Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №381/2025 г.

Вторник, 18 Февруари 2025 14:06

Изх. №737(1)/17.02.2025 г.

Уведомление за „Проект на Подробен устройствен план - Парцеларен план за външно електрозахранване с кабели СрН за нов БКТП в поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград“

възложител: „ДЕЛВИН СОЛАР“ ЕООД

Във връзка с внесеното от упълномощеното от Вас лице уведомление с вх. № 737/06.02.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосочения проект на ПУП, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Проектът на Подробен устройствен план - Парцеларен план за външно електрозахранване с кабели СрН за нов БКТП в поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Настоящият проект на ПУП-ПП е разрешен за изработване с Решение №562/29.11.2024 г. на Общински съвет – Благоевград.
Проектът на ПУП-ПП се изработва с цел определяне на трасето на кабел СрН за външно електрозахранване на поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград (КККР на с. Делвино), в който е предвидено изграждане на фотоволтаична електроцентрала. Имотът е с площ 2002 кв. м, урбанизирана територия и начин на трайно ползване „За електроенергийно производство“.
За „Проект на Подробен устройствен план (ПУП) – план за застрояване (ПЗ) за поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград с цел промяна предназначението от „нива“ за „фотоволтаична централа и трафопост“ е проведена процедура по преценяване необходимостта от извършване на екологична оценка, в т.ч. и процедура по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони, приключила с Решение №БД-ЕО-62/2023 г. за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на директора на РИОСВ – Благоевград.
За инвестиционно предложение „Изграждане на фотоволтаична централа с обща инсталирана мощност 400 kW в поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград“ е проведено производство по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС, приключило с писмо с изх. №3217(1)/15.07.2024 г. на РИОСВ – Благоевград.
Трасето на кабел СрН за външното ел. захранване на нов БКТП е предвидено да започне от нов ЖР стълб на ВЕЛ 20 кV „Айдарово“ и да премине през следните имоти:
- имот с идентификатор 20540.10.160 по КККР на с. Делвино, вид територия „Територия на транспорта“ и начин на трайно ползване „За местен път“;
- имот с идентификатор 20540.12.161 по КККР на с. Делвино, вид територия „Земеделска“ и начин на трайно ползване „За селскостопански, горски, ведомствен път“.
Настоящият проект на ПУП-ПП не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG0002099 „Кочериново“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-770/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 102/2008 г.), на най-близко геодезично разстояние около 4720 м.
С настоящият проект на ПУП-ПП не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените с плана дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.
Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с плана дейности, при реализацията им няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, вкл. и най-близко разположената защитена зона, предвид следното: плана не попада в обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, предвид което няма да има загуба на площи на типове природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони. Реализацията на предвидените с настоящия проект на ПУП-ПП дейности няма вероятност да се създаде трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на животинските видове, вкл. и птици или безпокойство, което да доведе до прогонването им и последващи промени в структурата и функциите на популациите им. С реализацията на предвидените с настоящия проект на ПУП-ПП дейности не се предполага генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии и отпадъци, които да доведат до увреждане на местообитания и/или видове, вкл. и птици, предмет на опазване в защитените зони. С реализацията на предвидените с настоящия проект на ПУП-ПП дейности не се създават предпоставки за нарушаване на целостта и целите на защитените зони, както и нарушаване на кохерентността между тях. Не се очаква реализацията на настоящия план да доведе до натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, вкл. и птици, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона в съвкупност с други процедирани в процедура планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в землището на населеното място.
Въз основа на изложеното и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявения „Проект на Подробен устройствен план - Парцеларен план за външно електрозахранване с кабели СрН за нов БКТП в поземлен имот с идентификатор 20540.12.4, местност Секирица по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Делвино, община Благоевград, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на горепосочения проект на ПУП-ПП и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите на плана или на някои от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград