Изх. №897(1)/18.02.2025 г.
Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия с инсталирана мощност 0,75 MW и капацитет 1,5 MWh към фотоволтаична централа с мощност 2,5 MW, находяща се в поземлен имот с идентификатор 57176.79.354 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Поленица, община Сандански, област Благоевград“
възложител: „ПОЛЕНИЦА“ ЕООД
Във връзка с внесено от Вас Уведомление с вх. № 897/14.02.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам за следното:
Инвестиционно предложение „Изграждане на локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия с инсталирана мощност 0,75 MW и капацитет 1,5 MWh към фотоволтаична централа с мощност 2,5 MW, находяща се в поземлен имот с идентификатор 57176.79.354 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Поленица, община Сандански, област Благоевград“, попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация към настоящия момент поземлен имот с идентификатор 57176.79.354 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Поленица, община Сандански, област Благоевград с площ 27789 кв. м е отреден „За производствено - складови дейности“. Същият попада в устройствена зона „Предимно производствена“ (Пп) с показатели: К инт. ≤ 2.5; Пл. застр. ≤ 80%; Височина Н≤ 10(3); П озел. ≥ 20%; Начин на застрояване е – свободно.
В имота е изградена фотоволтаична централа с мощност 2,5 MW, въведена в експлоатация с Разрешение за ползване № ДК-07-Бл-146/30.07.2024 г. на главен инспектор в РДНСК Благоевград.
За инвестиционно предложение „Изграждане на фотоволтаична централа с обща инсталирана мощност 2 500 kW в поземлен имот с идентификатор 57176.79.354, местност „Мухово“ с. Поленица, община Сандански, област Благоевград“ директорът на РИОСВ-Благоевград се е произнесъл на основание, по реда и при условията на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС с писмо изх. № 3849(5)14.12.2022 г.
С настоящето инвестиционното предложение се предвижда изграждане на локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия с инсталирана мощност 0.75MW и капацитет 1.5MWh към фотоволтаичната централа .
Локалната система за съхранение ще бъде ситуирана в южната част на имота, на място с координати 41,5392°С, 23.2589°И.
Основни компоненти на проектираната системата за съхранение на енергия са:
• Батериен модул - Представляват сглобени и предварително тествани изделия, в напълно завършен вид. Използваните електрохимични клетки са с капацитет 280 Ah. Всеки от пакетите ще бъде с номинална мощност от 93.18 kWh. Във всеки стелаж ще са свързани серийно по осем пакета с батерии. Напрежението на стелажа с батериите ще бъде 1331.2 V. Всеки стелаж ще бъде разположен в 20-футов контейнер с номинална мощност от 2 МWh. Няма да бъде необходимо вътрешно окабеляване на място.
• Батерийни блокове - това са физическите единици, в които се помещават батериите. Те ще са проектирани да защитават батериите от външни фактори и да гарантират тяхната ефективна работа. Те ще включват още системи за управление на температурата (за да поддържат оптимална работна температура, тъй като батериите могат да бъдат чувствителни към температурните вариации), както и системи за пожароизвестяване и пожарогасене (което осигурява безопасност и оптимална работна среда).
• Контролер – ще управлява зареждането и разреждането на батериите, за да оптимизира техния жизнен цикъл, ефективност и безопасност. Той също така ще наблюдава производителността и състоянието на системата и може да комуникира с оператори на мрежата или системи за управление на енергията, за да съгласува работата на системата за съхранение по разпореждане на мрежовия оператор или според пазарни сигнали.
• Система за управление на батерията (BMS) - BMS е основен компонент на ESS. Интелигентната BMS има четиристепенна архитектура. BMS се състои от BMU на ниво пакет, BCU на ниво стелаж, CMU на системно ниво, и SACU на ниво масив. Тя ще осъществява откриване, защита и интелигентно управление на системата батерии.
• Трансформатор за собствени нужди – трансформаторът за собствени нужди ще се използва за захранване на системите за охлаждане и пожарогасене, които се намират в батерийните блокове.
• Трансформаторни станции (TS) Ср.Н/НН - Представляват сглобени и предварително тествани изделия, в напълно завършен вид, оборудвани с разпределителни уредби на ниско напрежение (РУ-НН), трансформаторна килия и трансформатор „Собствени нужди“. При тях не е необходимо вътрешно окабеляване на място. Корпусът им представлява 20 футов контейнер - компактен дизайн за лесно транспортиране, предназначен за директно поставяне. Включва маслен силов трансформатор 33kV СрН/НН с по-ниски загуби при натоварване и без натоварване в съответствие с EN50588-1, който гарантира, че енергията от батериите може да бъде ефективно интегрирана в съществуващата електрическа инфраструктура.
• Комуникационен модул - Този компонент позволява на Локалната система за съхранение да комуникира с външни системи, като оператори на мрежата, системи за управление на енергията или технически персонал. Той може да предава данни за производителността на системата, енергийните нива и диагностика за грешки или проблеми. Това е необходимо за дистанционното наблюдение, диагностика и интеграция с интелигентни мрежи.
Във връзка с горе изложеното така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие.
Най-близо, на разстояние около 1000 м са разположени границите на защитена зона BG0002098 „Рупите” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ бр. 28/2010 г.), изм. и доп. със Заповед № РД - 567/28.06.2022 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 54/2022 г.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението (извън границите на защитени зони от мрежата Натура 2000) и характера на заявеното ИП, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху близко разположени защитени зони от мрежата Натура 2000, по отношение на:
• Пряко или косвено унищожаване, увреждане или фрагментиране на местообитания на видове птици, предмет на опазване;
• Трансформация на местообитания на видове, безпокойство или прогонване на видове, предмет на опазване;
• Нарушаване целостта и целите на опазване на защитената зона;
• Нарушаване кохерентността между съседни защитени зони;
• Въздействие на предложените дейности причинени поотделно или във взаимодействие с други ИП/ППП. В землището на с. Поленица, в близост до границите на защитените зони, няма други реализирани, одобрени или в процедура ИП/ППП, които да предизвикат отрицателни кумулативни въздействия.
В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмо се отнася само за заявените параметри на инвестиционното предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на инвестиционното предложение или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно РИОСВ – Благоевград за промените.
СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград