционното предложение спрямо режимите, определени в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и планове за управление на риска от наводнение (ПУРН).
Съгласно постъпило с вх. №2667(2)/26.06.2025 г. на РИОСВ – Благоевград писмено становище с изх. №П-01-222(1)/26.06.202 г. на БДЗБР, административният орган се е произнесъл, че инвестиционното предложение е допустимо с ПУРБ на ЗБР (2022-2027 г.) и ПУРН на ЗБР (2022-2027 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че предвидените за реализация дейности с така заявеното инвестиционно предложение са допустими спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици и в защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с гореописаните заповеди за обявяването им.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху горепосочените защитени зони, предвид следното:
С реализирането на предвидените дейности не се създава предпоставка за унищожаване, увреждане и/или трансформация на типовете природни местообитания и местообитания на видовете, вкл. и птици, предмет на опазване в защитените зони, тъй като: с инвестиционното предложение се засяга незначителна площ от зоните, без реализацията му да е свързана с промяна предназначението и/или начина на трайно ползване на територия, и осъществяването им не е свързано със застрояване и осъществяване на дейности, които да доведат до предизвикване на трайна промяна на ландшафта, както и на биотични и абиотични фактори на средата. Няма вероятност да се създаде трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на животинските видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони или изолиране на отделни полигони от природни местообитания. С реализацията на предвидената за осъществяване дейност не се предполага генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии и отпадъци, които да доведат до увреждане на типове природни местообитания и местообитания на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони. Безпокойството ще бъде временно и краткотрайно. Характерът на дейностите не създава предпоставки за нарушаване на целостта и целите на защитените зони, както и нарушаване на кохерентността със съседните защитени зони. Не се очаква реализацията на настоящото инвестиционно предложение да доведе до натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони в съвкупност с процедираните в границите на защитените зони планове, програми, проекти и инвестиционни предложения, вкл. и такива със сходен характер.
Въз основа на изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Преустройство на съществуващи или изграждане на нови рибни проходи на група ВЕЦ Сандански по поречието на р. Пиринска Бистрица за водохващане №3“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с изх. №П-01-222(1)/27.06.2025 г. на БДЗБР.
ЕМИЛИЯ ПЕТРОВА
За Директор на РИОСВ-Благоевград
/упълномощена със Заповед № 177/04.05.2023 г.
на Директора на РИОСВ-Благоевград/