Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №2157/2024 г.

Сряда, 11 Декември 2024 15:26

Изх. №5517(1)/09.12.2024 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Монтиране на автоматизирана система за хранене на телета в съществуваща кравеферма, разположена в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград“

възложител: „ЛИМО БУЛС“ ЕООД

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №5517/28.11.2024 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме следното:
Инвестиционното предложение „Монтиране на автоматизирана система за хранене на телета в съществуваща кравеферма, разположена в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация, с настоящото инвестиционно предложение е предвидено да бъде монтирана автоматизирана система за хранене на телета в съществуваща сграда – обор на кравеферма, разположена в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград.
Не се предвижда изграждане нова техническа инфраструктура, на нова сграда или пристрояване на съществуващите. От страна на възложителя не е заявена промяна по отношение на броя на отглежданите животни и технологията им на отглеждане.
За инвестиционно предложение „Изграждане на кравеферма с капацитет 100 броя животни в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград“ е проведена процедура по преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), в рамките на която е извършена и процедура по оценка на съвместимост (ОС) с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“, приключила с Решение за преценяване на необходимостта от ОВОС №БД-42-ПР/2017 г. на директора на РИОСВ-Благоевград.
За инвестиционното предложение „Закупуване на оборудване за производство на концентриран фураж за преживни животни“ за нуждите на животновъден обект, разположен в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград“ на „Лимо булс“ ЕООД във връзка с кандидатстване по мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.“ е проведено производство по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС, приключило с писмо с изх. №3021(1)/30.09.2020 г. на РИОСВ – Благоевград.
Настоящото инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попада в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) – защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.) и защитена зона BG0002078 „Славянка“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-751/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 97/2008 г.).
Така заявеното инвестиционно предложение не попада самостоятелно в обхвата на Приложения №1 и №2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Същото не следва да се считат за разширение по смисъла на чл. 93, ал. 1, т. 2 от същия закон, което може да доведе до значително въздействие върху околната среда, тъй като не е заявена промяна в капацитета на животновъдния обект и изграждане на нова техническа инфраструктура, с автоматизирана система за хранене на телетата ще се оптимизира процеса по отглеждане на животните, предвид което не подлежи на задължителна оценка въздействие върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 3 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че предвидените за реализация дейности с така заявеното инвестиционно предложение са допустими спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и защитена зона BG0002078 „Славянка“ за опазване на дивите птици, определен с гореописаните заповеди за обявяването им.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, предвид следното:
С осъществяването на настоящото инвестиционно предложение, не се очаква натрупване и/или наслагване на допълнителни значителни по степен отрицателни въздействия спрямо оцененото въздействие върху защитената зона за процедираните инвестиционни предложения, вкл. и поява на кумулативно въздействия със значителен отрицателен ефект върху типовете природни местообитания, видовете, включително и птици и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони, в съвкупност с реализирани, одобрени или в процес на одобряване и/или разработване планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, вкл. и такива със сходен характер защитените зони, тъй като с реализацията им: не се засяга допълнителна площ от защитените зони; няма вероятност за натрупване и/или наслагване на въздействия водещи до влошаване качествата и/или унищожаване на важните местообитания за видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони, което да доведе до промени във видовия състав, числеността и структурата на популациите им; не се предполага вероятност за формиране на продължително значително безпокойство следствие шум и усилено антропогенно натоварване на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони и което да е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони или за изолиране на отделни полигони от местообитания им, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се нарушава кохерентността между зоните; не се създава предпоставка за генериране на вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, както и антропогенни вещества и процеси, в т. ч. и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху типовете природни местообитания и популации и местообитания на видовете, предмета на опазване на защитените зони.
Въз основа на изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Монтиране на автоматизирана система за хранене на телета в съществуваща кравеферма, разположена в УПИ Х, кв. 17 по плана на с. Нова Ловча, община Хаджидимово, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното изменение на първоначалното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград