Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №1174/2025 г.

Четвъртък, 22 Май 2025 13:38

Изх. №2405(2)/21.05.2025 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Монтаж на контейнерни акумулаторни батерии за съхранение на енергия с номинална мощност 10,35 MW и капацитет 24.438 Wh в поземлен имот с идентификатор 66460.368.10 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград“

възложител: „РЕНЮАБЪЛС БИЛД“ ЕООД

Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 2405/08.05.2025 г. и № 2405(1)/20.05.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам за следното:
Инвестиционно предложение „Монтаж на контейнерни акумулаторни батерии за съхранение на енергия с номинална мощност 10,35 MW и капацитет 24.438 Wh в поземлен имот с идентификатор 66460.368.10 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация, както и наличната такава в РИОСВ - Благоевград:
- поземлен имот (ПИ) с идентификатор 66460.368.10 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград (КККР на гр. Симитли) е с площ 2726 кв. м, трайно предназначение „урбанизирана“ с начин на трайно ползване „За складова база“;
- за „Проект на Подробен устройствен план (ПУП) – план за план за застрояване (ПЗ) за поземлен имот с идентификатор 66460.368.10 по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград с цел промяна предназначението от „друг вид земеделска земя“ за „склад за промишлени стоки и фотоволтаична централа за собствени нужди“ е проведена процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка, в т. ч и процедура по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони, приключила с Решение № БД-ЕО-41/2023 г. за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на директора на РИОСВ-Благоевград.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда в имота да се монтират контейнерни акумулаторни батерии за съхранение на електрическа енергия с номинална мощност 10,35 MW и капацитет 24.438 Wh. Акумулаторните батерийни системи включват 6 броя батерийни системи, 6 комплекта PCS инвертори, независими противопожарни системи, електроразпределителна система и спомагателна система. Акумулаторните батерии са монтирани в стандартни контейнери с размери 6058х2896х2438 мм и заемат обща площ от 105 кв. м.
Контейнерните акумулаторните батерии за съхранение на електроенергия ще се зареждат/разреждат посредством бъдещ/нов електропровод 20 кV от разпределителната уредба на обекта до КРУ № 3 „Резерва“ от РУ 20 кV на п/ст „Симитли“, предмет на друг проект.
От „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД е издадено становище с изх. №ЕСО-11448(1)/27.11.2024 г. за присъединяване на обект за съхранение на електрическа енергия към преносната електрическа мрежа.
Инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на отстояние около 4200 м e разположена границата на защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 41/2021 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 992/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 85/2022 г.)
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението (извън границите на защитени зони от мрежата Натура 2000) и характера на заявеното инвестиционно предложение, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху близко разположени защитени зони от мрежата Натура 2000, по отношение на:
• Пряко или косвено унищожаване, увреждане или фрагментиране на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване;
• Трансформация на местообитания на видове, безпокойство или прогонване на видове, предмет на опазване;
• Нарушаване целостта и целите на опазване на защитената зона;
• Нарушаване кохерентността между съседни защитени зони;
• Въздействие на предложените дейности причинени поотделно или във взаимодействие с други ИП/ППП. В землището на гр. Симитли, в близост до границите на защитените зони, няма други реализирани, одобрени или в процедура ИП/ППП, които да предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград